Р Е Ш Е Н И Е № 2388
10.06.2019г., гр. Пловдив
В И М Е Т О Н А Н
А Р О Д А
ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГК, XVII – ти съдебен състав в открито съдебно заседание на 20.05.2019г. в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ
при участието на секретаря Елена Лянгова като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 14293 по описа за 2018г. на съда, за да се произнесе взе предвид следното.
Предмет на делото е иск с правна квалификация чл. 213, ал.1 КЗ /отм./ вр. с чл. 19, ал.1, т.2 от Закона за пътищата.
Делото е образувано по искова молба на ЗД „БУЛ ИНС“ АД против Община - Пловдив с цена на иска 205,16 лева. Посочено е, че на 05.05.2014г. в гр. П. на ул. „Д. Т.“- продължение на 1 м. след табела начало на гр. Пловдив е реализирано ПТП с участие на лек автомобил марка „БМВ 520 Д“ с Рег. № ** *****, собственост на К. Ж. З. и управлявано от Ж.К.З., което МПС попада в необезопасена дупка на пътното платно. Според представения протокол за ПТП, съставен от органите на КАТ, причините за произшествието се дължат на необезопасена и несигнализирана дупка на пътното платно. Твърди се, че процесното МПС е със сключена застрахователна полица №Р******************, като след направена оценка на щетата е изплатено застрахователно обезщетение в размер от 190,16 лева. С изплащане на застрахователното обезщетение на основание чл. 213, ал. 1 от КЗ /отм./ и чл. 19, ал. 1, т. 2 от ЗП застрахователят е встъпил в правата на увреденото лице срещу причинителя на вредите. Ответникът бил поканен да изплати обезщетението, но сума не била изплатена до момента, като се излага, че същият стопанисвал процесния пътен участък, в който е настъпило ПТП. Ето защо се иска осъждането на Община Пловдив да заплати сумата от общо 205.16 лева, от които сумата от 190.16 лева изплатеното от ищеца застрахователно обезщетение и сумата от 15 лева – ликвидационни разноски, ведно със законната лихва за забава върху главницата считано от датата на подаването на исковата молба – 23.03.2018г. до окончателното изплащане на вземането. Ангажират се доказателства. Претендират се разноски.
Община - Пловдив чрез юрк. К. възразява срещу предявения иск по основание и размер. Прави се възражение за съпричиняване. Счита, че водачът не се е съобразил с нормативно установените изисквания, касаещи правилата за движение по пътищата. Възразява се, че мястото на възникване на вредоносното събитие не е участък, който да се стопанисва от Община - Пловдив. Оспорва се, че застрахователят е имал задължение да изплаща обезщетение. Сочи се, че е необоснован размерът на сочените вреди. Анхажират се доказателства. Претендират се разноски. Иска се отвхърляне на предявения иск.
Съдът след като се запозна със становищата на страните и събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност намира за установено от фактическа и правна страна следното.
Видно от ликвидационен акт по щета № ************* по застрахователна полица №Р****************** е определено да се изплати застрахователно обезщетение в размер на сумата от 190.16 лева в полза на собственика на застрахованото МПС с рег. № ******* марка BMW-520 D К. Ж. З.. Застрахователното събитие е възникнало на 05.05.2014г. за което е представен протокол за ПТП № ****** съставен от младши автоконтрольор Т.Д. като мясото на инцидента е посочено: гр. Пловдив, ул. „Д. Т.“ – продължение на 1м. след табела начало гр. Пловдив и се изразява в попадането на водача на застрованото МПС Ж.К.З. в необезопасена дупка на пътното платно с остри ръбове пълна с вода в резултат на проливен дъжд. В протокола е констатирано, че по МПС са възникнали материални щети, които са конкретизирани от застрахователя, а именно: гума предна лява M. P. 225/55/16, която е била подменена с което щетата е отстранена, а общата сума затова е определена на 190.16лева.
Видно от приетата по делото САТЕ описаният в исковата молба механизъм на ПТП съответства на възникналата по застрахованото МПС щета като от техническа гледна точка е налице причинно-следствена връзка между щетите и попадането на автомобила в дупката. Размерът на общата сума за възстановяване на автомобила е 370.08 лева.
По делото е разпитан водачът на МПС Ж.З., който си спомня за настъпилия инцидент като уврежданията били пукната гума и изкривена джанта като автомобилът бил със застраховка „Каско“, като застрахователят отстранил щетата. Показанията на свидетелят също установяват механизма на ПТП и фактът, че застрахованото МПС е попаднало в необезопасена дупка, пълна с вода, която се е намирала на пътното платно в гр. Пловдив, ул. „Д. Т.“ – продължение на 1м. след табела начало гр. П.. Свидетелят заявява, че се е движел със скорост от около 40-50 км./час.
Съгласно заключението на вещото лице – геодезист В.К. по приетата съдебно-техническа експертиза табела начало – Пловдив е на разстояние 9.59м. до землищната граница на гр. Пловдив като вещото лице е използвало като място на инцидента посоченото в Протокола за ПТП и посочва, че мястото на дупката попада в землището на Община Родопи. Посочва се още, че ПТП е настъпило на приблизително 8.59м. от землищната граница на гр. Пловдив.
Следователно, предвид заключението на вещото лице К. съдът приема, че устастъкът в който е възникнало застрахователното събитие не е част от пътната мрежа на Община Пловдив и съответно не се стопанисва от нея, поради което и ответника няма отговорност за възникнали щети.
Ето и защо предявеният иск следва да се отхвърли на това основание.
На основание чл. 78 ГПК в полза на ответника следва да се присъдят сторените от него разноски в размер на 301,20 лева за настоящата инстанция – 151.20 лева за техническата експертиза и 150 лева за юрисконсултско възнаграждение.
Така мотивиран съдът
Р Е Ш И :
ОТХВЪРЛЯ предявеният от ЗД „БУЛ ИНС“ АД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Джеймс Баучер № 87 с представляващи С. П. И К. К. против Община Пловдив с ЕИК000471504 със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, пл. Стефан Стамболов № 1 с представляващ – кмет И. Т. за заплащане на сумата от общо 205.16 лева, от които сумата от 190.16 лева изплатеното от ищеца застрахователно обезщетение по щета № ************* по застрахователна полица №Р****************** и сумата от 15 лева – ликвидационни разноски, ведно със законната лихва за забава върху главницата считано от датата на подаването на исковата молба – 23.03.2018г. до окончателното изплащане на вземането
ОСЪЖДА ЗД „БУЛ ИНС“ АД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Джеймс Баучер № 87 с представляващи С. П. И К. К. да заплати в полза на Община Пловдив с ЕИК000471504 със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, пл. Стефан Стамболов № 1 с представляващ – кмет И. Т. сумата от 301,20 лева разноски за настоящата инстанция.
Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Окръжен съд – Пловдив.
СЪДИЯ: / П / ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ
ВЯРНО С ОРИГИНАЛА: Д. Д.