Определение по дело №37/2019 на Районен съд - Айтос

Номер на акта: 41
Дата: 6 март 2019 г.
Съдия: Мария Дучева
Дело: 20192110200037
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 1 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

06.03.2019 г.                                                                                     Град Айтос

Айтоският районен съд, наказателно отделение,                       ІV състав

на шести март година 2019

в публично заседание в следния състав:

 

                                                                       Председател: МАРИЯ ДУЧЕВА

                                                          Съдебни заседатели: Ф.Р.

                                                                                           М.И.

 

СЕКРЕТАР: Яна Петкова

ПРОКУРОР: Павел Манукян

 

Сложи за разглеждане докладваното от съдията

наказателно общ характер дело № 37 по описа за 2019  година.

На именното повикване в 10.30 часа се явиха:

           За Страна Районна прокуратура- Айтос, редовно призовани, изпраща представител  прокурора Павел Манукян.

   Подсъдимия М.С.А., редовно призован, явява се лично и с адв.Т. – служебен защитник от Адвокатска колегия – Б..

             Пострадалата Ш.Ф.Х., редовно призована  се явява лично.

   Пострадалия К.Х.Д., редовно призован се явява лично.

  

     ПО ХОДА НА ДЕЛОТО:

     ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

     Адвокат Т.  – Да се даде ход на делото.

     Подсъдимия А.: Да се даде ход на делото.

    СЪДЪТ, след като изслуша становищата на прокурора и на защитника на подсъдимият по въпроса следва ли да се даде ход на делото, намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради  което

    О П Р Е Д Е Л И:

    ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО В РАЗПОРЕДИТЕЛНО ЗАСЕДАНИЕ.

……………………….

 

СЪДЪТ като взе в предвид становището на страните счита, че делото е подсъдно на РС. Не са налице основания за прекратяване или спиране на производството. По т.3 от чл.248, ал.1 от НПК дали са допуснати съществени процесуални нарушения на ДП съдът счита, че такива са налице и те са в частта, която засяга събирането на доказателства, в такава степен ги засяга, че тази доказателствена празнота се е отразила и на диспозитива на обвинението като също този диспозитив - т.2 е останал неясен в частта относно това каква част от вещите, предмет на деянието по т.2 са върнати. Такава неяснота има в обстоятелствената част на обвинителния акт, в която обстоятелствена част е видно, че от разпита на свидетелите и извършената експертиза пострадалия К.Д. обстойно е описал всички ножове, които са му откраднати по марка, модел, дължина на острието което е спомогнало ВЛ да направи експертиза. В разпита си пострадалия е посочил брой ножове, които са били върнати, но не е посочено кои точно от всички откраднати ножове са били върнати. В обстоятелствената част на обвинителния акт прокурора е посочил единствено, че според събраните доказателства върнатите ножове са общо 11, според твърденията на пострадалия и – 18, според подсъдимия. Не става ясно което от двете твърдения прокурора приема за вярно. Като е трябвало да се изясни колко ножове приема прокурора, че са върнати вобстоятелствената част следваше да намери място описанието по модел, марка, дължина и стойност на тези, които се приемат за върнати, така щото за съда и пострадалия и подсъдимия да стане ясно какво още дължи  да върне. Към настоящия момент дори да има желание подсъдимия да възстанови щетите и да сключи споразумение е възпрепятстван от неяснотата в диспозитива на обвинението, който диспозитив на обвинението не му дава разяснение какво е  върнал на ДП, като отнети вещи и какво все още стои пред него да върне или да възмезди. В този смисъл  съдът счита, че са нарушени правата на подсъдимия, защото от диспозитива на т.2 не става ясно какви вещи, колко вещи на каква стойност е възстановил подсъдимия . Нарушени са и правата на пострадалия, защото той не е наясно какви вещи трябва да му бъдат върнати и каква сума пари да претендира, за да каже че е бил възмезден.

В този смисъл съдът счита на ДП са допуснати съществени процесуални нарушения, които са се отразили на диспозитива на обвинението в степен, че не са дали възможност на подсъдимия да разбере от извършеното деяние по т.2 какво е върнал и какво остава да върне или обезпечи; и на следващо място са се отразили на обстоятелствената част на обвинителния акт в голямата си степен е неясен и за съда остана неясно колко ножа са върнати и кои от изброените в диспозитива на обвинението са върнати, за да знае съда каква сума остава да бъде възмезден пострадалия на който са били отнети ножовете.

 

СЪДЪТ счита, че са налице съществени процесуални нарушения поради което е налице връщане на делото на РП Айтос за отстраняване на допуснатите нарушения.

Мотивиран от изложеното съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД № 37/2019 година по описа на РС-Айтос и ВРЪЩА делото на РП – Айтос за отстраняване на допуснатите съществени процесуални нарушения.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 7-дневен срок, считано от днес.

В случай, че настоящото определение бъде отменено от възз. съд НАСРОЧВА делото за разглеждане на 03.04.2019 година от 14.00 часа, за които дата и час явилите да се считат редовно уведомени от днес.

 

 

Протоколът е изготвен в съдебно заседание.

Заседанието приключи в 11:00 часа.

 

 

                                              

 

 

 

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                                                            СЕКРЕТАР: