Решение по дело №786/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 521
Дата: 5 септември 2019 г. (в сила от 1 октомври 2019 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20195220200786
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№...........

гр. Пазарджик, 05.09.2019 г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

 

РАЙОНЕН СЪД ГР. ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, Х състав, в публично заседание на петнадесети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                               Председател: ТАНЯ ПЕТКОВА

 

при секретаря Соня Моллова, като разгледа докладваното от районен съдия Петкова АНД № 786/2019 г. по описа на РС- Пазарджик, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба от Г.Х.Д., ЕГН- **********, с адрес ***, против Наказателно постановление № 19-0340-000300 от 14.03.2019 г. издадено от Началник група в РУ- Септември при ОДМВР- Пазарджик, с което на основание чл.179 ал.2 във вр. с чл.179 ал.1 т.5 от ЗДвП за нарушение на чл.25 ал.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 200 лева.

Обобщено в жалбата се релевират оплаквания за материална незаконосъобразност на НП, постановено при неправилно възприета фактическа обстановка, поради което се иска отмяна на НП.

В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован се явява лично, поддържа жалбата, ангажира доказателства и излага становище, в което излага доводи за своята невиновност и липсата на извършено от негова срана нарушение.

Въззиваемата страна, редовно призована не изпраща законов и процесуален представител. С изпращането на АНП депозира писмено становище, в което са изложени аргументи за законосъобразност на НП и се иска неговото потвърждаване.

Като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

Жалбоподателят е санкциониран с НП за това, че на 24.02.2019 г., около 11,00 часа, в гр. Б., на бул. „Освобождение“, е управлявал лек автомобил „ШКОДА КАРОК“ с рег. № ****, негова собственост, като предприемайки маневра да влезе между паркирани превозни средства с движение назад и отклоняване на дясно, без да се убеди с участниците, които минават покрай него и с предната лява част удря в задната дясна част минаващият покрай него л.а. „ВОЛВО“ с ДК№ ***. Настъпило ПТП с материални щети. При извършената проверка на водачите не била констатирана употреба на алкохол.

За инцидента били сигнализирани служители на РУ- Септември, които пристигнали на място.

За така констатираното св. Т.А., мл. автоконтрольор в РУ- Септември при ОДМВР- Пазарджик, съставил против жалбоподателя АУАН с бл.№ 103848/24.02.2019 г. за нарушение на чл.25 ал.1 от ЗДвП, който му бил предявен и връчен екземпляр срещу подпис. Жалбоподателят вписал в акта собственоръчно, че имал възражения срещу така констатираното. АУАН бил съставен на ръка, а не чрез система РСОД.

Въз основа на АУАН било издадено и атакуваното НП, което било връчено лично на жалбоподателя на 02.04.2019 г., а жалбата против него била подадена до съда чрез АНО лично от санкционираното лице, като била входирана в деловодството на РУ- Септември при ОДМВР- Пазарджик на 08.04.2019 г., поради което се явява процесуално ДОПУСТИМА, като подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН и от лице активно легитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на НП пред компетентния съд.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени доказателства, веществени доказателствени средства- снимки на настъпилото ПТП, изготвени с таблет от контролните органи, както и тези представени от св. Г.А., изготвени с мобилния телефон от неговата съпруга и показанията на актосъставителя- св. Т.А..

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът приема, че жалбата е ОСНОВАТЕЛНА, макар и не на посочените в жалбата основания, а поради следното:

Съдът намира, че в хода на АНП е допуснато съществено процесуално нарушение, което се изразява в това, че описанието на нарушението както в АУАН, така и в НП не ясно и пълно. Липсват посочени обстоятелства- елементи от фактическия състав на нарушението.

На първо място не става ясно кое е мястото на извършване на нарушението. Вярно е, че както в АУАН, така и в НП е посочено, че същото е извършено в гр. Б.. В акта обаче актосъставителят е посочил, че точното място е в близост до ж.п. гарата. В НП пък наказващият орган е посочил, че конкретното място е на бул. „Освобождение“. При това положение на първо място е налице разминаване в посочване на мястото на извършване на нарушението в двата административни акта. На следващо място е неясно дали въпросното място се намира на посочения булевард, както и дали ж.п. гарата е разположена до същия. Както актосъставителя в АУАН, така и АНО в НП, не са посочили първия къде точно е мястото на нарушението (ул., бул., номер, респ. път номер и км от същия и пр.). При това положение безспорно са нарушени разпоредбите на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, тъй като липсва един от основните реквизити на АУАН и НП, представляващ едновременно и елемент от фактическия състав на вмененото нарушение. По този начин драстично е нарушено правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, тъй като е лишено от възможността да разбере какво нарушение му се вменява и срещу какво да се брани. Още повече, че в конкретния случай е налице и спор по отношение на мястото на нарушението.

По-нататък, посочената за нарушена разпоредба на чл.25 ал.1 от ЗДвП разписва че водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.

В НП, а и в предхождащия го АУАН са посочени едновременно две маневри, предприети от жалбоподателя, а именно „влизане между паркирани МПС“, като е посочено че това било извършено с движение назад и същевременно „отклоняване на дясно“, като не е посочено това отклоняване с каква цел (така както разписва разпоредбата) е предприето. Посочената норма задължава водача преди да започне маневрата да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него. В НП, а и в предхождащият го АУАН буквално е записано „…без да се убеди с участниците, които минават покрай него…“. Законът изисква водачът, предприел някоя от посочените във визираната разпоредба маневри, да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат пред, след или покрай него, а не да се убеди в самите участници. Вярно е, че по-нататък в описанието става ясно, че другият участник е л.е. „Волво“ с рег. № *** и че същият е минавал покрай управлявания от жалбоподателя автомобил. От събраните доказателства по делото обаче се установи, че л.а. „Волво“ се е движил след автомобила на жалбоподателя. По този начин е налице от една страна непълнота в описанието на нарушението, а от друга посочване на обстоятелство, което не е било налице. Непълнота е налице и в посочването на другия участник в движението. Нито в акта, нито в НП е посочено, кой е бил водачът на л.а. „Волво“, въпреки наличието на данни за това.

Следващото задължение според нарушената норма е водачът да извърши маневрата като се съобразява с положението, посоката и скоростта на движение на другите участници. В описанието на нарушението липсва обстоятелство с какво от посочените обстоятелства във връзка с движението на другия участник жалбоподателят не се е съобразил- дали положението му, неговата посока или скорост. От описанието дори не става ясно каква е била посоката на движение на л.а. „Волво“, което пък препятства и възможността за преценка дали той се е движил след автомобила на жалбоподателя или е минавал покрай него, още повече че по тези факти е налице спор.

По-нататък в описанието е посочено, че управляваният от водача автомобил е блъснал с предната лява част другия автомобил в неговата задна дясна част. Не е посочено обаче коя конкретно зона (част) на автомобила е била ударена, респ. с коя точно зона е ударил другия участник. Едва в съдебно заседание от показанията на св. Г.А., се установи, че неговият автомобил (л.а. „Волво“- бел. моя) е била ударен в дясната задна броня, което се потвърждава и от приетото писмено доказателство Протокол да ПТП (л.11 от делото), като от същото се установява, че автомобилът на водача е блъснал (закачил) другия автомобил с  предния ляв калник. Тези обстоятелства се установяват и от приетите по делото и неоспорени от страните веществени доказателства- снимки изготвени със служебния таблет от св. А. и тези представени от св. А., изготвени с мобилния телефон на съпругата му. Недопустимо е обаче едва пред въззивната инстанция да се установяват обстоятелства елементи от фактическия състав на нарушението.

В описанието на нарушението е посочено единствено, че е настъпило ПТП с материални щети. Няма яснота обаче какви са те и на кое МПС са причинени. Това се установява едва в съдебно заседание пред въззивната инстанция от приетите писмени и веществени доказателства и свидетелските показания.

В НП е посочено, че отговорността на жалбоподателя е ангажирана по реда на чл.179 ал.2 във вр. с ал.1 т.5 и във вр. с чл.25 ал.1 от ЗДвП. Разпоредбата на чл.179 ал.1 т.5 от ЗДвП обаче предвижда няколко хипотези, а именно неспазване на предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне. В описанието на нарушението не е посочено какво точно не е спазил жалбоподателя- предписание и кое е то, или правило и кое е то.

Всичко изложено съставлява нарушение на разпоредбите на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, което е съществено тъй като накърнява правото на привлечения към административнонаказателна отговорност да разбере какво точно нарушение му се вменява и да може ефективно да се брани срещу него. Всякога съществените процесуални нарушения водят до незаконосъобразност на НП и обуславят тяхната отмяна. При това положени и съдът не намира за необходимо да обсъжда и други доводи по същество.

Така мотивиран и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН Районен съд- Пазарджик, в настоящия си състав

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0340-000300 от 14.03.2019 г. издадено от Началник група в РУ- Септември при ОДМВР- Пазарджик, с което на Г.Х.Д., ЕГН- **********, с адрес ***, на основание чл.179 ал.2 във вр. с чл.179 ал.1 т.5 от ЗДвП за нарушение на чл.25 ал.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лева, като незаконосъобразно.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд гр. Пазарджик в 14- дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: