Решение по дело №5038/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1939
Дата: 28 октомври 2019 г. (в сила от 13 ноември 2019 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20195330205038
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 1939, гр. Пловдив, 28.10.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски районен съд, XXVІ н.с., в публичното заседание на 07.10.2019г. в състав:

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

 

при секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5038/2019г. по описа на ПРС, XXVІ н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.53 и следващите от ЗАНН.

         Обжалвано е Наказателно постановление № 36-0000348/30.07.2019г. на и.д. Началник Областен отдел „Автомобилна администрация“, гр.Пловдив, с което на „ГБС Пловдив“ АД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ул.“Христо Г.Данов“ № 24, представлявано от С.Н.Н., ЕГН: **********, на основание чл.96г, ал.1, пр.1 от Закона за автомобилните превози /ЗАвПр/ е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 3000 /три хиляди/ лв. за нарушение на чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвПр.

         Жалбоподателят, по наведени в жалбата доводи и в съдебно заседание чрез процесуалния представител адв. И.К. обжалва наказателното постановление /НП/ като незаконосъобразно и прави искане за неговата отмяна. В условията на евентуалност излага становище относно приложението на чл.28 от ЗАНН в конкретния случай.

         Въззиваемата страна – ОО „АА“ гр. Пловдив, редовно призована, не изпраща представител, като депозира становище по делото.

         Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в предвидения от закона седмодневен срок, предвид което е допустима, а разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

Жалбоподателят „ГБС Пловдив“ АД осъществявало дейност по превоз на товари за собствена сметка на територията на Република България и притежавало Лиценз на Общността № 07189, валиден до 26.06.2016 г.

От служители на Областен отдел „Автомобилна администрация“ гр.Пловдив била извършена комплексна проверка на дружеството-жалбоподател „ГБС Пловдив“ АД. От представените документи, в частност Заповед № 07003/01.03.2019 г. и разпечатка от дигиталния тахограф на водача Л.С.С.било установено, че на 01.03.2019 г. около 06:37 часа в гр. Пловдив, район „Централен“, ул.“Христо Г.Данов“ № 24, дружеството като превозвач, извършващ превоз на товари за собствена сметка допуснало извършването на превоз на товари за собствена сметка от горепосочения водач, като последният не отговарял на изискванията за психологическа годност.

Констатираното по време на проверката било възприето от св. Д.Н.Я., инспектор към ОО „АА“ гр. Пловдив, като нарушение на разпоредбата на чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвПр, за което съставил срещу „ГБС Пловдив“ АД Акт за установяване на административно нарушение № 264634/10.07.2019 г. Актът бил предявен и препис от него бил връчен на упълномощено от дружеството лице, което го подписало без възражения. В законоустановеният срок по чл.44, ал.1 от ЗАНН не били депозирани и писмени възражения срещу съставения акт.

Въз основа на съставения АУАН било издадено и атакуваното НП          № 36-0000348/30.07.2019г., с което на „ГБС Пловдив“ АД на основание чл.96г, ал.1, пр.1 от ЗАвПр било наложено наказание имуществена санкция в размер на 3000 лв. за нарушение на чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвПр.

         В хода на съдебното следствие в качеството на свидетел беше разпитан актосъставителят Д.Н.Я., който потвърждава съставения от него АУАН.  От показанията му се установява, че по повод комплексна проверка на дружеството-жалбоподател и при преглед на документи било констатирано, че някои от превозвачите не притежавали документи за превоз на товар, а именно удостоверение за психологическа годност. Проверката била извършена около 10.07.2019 г. Свидетелят сочи, че от заповедта за извършване на превоза и извадката от дигиталната карта на водача била установена датата на нарушението – 01.03.2019 г. Актът бил съставен в присъствието на пълномощник на дружеството, който го подписал без възражения.

Съдът кредитира показанията на свидетеля като обективни, логични и кореспондиращи с останалите събрани по делото писмени доказателства.

При така изложената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

При извършената служебна проверка Съдът констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, налагащи отмяна на атакуваното наказателно постановление като незаконосъобразно. В случая съставеният АУАН и издаденото НП не отговарят  на задължителните изисквания към съдържанието на този вид актове съгласно чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

Правилото на чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвП, за чието нарушаване е ангажирана отговорността на дружеството-жалбоподател гласи, че лицензираните превозвачи и лицата, извършващи превози за собствена сметка, могат да осъществяват превоз на пътници и товари само с водачи, които отговарят на изискванията за минимална възраст, правоспособност за управление на моторни превозни средства от съответната категория и за психологическа годност, определени с наредбите по чл.7, ал.3 и чл.12б, ал.1 от този закон и чл.152, ал.1, т.2 от Закона за движението по пътищата. Видно от съдържанието на цитираната разпоредба,  същата препраща към наредбите по чл.7, ал.3 и чл.12б, ал.1 от ЗАвПр, тъй като изискванията за психологическа годност са определени в наредбите според цитираната норма от закона. В разглеждания случай обаче описанието на нарушението и в двата административни акта е сведено единствено до допускане от страна на дружеството–жалбоподател, като лицензиран превозвач, да бъде извършен превоз на товари за собствена сметка от конкретният водач, който „не отговаря на изискванията за психологическа годност”, без да е конкретизирано кое е изискването, къде е регламентирано то и поради каква причина е прието, че водачът не отговаря на него. Така дадено описанието на установените обстоятелства по неговото извършване не дава в достатъчна степен конкретизация в какво се е изразило обективно отговорното поведение на наказаното дружество. Едва в хода на съдебното следствие от показанията на актосъставителя Я. се установява кое конкретно изискване за психологическата годност на водачите не е спазено, а именно водачът да притежава удостоверение за психологическа годност, чиято липса е установена при извършената комплексна проверка на жалбоподателя.Това според настоящият съдебен състав е довело до нарушение при реализиране на отговорността на жалбоподателя, като при съставянето на АУАН и при издаването на НП не са спазени изискванията относно задължителното съдържание на тези актове, регламентирани съответно в чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, което налага извода за незаконосъобразността на наказателното постановление.

Наред с това като основание за издаване на процесното НП е посочена разпоредбата на чл.96г, ал.1 от ЗАвП с прилагане на предложение едно от същата разпоредба, касаещо назначаване на работа на водач, който не отговаря на изискванията на закона и подзаконовите нормативни актове, докато приетата за установена фактическа обстановка предпоставя извод за наличието на хипотезата на чл.96г, ал.1, пр.2 от ЗАвП, отнасяща се до допускане водач, който не отговаря на някое от изискванията, определени с този закон и с подзаконовите нормативни актове по прилагането му, да управлява превозно средство за обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници или товари.

Ето защо, макар от фактическа страна в хода на съдебното следствие да се констатира съставомерно нарушение във връзка с допуснато извършването на превоз на товари за собствена сметка от конкретен водач, като същият не отговарял на изискванията за психологическа годност, то предвид гореописаните нарушения на процесуалните правила, процесното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

 

 

Р   Е   Ш   И:

 

             ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 36-0000348/30.07.2019г. на и.д. Началник Областен отдел „Автомобилна администрация“, гр.Пловдив, с което на „ГБС Пловдив“ АД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ул.“Христо Г.Данов“ № 24, представлявано от С.Н.Н., ЕГН: **********, на основание чл.96г, ал.1, пр.1 от Закона за автомобилните превози /ЗАвПр/ е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 3000 /три хиляди/ лв. за нарушение на чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвПр.

         Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му пред Административен съд гр.Пловдив по реда на АПК.

                                                 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:

         ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

СЕКРЕТАР: Д.Д.