Решение по дело №8186/2015 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 31
Дата: 7 януари 2016 г. (в сила от 23 януари 2016 г.)
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20155330208186
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 31                                  07.01.2016 г.                          гр. Пловдив

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД,                           ХХІV наказателен състав

На седми януари                           две хиляди и шестнадесета година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

             

Секретар МИЛА ТОШЕВА

Прокурор ЙОРДАНКА ТИЛОВА

като разгледа докладваното от съдията АНД № 8186 по описа за 2015 г.

                                                Р  Е  Ш  И:

         ПРИЗНАВА обвиняемия В.М.Я. - роден на *** г. в гр. Р., **, български гражданин, със средно образование, неженен, неработещ, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 12.03.2015 година, в гр. Пловдив, на бул.“Кукленско шосе“ №1, надлез „Родопи“, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „Фолксваген Голф“ с рег.№ **е нарушил правилата за движение: чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП – „Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени щети.“; чл.20 ал.2 от ЗДвП – „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие.Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.“ и  чл.21 ал.1 от ЗДвП – „При избиране скоростта на движение на водача на пътното превозно средство управлявано с категория „В“ в населено място е забранено да превишава стойността от 50 км/ч.“, като в конкретния случай скоростта на движение е била около 55 км/ч. и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Г. Л. Р. ЕГН ********** – средна телесна повреда, изразяваща се в закрито разместено счупване на тялото на лакътната и лъчева кости на лява ръка в долния край на предмишницата, довело до трайно затрудняване движенията на горен ляв крайник и средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на ямката на лявата тазобедрена става, довело до трайно затрудняване движенията на долен ляв крайник – престъпление по чл.343 ал.1 б.“Б“ пр.2, вр.чл.342ал.1 от НК и на осн. чл. 78а, ал.4, вр. ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ като му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на по 1 000 /хиляда/ лева, както и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца.

              На основание чл. 189 ал. 3 от НПК ОСЪЖДА обвиняемия В.М.Я. ДА ЗАПЛАТИ направените по делото разноски в размер на 263 /двеста шестдесет и три/ лева в полза на Бюджета на съдебната власт, по сметка на РС-Пловдив.

              Решението подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред ПОС.

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.

Съдържание на мотивите Свали мотивите

М О Т И В И

 

        към Решение по АНД № 8186/2015 г.  по описа на ПРС, ХХIV н.с.

       

 Районна прокуратура гр. Пловдив е внесла предложение обв. В.М.Я. – роден на *** год. в гр. Раднево, *****, български гражданин, средно образование, неженен, неосъждан, неработещ, ЕГН ********** да бъде освободен от наказателна отговорност за извършено от него престъпление по чл. 343, ал.1, б.„б" пр.II вр. с чл.342, ал.1 от НК, а именно, затова че на 12.03.2015 година, в гр.Пловдив, на бул.“Кукленско шосе“ №1, надлез „Родопи“, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „Фолксваген Голф“ с рег.№ ***** е нарушил правилата за движение: чл.5 ал.1 т.1 от – „Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени щети.“; чл.20 ал.2 от – „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие.Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.“ и  чл.21 ал.1 от – „При избиране скоростта на движение на водача на пътното превозно средство управлявано с категория „В“ в населено място е забранено да превишава стойността от 50 км/ч.“, като в конкретния случай скоростта на движение е била около 55 км/ч. и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Г.Л.Р. ЕГН ********** – средна телесна повреда, изразяваща се в закрито разместено счупване на тялото на лакътната и лъчева кости на лява ръка в долния край на предмишницата, довело до трайно затрудняване движенията на горен ляв крайник и средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на ямката на лявата тазобедрена става, довело до трайно затрудняване движенията на долен ляв крайник.

Прокурорът поддържа предложението и предлага на основание чл. 78а от НК на обвиняемия да му бъде наложено административно наказание  „глоба” в минимален размер, както и същия да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

 Обвиняемият Я. взема становище, да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на глоба, но да не му се отнема свидетелството за управление на МПС.

Съдът въз основа на доказателствата по делото прие следното:

Обвиняемия В.М.Я. е правоспособен водач на моторно превозно средство и като такъв е извършвал нарушения по ЗДП, за които е санкциониран по административен ред преди датата на инцидента.

На 12.03.2015 година, около 15.00 часа, пострадалата Г.Р. тръгнала от „Медицински колеж“, който се намирал в кв.“Кючук Париж“ за спирката на бул.“Христо Ботев“, в близост до заведение „Макдоналдс“, в гр.Пловдив. Тя се предвижвала като управлявала собствения си лек автомобил „Фиат Пунто“ с рег.№*****. В автомобила била сама. Същият ден времето било облачно, но с добра видимост. Маршрутът на движение на пострадалата Р. минавал през бул.“Кукленско шосе“ и надлез „Родопи“ в гр.Пловдив. По булеварда пострадалата управлявала автомобила си по крайна лява лента на южното платно за движение в посока от запад на изток. В един момент, след като вече се движела по надлез „Родопи“, малко преди възвишението, тя усетила, че автомобилът изгубил мощност. След като автомобилът изгаснал изцяло, водачката Р. пуснала аварийните светлини, включила на първа предавка и дръпнала ръчната скорост. Опитала се многократно да запали автомобила, но без успех. Впоследствие слезнала от колата и отишла да вземе триъгълник от багажника, но не успяла да отвори последния. Пострадалата решила да отвори предния капак на автомобила и да види какъв е проблема. По това време обв.В.Я. управлявал лек автомобил “Фолксваген Голф“ с рег.№ ***** по същата лента за движение на пътното платно със скорост около 55 км/ч.. Достигайки до спрелия автомобил „Фиат Пунто“ с рег.№ *****, той го видял в последния момент. Задействал спирачната система на автомобила си, но не успял да спре и ударил с предната си част задницата на спрелия пред него на платното автомобил. От удара лек автомобил „Фиат Пунто“ с рег.№ ***** тръгнал да се движи в посока изток като блъснал с предната си част стоящата пред него Г.Р.. Вследствие на удара пострадалата паднала по гръб на платното, а л.а. „Фиат Пунто“ минал през тялото и с десните си две автомобилни гуми, след което продължил движението си по пътното платно в посока югоизток като се блъснал в отсрещния бордюр и спрял в крайна дясна лента за движение. Р. останала да лежи на платното, като била изплашена и в съзнание. Същата имала видими травматични увреждания по лявата ръка и левия крак. На място на инцидента била извикана полиция и „Бърза помощ“, която след идването си откарала пострадалата в болнично заведение, където и била взета кръвна проба за наличието на алкохол в кръвта. На място водачът В.Я. бил тестван с техническо средство „Алокотест-Дрегер“ за наличието на алкохол като пробата му била отрицателна.

Вследствие на пътнотранспортното произшествие на пострадалата Г.Р. било причинено закрито разместено счупване на тялото на лакътна и лъчеви кости на лява ръка в долния край на предмишницата и счупване на ямката на лявата тазобедрена става. Описаните увреждания причинявали на пострадалата трайно затрудняване движенията на горен ляв крайник и трайно затрудняване движенията на долен ляв крайник по смисъла на чл.129 от НК. Същите били  в пряка причинно-следствена връзка и вследствие на настъпилото ПТП. Съгласно проведената в хода на разследването съдебно-химическа експертиза в кръвта на Р. не се доказвало наличие на алкохол.

            Видно от проведената в хода на производството автотехническа експертиза скоростта на движение на лек автомобил „Фолксваген Голф“ преди произшествието е била около 55 км/ч., а в момента на удара, след задействане на спирачната система, е била около 21 км/ч. Лек автомобил „Фиат Пунто“ е бил спрял. Водачът на л.а. „Фолксваген Голф“ е нямал техническа възможност да избегне удара чрез безопасно екстрено спиране със скоростта, с която се е движел. Водачът на автомобила би имал техническа възможност да избегне удара чрез безопасно екстрено спиране, ако в момента, в който е реагирал се е движел с разрешената за населено място съгласно чл.21 ал.1 от скорост от 50 км/ч. или по-малка.

Описаните факти са доказани с всички доказателства по делото, преценявани на основание чл.378, ал.2 от НПК. Неопровержима яснота по случая внася кредитираната  от съда съдебна автотехническа експертиза. Несъмнено е доказано, че обв.Я. не е могъл да избегне произшествието предвид на скоростта, с която е управлявал лекия автомобил, въпреки наличието на реална опасност за движението, но е могъл да стори това ако се е движил със скорост по-малка от 50 км/ч. Същевременно скоростта му на движение е била над допустимата по закон. От установеното следва да се направи изводът, че с поведението си обв.Я. е нарушил правилата за движение на чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП, чл.20, ал.2 от и чл.21, ал.1 от .

От казаното следва неминуемият извод, че обвиняемия е извършил точно това, в което е обвинен, действайки непредпазливо в условията на „груба небрежност”. Този извод се аргументира от следните обстоятелства : установява се, че обвиняемия е могъл безпрепятствено да възприеме възникналата опасност на пътя, бил е длъжен да се движи с допустима от закона скорост, която да му позволява му технически да спре автомобила без да причини настъпването на ПТП.

Основателно е искането за това престъпление обв.Я. да бъде освободен от наказателна отговорност на основание чл. 78а от НК, защото са налице всички кумулативни предвидени за тази привилегия предпоставки, както и не са налице пречките по чл.78а, ал.7 от НК за освобождаване от наказателна отговорност. На същия следва да се наложи административно наказание глоба в минимално предвидения, а именно от  1000 лв., тъй като са налице множество смекчаващи обстоятелства (лицето няма противообществени прояви, оказал е пълно съдействие на разследването, признава вината си), а и не се установява наличието на отегчаващи такива. Същевременно обаче съдът счита, че следва да се наложи административно наказание лишаване от право да упражнява определена дейност - лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца с оглед на обстоятелствата, че с поведението си като водач на МПС е причинил две средни телесни повреди на пострадалата, както и че е нарушил едновременно няколко правила за движение по пътищата. Посочения по-горе срок на лишаване от право да управлява МПС съдът счита за справедлив с оглед на посочените вече смекчаващи отговорността обстоятелства и липсата на отегчаващи такива.

Следва обв. Я. да заплати по сметка на ВСС сумата от 263 лв., представляваща направени по делото разноски.

            По горните мотиви съдът постанови решението си.

          

                                                                                

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /П/

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА.

А.Т.