Решение по дело №5606/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2271
Дата: 16 април 2020 г. (в сила от 16 април 2020 г.)
Съдия: Светлозар Димитров Димитров
Дело: 20191100505606
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№....................

гр. София, ………..2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II-Г въззивен състав, в публичното съдебно заседание на четвърти март две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ДИМИТРОВА

ЧЛЕНОВЕ: СОНЯ НАЙДЕНОВА

                        СВЕТЛОЗАР ДИМИТРОВ

с участието на секретаря Алина Тодорова, като разгледа докладваното от мл. съдия Димитров в. гр. д. № 5606 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

С Решение № 39908/14.02.2019г., постановено по гр. д. № 85863/2017г., Софийски районен съд (СРС) е осъдил С.М.С. да заплати на З. „Б.И.” АД сумата от 336,99лв., с влючени ликвидационни разходи в размер на 15лв., представляваща платено застрахователно обезщетение за причинени имуществени вреди от ПТП, настъпило на 19.08.2013г. в гр. Нова Загора, по щета № 13964848000106, в което ПТП участвали лек автомобил „Мицубиши Колт”, който бил паркиран, и лек автомобил „Киа Каренс”, управляван от ответника, ведно със законната ливхва върху сумата от депозиране на исковата молба – 06.12.2017г., до окончателното плащане.

В срока по чл. 259, ал. 1 ГПК е депозирана въззивна жалба от ответника, чрез назначения му особен представител, срещу първоинстанционното решение. Поддържа се, че неправилно районният съд не е уважил направеното възражение за съпричиняване на вредоносния резултат, произтичащо от неправилното паркиране на пострадалото МПС. Оспорва се да е налице причинно-следствена връзка между поведението на ответника и настъпването на вредите. Твърди се, че вредите на пострадалото МПС са причинени от автомобил на трето лице, който също е бил паркиран в нарушение на законовите изисквания. Сочи се, че неправилно първоинстанционният съд е приложил нормата на чл. 274, ал. 2 КЗ /отм./ и е присъдил и ликвидационни разходи, каквито не се дължат. Съобразно изложеното се моли за отмяна на решението и отхвърляне на предявения иск.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от ответника. Сочи се, че решението на СРС е правилно и обосновано. Твърди се, че ответникът не е доказал направените правоизключващи възражения. Моли се за потвърждаване на решението.

Софийски градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК, въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното решение е валидно и допустимо. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението на СРС е и правилно, като на основание чл. 272 ГПК въззивният състав препраща към фактическите констатации и правни изводи на съда. Независимо от това, с оглед изложените от жалбоподателя доводи, е необходимо да се добави и следното:

Предявен е за разглеждане иск с правно основание чл. 274, ал. 2 КЗ /отм./, но приложим в случая съгласно §22 от ПЗР на КЗ, в сила от 01.01.2016г./

Застрахователят по договор за застраховка „Гражданска отговорност”, който е заплатил застрахователно обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност” на увреденото лице, респ. на встъпилия в неговите права застраховател по имуществено застраховане, може да се суброгира в правата на удовлетворения кредитор срещу причинителя на вредата, който е обезпечил своята деликтна отговорност при ищеца, в случай че ответникът е управлявал МПС без свидетелство за управление.

Спорът между страните, въведен с въззивната жалба и само по отношение на който въззивният съд следва да се произнесе – арг. чл. 269, изр. 2 ГПК, се съсредоточава върху обстоятелството дали настъпилият вредоносен резултат се намира в причинно-следствена връзка с поведението на ответника, дали водачът на увреденото МПС е допринесло за настъпване на увреждането като го е паркирал неправилно и дали се дължат ликвиданционни разходи.

От представения протокол за ПТП № 118520/19.08.2013г., съставен от Д.Д., мл. автоконтрольор, Н. Загора, ОДП Сливен, се установява, че на 19.08.2013г., в 17:00 ч., в гр. Нова Загора, ул. „*******, е настъпило ПТП между л. а. „Киа Каренс”, с рег. № *******, управлявано от С.М.С., и л. а. „Мицубиши Колт”, с рег. № *******, паркирано, като водачът на „Киа Каренс” е напуснал пътното платно вдясно по посока на движението и е блъснал последователно паркираните два броя МПС.

 От приетата и неоспорена от страните съдебна авто-техническа експертиза се установява, че произшествието е настъпило вследствие невписване на водача на л. а. „Киа Каренс” в траекторията на завоя и излизането му от пътното платно вдясно на банкета, при което е последвал удар с паркираното МПС 2 в задната част, което от удара отскача напред и удря паркираното пред него МПС 3 – „Мицуби Колт”. Вещото лице е достигнало до извода, че описаните увредени части са в зоната на удара на автомобила.

Възприемайки обективираните в протокола за ПТП факти и изведените от вещото лице изводи, съдът намира, че по делото несъмнено е установено, че увреждането на МПС „Мицубиши Колт” е резултат от настъпилия удар с МПС „Киа Каренс”, управлявано от ответника, тоест вредите се намират в причинно-следствена връзка с поведението на ответната страна.

Направеното от ответника възражение, че водачът на пострадалото МПС, чрез своето поведение е допринесъл за настъпване на вредоносния резултат, е неоснователно. Съгласно правилото на чл. 154, ал. 1 ГПК в тежест на ответната страна е да установи чрез пълно и главно доказване фактите, които могат да се квалифицират като съпричиняване, което в случая не е сторено. По делото не е установено увреденото МПС да е било паркирано пред входа на предприятие в нарушение на чл. 101, ал. 2, т. 1 ППЗДвП, както се твърди в отговора на исковата молба. В приетото допълнително заключение на САТЕ е посочено, че на процесния участък вдясно зад площада, където са паркирани МПС, има обществени обекти и предприятия, но не е констатирано моторното превозно средство да е паркирано пред входа на предприятието и така да възпрепятства влизането/излизането от него, както изисква разпоредбата.  Не отговаря на действителността и твърдението, че пострадалото МПС е било паркирано в остър завой, с концентрация на МПС. От протокола за ПТП е видно, че ответникът е напуснал пътното платно и е ударил намиращите се извън платното паркирани МПС. Следователно превозните средства са били паркирани извън платното за движение. От приетото допълнително заключение на САТЕ се установява и че пътният участък е с радиус на завоя по-голям от 28 метра и същият не е опасен, както и че в района на ПТП няма пътни знаци, сигнализиращи за опасен участък. Ето защо направеното в отговора на исковата молба и поддържано във въззивната жалба възражение за съпричиняване е неоснователно.

На основание чл. 213, ал. 1 КЗ /отм./ застрахователят има право и на обичайните разноски за определяне на застрахователното обезщетение, които съгласно експертното заключение възлизат на 15лв.

Като е достигнал до същите изводи, районният съд е постановил правилно решение, което следва да бъде потвърдено.

При този изход на въззивното производство, право на разноски има въззиваемата страна. Последната обаче не е отправила искане за присъждане на такива, поради което не се дължат.

С оглед цената на исковата претенция и на основание чл. 280, ал. 3, т. 1 ГПК, решението на въззивния съд е окончателно.

Воден от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 39908/14.02.2019г., постановено по гр. д. № 85863/2017г. по описа на СРС, I ГО, 33-ти състав.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: 1.                                  2.