Решение по дело №15277/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3146
Дата: 15 юли 2020 г. (в сила от 25 август 2020 г.)
Съдия: Весела Иванова Гълъбова
Дело: 20193110115277
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 гр. Варна, 15.07.2020 год.

                  

                                   В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ  РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, двадесет и шести състав, в публично заседание на шестнадесети юни две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛА ГЪЛЪБОВА

 

При участието на секретаря Теодора Станчева разгледа докладваното от съдията гр.д. 15277 по описа на ВРС за 2019 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба „О.С.” ООД, ЕИК ......... със седалище и адрес на управление ***, р-н „К.С.“, ул. „К.” № 1 срещу В.Ж.Ж., ЕГН **********, с адрес: ***, с която по реда на чл.415 от ГПК е предявен иск за установяване на вземането, предмет на Заповед № 5933/31.07.2019г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК, издадена по ч.гр.д. № 12038/2019г. по описа на ВРС за сумата от 25000 лева, заявена като частична претенция от цялата в размер на 50000 лева, представляваща неустойка по чл.21, ал.2 от договор за участие в телевизионно предаване от 19.06.2019г. Претендират се и направените по делото разноски.

          В исковата молба са изложени обстоятелства, че на 19.06.2019г. между ищцовото дружество в качеството му на изпълнителен продуцент и ответницата в качеството й на участник е сключен договор за участие в телевизионно предаване. Съгласно чл.1 от договора участникът се е задължил след покана от изпълнителния продуцент да участва в телевизионното предаване. Договорът бил сключен за целия период на заснемане на предаването  с прогнозна продължителност до 15.09.2019г. След подписване на договора изпълнителният продуцент се свързал с ответницата да я покани за записване на видеовизитка, но тя изненадващо отказала участие в предаването. Поради мащабността на продукцията в чл.21, ал.2 от договора била уговорена неустойка в размер на 50000 лева в случай, че участникът се откаже от предаването преди неговото пълно заснемане, като декларирал, че неустойката не е прекомерна. Твърди се, че ответницата е в неизпълнение на договорните си задължения и дължи посочената неустойка.

В срока по чл.131, ал.1 от ГПК ответникът е депозирал писмен отговор, с който оспорва иска по основание и по размер. Твърди се, че процесният договор не е влязъл в сила в частта за претендираната от ищеца неустойка. Съгласно чл.25 от договора той влизал в сила и обвързвал страните от датата, на която участникът получи писмено уведомление, с което изпълнителният продуцент изразява волята си подписаният между страните договор да влезе или да не влезе в сила, с изключение на определение клаузи, които влизат в сила от подписването, но чл.21, ал.2 не е сред тях. Твърди се, че ответницата не е получила посоченото писмено уведомление. Твърди се още, че ответницата е прекратила договора още на следващия ден, след като е поканена за явяване на втори етап от кастинга /два дни след подписването/ поради медицински причини, тъй като страда от заболявания, които с оглед изпитанията в телевизионното предаване биха могли да застрашат сериозно здравето й. Твърди се, че в деня на кастинга – 19.06.2019г., ответницата първо е подписала договора, след което й е било проведено интервю и след това й е обяснен форматът на предаването. Тогава разбрала, че изпитанията могат да навредят на здравето й поради проблеми с бъбреците и предразположеност към нервни кризи. На другия ден получила телефонно обаждане за явяване на втори кастинг, след което ответницата се консултирала с личния си лекар, който изрично забранил участие в предаването. Още на 21.06.2019г. ответницата разговаряла по телефона със служител на ищеца и уведомила, че поради здравословни проблеми не може да участва в предаването. Сочи, че съгласно чл.10, ал.2 от договора участникът може да преустанови участието си, ако са налице основателни обективни причини извън волята му, в който случай не дължи неустойка. В ал.3 дори било разяснено, че такава причина са здравословни проблеми. В допълнение се сочи, че неустойката по чл.21, ал.2 е дължима, ако участникът се откаже преди пълното заснемане на предаването, а по отношение на ответницата заснемането въобще не е започнало. Прави се и възражение за нищожност на неустойката по чл.21, ал.2 от договора поради значително големия й размер, който противоречи на добрите нрави. В условията на евентуалност се прави възражение за прекомерност на неустойката в сравнение с претърпените от ищеца вреди.

С писмена молба, депозирана преди съдебно заседание процесуалният представител на ищеца поддържа исковата молба.

В съдебно заседание процесуалният представител на ответника оспорва иска и поддържа отговора.

Съдът, като взе предвид доводите на страните и събраните по делото доказателства, преценени заедно и по отделно, намира за установено от фактическа страна следното:

Не е спорно по делото, а е видно и от представения договор, че между страните по делото на 19.06.2019г. е сключен договор за участие в телевизионно предаване  „Игри на волята“, по който „О.с.“ ООД има качеството на  „изпълнителен продуцент“, а В.Ж.Ж. – „участник“. Посочено е, че телевизионното предаване, предмет на договора е с работно наименование „Игри на волята“, организирано и финансирано от  „Н.Б.Г.“ АД. Съгласно чл.1 от договора участникът след проведен кастинг и покана от продуцента/изпълнителния продуцент е изразил собствена воля и се задължава да участва напълно безвъзмездно в провеждането и заснемането на телевизионното предаване с наименование „Игри на волята“ за целия период от подписването на същия договор прогнозно до 15.09.2019г. В чл.10, ал.3 от договора е посочено, че основателна обективна причина, която възпира участника да продължи участието си в предаването е налице, ако Участникът има здравословни проблеми, които водят до трайна невъзможност да изпълнява задълженията си по договора – участието му в проекта за повече от 5 дни, за което следва да представи надлежни медицински документи. В чл.21, ал.2 е уговорено, че в случай, че Участникът се откаже от Предаването преди пълното му заснемане дължи на Изпълнителния продуцент неустойка в размер на 50000 лева. Съгласно ал.3 на същата разпоредба участникът декларира, че посочените неустойки не са прекомерни. Съгласно чл.25 от договора същият обвързва и влиза в сила за страните от датата, на която Участникът получи писмено уведомление от Изпълнителния продуцент, с което последният изразява волята си подписаният между страните договор да влезе в сила с изключението на клаузите на чл.4, ал.1, чл.5, ал.1, чл.6, ал.1 и чл.20, които влизат в сила от датата на подписване на договора от страните.

От ответницата е представена медицинска документация - 2 броя листи за преглед на пациент в спешно отделение от 12.08.2014г. и от 01.07.2015г., видно от които същата е посетил Спешното отделение на „МБАЛ „Света Анна – Варна“ АД, като и в двата листа е посочено, че пациентката е постъпила със затруднено вдишване, като се оплаква още от слабост в краката/крайниците и болки в гърба; епикриза от Немска клиника, видно от която ответницата е престояла стационарно от 27.06. до 28.06.2014г. с диагноза „инфекция на пикочните пътища“.

По делото са ангажирани гласни доказателствени средства чрез разпит на двама свидетели на страната на ответницата – Е. Ж. (майка на ответницата) и И.П..

Съгласно показанията на св. Ж. дъщеря й правела периодично бъбречни кризи и паник атаки, които били свързани като едното следвало другото, а понякога се появявали и самостоятелно. За първи път В. получила бъбречна криза през 2014г., когато била сама в чужбина и постъпила в болница в немски град. След изписването казали, че трябва да продължи лечението. Около месец по-късно се появили и първите паник атаки – В. не можела да диша, не можела да стои на краката си, чувствала се отпаднала. Тогава отишли в Спешна помощ и им казали, че това е паник атака. Симптомите се появявали първоначално на 3-4 месеца, после 2-3 пъти в годината  и понастоящем може би веднъж годишно, тъй като си наложила дисциплина в начина на живот и хранене. След като се върнала от кастинга за „Игри на волята“ поради нарушения дневен режим отново за ответницата тръгнала бъбречната неразположеност, получила болки и започнала криза. В. посетила лични лекар, който категорично й забранил да участва в такова предаване.

Съгласно показанията на св. Панайотова през лятото на миналата година (2019г.) двете с В. работели заедно, като свидетелката била пряк ръководител на ответницата. След като се върнала от кастинга за „Игри на волята“ В. казала, че се е записала в предаването, но се притеснява, че ще има изпитания, с които няма да може да се справи, и искала да се откаже. В присъствие на свидетелката ответницата се обадила по телефона да съобщи за отказа си от участие. След разговора казала на св. Панайотова, че всичко е минало нормално и че са й казали, че няма да има никакви последствия за нея от отказа й.

При така установените фактически обстоятелства съдът достигна до следните правни изводи:

Предявеният иск е с правно основание чл.422 във връзка с чл.415 от ГПК във вр. с чл.92 от ЗЗД.

Искът е предявен след провеждане на производство по чл.410 от ГПК и надлежно депозирано възражение от длъжника по реда на чл.414, ал.1 от ГПК в срока, предвиден в разпоредбите на чл.415, ал.1 от ГПК и е процесуално допустим.

Разгледан по същество, искът е неоснователен.

Съгласно чл. 92 от ЗЗД неустойката обезпечава изпълнението на задължението и служи като обезщетение за вредите от неизпълнението, без да е нужно те да се доказват. Фактическият състав, който следва да се осъществи, за да възникне основанието за заплащане на неустойка за неизпълнението на договор, е наличие на валидно договорно задължение, неизпълнение на задължението и уговорена неустойка.

Безспорно между страните е  сключването на процесния договор за участие в телевизионно предаване  „Игри на волята“ от 19.06.2019г., както и наличието в същия на клаузата за неустойка на чл.21, ал.2 при отказ от участие. Въпреки това съобразно клаузата на чл.25 от договора съдът намира, че същият не е влязъл в сила между страните. Изрично посочено е, че договорът обвърза страните едва след като Участникът получи писмено уведомление от Изпълнителния продуцент, с което последният изразява волята си подписаният между страните договор да влезе или да не влезе в сила. Като изключение са посочени няколко клаузи, които влизат в сила от датата на подписване на договора, но тази на чл.21 не е сред тях. Ищецът не е ангажирал доказателства за получаване от страна на ответницата на предвиденото в чл.25 от договора писмено уведомление, нито дори за изпращане на такова уведомление и за съдържанието на същото. Доколкото договорът, включително в частта за клаузата на чл.21, ал.2 не  влязъл в сила между страните, то не е възникнало основание за начисляване на неустойка.

За пълнота на изложението съдът счита, че следва да се произнесе по възраженията на ответника за нищожност, а в условията на евентуалност за прекомерност на неустойката. Съдът намира, че клаузата на чл.21, ал.2 не се явява нищожна поради противоречие с добрите нрави. Мащабността на продукцията „Игри на волята“ е ноторно известна в цялата страна. Следва да се има предвид, че съобразно чл.11 от договора прогнозно заснемането на предаването е следвало да започне от 01.07.2019г., което е само около 10 дни след подписване на договора. В този смисъл и при необходимото техническо време за избор на участници от кастинга и писменото им уведомяване, предвидено в чл.25 от договора, очевидно е че отказът на одобрен участник в последния момент би отложил започване на заснемането, което би могло да нанесе значителни вреди за продукцията. Въпреки това предвидената неустойка в толкова голям размер, а именно 50000 лева съдът намира за прекомерна в сравнение с претърпените вреди, на основание чл.92, ал.2 от ЗЗД. В тази връзка следва да се отбележи, че чл.21, ал.3 от договора, с която участникът декларира, че посочените в същия член неустойки не са прекомерни, е недействителна, доколкото едно лице не може с декларация да се откаже от предоставените му със закон права.

По гореизложените съображения съдът намира, че предявеният иск се явява неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

Предвид изхода на спора на основание чл.78, ал.3 от ГПК ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника направените в настоящото производство разноски в размер на 1600 лева за платено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от горното, Варненският районен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от „О.С.” ООД, ЕИК ......... със седалище и адрес на управление ***, р-н „К.С.“, ул. „К.” № 1 срещу В.Ж.Ж., ЕГН **********, с адрес: ***, иск за признаване за установено между страните, че В.Ж.Ж., ЕГН **********, с адрес: *** дължи на „О.С.” ООД, ЕИК ......... със седалище и адрес на управление ***, р-н „К.С.“, ул. „К.” № 1  сумата от 25000 лева, заявена като частична претенция от цялата в размер на 50000 лева, представляваща неустойка по чл.21, ал.2 от договор за участие в телевизионно предаване от 19.06.2019г., за която сума е издадена Заповед № 5933/31.07.2019г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК по ч.гр.д. № 12038/2019г. по описа на ВРС.

 

ОСЪЖДА „О.С.” ООД, ЕИК ......... със седалище и адрес на управление ***, р-н „К.С.“, ул. „К.” № 1 да заплати на В.Ж.Ж., ЕГН **********, с адрес: *** сумата от 1600 лева, представляваща направени в настоящото производство разноски за заплатено адвокатско възнаграждение.

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: