Решение по дело №298/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 463
Дата: 12 април 2021 г.
Съдия: Йордан Василев Димов
Дело: 20217050700298
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

 №……………………        2021 г.

                                                        гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             Варненският административен съд, ІV касационен състав, в публичното заседание на единадесети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВЕТА ПЕКОВА

ЙОРДАН ДИМОВ

 

 

при секретаря Калинка Ковачева

в присъствието на прокурор Силвиян И.

като разгледа докладваното от съдия Йордан Димов КАНД № 298/2021 г. по описа на Административен съд – Варна, за да се произнесе, взе предвид:

 

 

Производството е по реда на чл.208 от АПК вр.с  чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна, подадена чрез ю.к.Н. против Решение № 260582/21.12.20г. по НАХД № 4314/2020г. на ВРС, ХХVІІ състав, с което е отменено наказателно постановление №03-012414/19.02.2020г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр.Варна, с което на „Елитис мегастор“ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 250лв. на основание чл.415в, ал.1 КТ за нарушаване нормата на чл.128 т.2 вр. чл.270, ал.2 и ал.3 КТ и чл.13 от Наредбата за договаряне на работната заплата. Касаторът твърди, че решението на ВРС е неправилно и незаконосъобразно, постановено в противоречие с материалния закон. Твърди, че няма спор относно качеството на наказаното дружество като работодател, като с бездействието си, изразяващо се в неплащане на уговореното основно месечно трудово възнаграждение е осъществил състава на вмененото нарушение. Счита, че датата на извършване на нарушението е правилно определена в НП, предвид правилата за боене на срокове, установени в чл.183, ал.2 и ал.4 НПК чрез препращането уредено в чл.84 ЗАНН. Счита, че за извършеното нарушение правилно АНО е приложил материалноправните норми на закона и деянието намира своята правна квалификация в посочените в НП законови текстове. Моли съда да отмени решението на Варненски районен съд и да потвърди издаденото НП. Моли за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. 

Ответникът по касационната жалба-„Елитис мегастор“ЕООД, чрез процесуалния си представител адв.К., в писмен отговор, счита, че жалбата е неоснователна и моли решението на ВРС да бъде оставено в сила. Моли да му бъдат присъдени направените по делото разноски.

Представителят на ВОП дава заключение, че жалбата е неоснователна и решението на ВРС като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството пред ВРС е образувано по жалба на „Елитис мегастор“ ЕООД против наказателно постановление №03-012414/19.02.2020г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр.Варна, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 250лв. на основание чл.415в, ал.1 КТ за нарушаване нормата на чл.128 т.2 вр. чл.270, ал.2 и ал.3 КТ и чл.13 от Наредбата за договаряне на работната заплата. За да се произнесе по спора районният съд е установил от фактическа страна, че през месец януари 2020г. служители на Дирекция „ИТ“ Варна, сред които и св. О.Ж., по повод постъпил сигнал от работници, извършили проверка по спазване на трудовото законодателство на въззивното дружество като работодател, при която било установено, че дружеството не е изплатило на Р-К.договореното основно трудово възнаграждение в пълен размер- 685 лв. Според представените документи за м.12.2019г. за К.било начислено основно месечно възнаграждения в размер на 610лв., което било изплатено по банков път на 15.01.2020г. Констатациите от проверката били обективирани в КП № ПР2001026/07.022020год., в който били дадени и задължителни предписания, сред които и да се изплати разликата до уговореното основно месечно трудово възнаграждение за извършената работа за м.декември 2019г. за работника Р-К.в срок до 17.02.020 г. За констатираното нарушение на 10.02.2020 г. срещу въззивното дружество бил съставен АУАН за нарушение на чл.128, т.2, вр. чл. 270, ал.3 от КТ и чл.13 от Наредбата за договаряне на работната заплата. Посочено било, че нарушението е извършено в гр.Варна на 13.01.2020год., към който момент следвало да бъдат изплатено трудовото възнаграждение на работника К.в пълен размер. Актът бил надлежно предявен и връчен на упълномощено лице, което го подписало с отбелязване, че има възражение. В срока по чл. 44 от ЗАНН срещу него постъпило писмено възражение, с твърдение, че е допусната счетоводна грешка при изготвяне на фиша. На 19.02.2020г. по АНП постъпили доказателства – фишове за изплатени възнаграждения в пълен размер от страна на възз.дружество в това число и за К.. На същата дата АНО издал и обжалваното НП, като е приел, че дружеството като работодател е нарушило разпоредбата на чл. 128, т.2 вр. чл.270, ал.3 от КТ, но е отстранило нарушението веднага след установяването му и на основание чл. 415в, ал.1 от КТ му наложил имуществена санкция в размер на 250лв.

Сезираният със спора съд е приел в мотивите си, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в срок, съдържат реквизитите, предвидени в чл.42 и чл.57 ЗАНН, в хода на производството не са допуснати нарушения на процесуалните правила, които да са от категорията на съществените и да са ограничили правото на защита на дружеството, а от събраните доказателства може да се направи категоричен извод за извършване на вмененото нарушение, но неправилно актосъставителя и АНО са определили датата на нарушението, тъй като датата, до която е следвало да бъде изплатено трудовото възнаграждение е присъствен ден и съобразно чл.183, ал.2 от НПК, приложим на осн. Чл.84 от ЗАНН срокът, който се изчислява в дни започна да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден. Ето защо е прието, че нарушението е реализирано на 11.01.2020 г., дори този ден да е неприсъствен, както е в настоящият случай, тъй като същото е довършено на 11.01.2020 г.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Правилни са изводите на ВРС, изложени в обжалваното решение като най-съществен мотив за отмяната, че в НП не е посочена точната дата на извършеното нарушение. Безспорно е установено в производството, че заплатата на служителката К.се е изплащала до 10-то число на следващият месец, за който се дължи. Ето защо следва да се приеме, че валидно жалбоподателят би могъл своевременно да изплати дължимите се като трудово възнаграждение суми с изтичането на посочената дата – 10.01.2020 г. Видно е, че конкретната дата се пада в работен ден през седмицата – петък. При това положение работодателят не е могъл да се възползва от правилото,  че „Когато последният ден на срока е неприсъствен, срокът изтича в първия следващ присъствен ден.“ (чл.183, ал.4 от НПК). За него възможността да изпълни законосъобразно се преклудира с изтичането на посочената дата – 10.01.2020 г. Изпълнение след това, в който и да е момент е закъсняло. Ето защо следва да се приеме, че са верни изводите на въззивния съд, че нарушението е извършено на следващият ден -11.01.2020 г. (събота), независимо, че това не е бил работен ден, тъй като вече работодателят е осъществил състава на процесното нарушение. В този смисъл са правилни и изводите, че не следва да се приложи нормата на чл.183, ал.2 от НПК - „Срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден.“, тъй като нарушението е осъществено на конкретна дата и за да възникне не следва да се съобразява срок, който да е изтекъл.

Датата е част от същественото съдържание, което следва да има всяко наказателно постановление – чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Непосочването на дата на която е извършено нарушението, а и неправилното ѝ определяне винаги представлява съществено процесуално нарушение, което накърнява правото на защита на санкционираното лице. Предвид изложеното въззивният съд законосъобразно е отменил процесното наказателно постановление. В тази насока са изложените в жалбата на касационния жалбоподател възражения. Те не кореспондират с императивните законови норми касаещи изчисляването на срокове. Всъщност следва да се има предвид, че срок е налице само по отношение на задължението на работодателят да заплати следващото се трудово възнаграждение, който срок е изтекъл в присъствен ден. Нарушението е част от обективната действителност от изтичането на този момент и възникването на отговорността на работодателят не е обвързано с изтичането на някакъв нов срок, както това е приел административнонаказващият орган и каквото изложение е направено в подадената касационна жалба.

Предвид изложеното съдът приема, че е налице нарушение на процесуалните правила при налагане на наказанието, което е съществено такова и като е отменил НП ВРС е постановил законосъобразен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Предвид изложените съображения, съставът на съда като касационна инстанция намира, че при постановяване на решението на виззивния съд не са допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон, както и не констатира такива при извършената служебна проверка съгл. чл.218, ал.2 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН. Не са налице и наведените касационни основания, представляващи основания за неговата отмяна, поради което като законосъобразно и обосновано решението следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият състав на Административен съд Варна

 

Р    Е   Ш   И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260582/21.12.2020 г. по НАХД № 4314/2020 г. на ВРС.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

                                                                                      2.