Решение по дело №10/2021 на Районен съд - Оряхово

Номер на акта: 260011
Дата: 12 март 2021 г. (в сила от 3 август 2021 г.)
Съдия: Ивета Венциславова Кънева-Санкова
Дело: 20211460200010
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ № 260011

 

       гр. Оряхово, 12.03.2021 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Оряховски Районен съд, наказателна колегия в открито заседание на 11.02.2021 г. /единадесети февруари две хиляди двадесет и първа година/ в състав:

                                                       

                                                                                  Районен съдия: Ивета Кънева - Санкова

 

при секретаря Вержиния Иванова в присъствието на прокурора ……………, като разгледа докладваното от съдия Кънева-Санкова НАХД № 10/2021 г. по описа на Оряховски Районен Съд и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Съдебното производство е административно по чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

            Образувано е по жалба на М.Б.М., в качеството му на законен представител на „М. Комерс – 86“ ЕООД, със седалище и адрес на управление с. Гложене, ул. „Йонко Милев“ № 24, с ЕИК *********, с която е обжалвал Наказателно постановление № 97/10.12.2020 г. на Директора на ОБДХ – гр. Враца.

            Жалбоподателят редовно призован, не се явява в съдебно заседание. От същият е постъпила писмена защита, с вх. № 260442/10.02.2021г., като поддържа жалбата  и моли НП да бъде отменено като незаконосъобразно.

            Ответната страна се представлява от Гл. юрисконсулт Ани Цветанова, редовно упълномощен по делото, който оспорва жалбата и моли НП да бъде потвърдено.

От събраните в хода на съдебното производство писмени и гласни доказателства, доводите на страните и посочените основания в жалбата съдът прие за установени от фактическа страна по делото следните обстоятелства:

АУАН № 06-006 от 24.11.2020 г. е съставен затова, че при извършената проверка на 19.11.2020 г. на смесен магазин „М. Комерс – 86“ ЕООД в гр. Оряхово, ул. „Коста Лулчев“ № 2, не се представили записи за входящ контрол на наличните храни, в нарушение на чл. 23, т. 2 от Закон за управление на агрохранителната верига. За констатираното нарушение е съставен Констативен протокол от 19.11.2020 г. в присъствието на Елка Климентова Петкова – продавач консултант.

 Въз основа на акта е издадено и обжалваното Наказателно постановление № 97/10.12.2020 год. на Директора на ОДБХ – гр. Враца, в обстоятелствената част на което, административно - наказващият орган е възприел описаната в АУАН фактическа обстановка, а именно, че при извършена проверка на 19.11.2020г. на смесен магазин на „М. Комерс 86“ ЕООД, находящ се в гр. Оряхово на ул. „Коста Лулчев“ № 2 е констатирано, че при поискване, не са представени записи за входящ контрол на наличните в обекта храни.

За нарушение на разпоредбата на чл. 23, т. 2 от Закона за управление на агрохранителната верига,  на жалбоподателя на осн. чл.70 ал.2 вр. ал.1 от ЗУАВ е наложена „имуществена санкция” в  размер на  1 000 /хиляда/ лева.

Жалбоподателят е обжалвал издаденото НП пред РС-Оряхово, като жалбата е депозирана в законоустановения срок на 18.12.2020 г. в ОДБХ – гр. Враца. С жалбата се представят доводи за неправилност, необоснованост и незаконосъобразност на наказателното постановление, издадено в нарушение на процесуалните правила.

Приложени по делото са: Писмо от ОДБХ – гр. Враца с вх. № 260147/14.01.2021г., Жалба с вх. № 4279/18.12.2020г., Наказателно постановление № 97/10.12.2020 г., АУАН № 06 – 006/24.11.2020 г., Заверено копие на Констативен протокол от 19.11.2020 г., Заверено копие на чек лист за инспекция на обект за търговия на дребно с храни от 19.11.2020 г., Заверено копие на Заповед № ОСПД 157/01.03.2011г., Заверено копие на Заповед  № ОСПП – 25/27.03.2015 г..

 

 

Изслушани по делото са актосъставителя и свидетеля по установяване на нарушението.

Съдът, като обсъди събраните доказателства и като съобрази доводите на страните и извърши проверка на издаденото наказателно постановление, намира, че жалбата е неоснователна, а НП е законосъобразно постановено при спазване на процесуалните правила, поради което следва да бъде потвърдено.

 

МОТИВИ:

 

            Жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима. Разгледана по същество, съдът счита, че е неоснователна. При прегледа на обжалваното наказателно постановление съдът установи, че не са допуснати съществени процесуални нарушения, всяко от които само по себе си да е достатъчно основание за отмяната му като незаконосъобразно, постановено при допуснати съществени нарушения на ЗАНН.

            Наказателното постановление е правораздавателен акт, издаван от орган с административнонаказателна компетентност. При издаването му следва да се спазва точно уреденото в ЗАНН състезателно производство, за да настъпят целените правни последици, а именно да бъде наложена съответната административна санкция – административно наказание от съответния вид за извършеното нарушение. За да може да породи тези си правни последици, наказателното постановление като административен акт следва да съдържа точно визираните в чл. 57 от ЗАНН реквизити. В конкретната хипотеза, в обжалваното наказателно постановление, наказващия орган е направил описание на нарушението, обстоятелствата, при които е било извършено, както и доказателствата, които го потвърждават, за да може съдът да приеме за безспорно установено извършването на нарушението. Наказващият орган е посочил и вида на конкретно наложеното наказание. В т.7 на чл.59, ал.1 от ЗАНН законодателят  изрично е указал, че в наказателното постановление се записват видът и размерът на наложеното административно наказание, като хипотезата е спазена от наказващия орган.

С жалбата си жалбоподателят ангажира становище и навежда доводи относно необоснованост и незаконосъобразност на НП, а именно, че при съставянето на АУАН и НП са допуснати съществени процесуални нарушения, които са нарушили правото му на защита, като не е описано точно извършеното нарушение. Доводите на жалбоподателят не се споделят от настоящия съдебен състав.

В хода на съдебния процес по безспорен начин от показанията на актосъставителя и разпитания свидетел – очевидец, както и от представените писмени доказателства и се установи, че жалбоподателят е извършил нарушението, описано в АУАН, а именно, че при извършената проверка на 19.11.2020 г. на смесен магазин „М. Комерс – 86“ ЕООД в гр. Оряхово, ул. „Коста Лулчев“ № 2, при поискване от контролните органи не са представени записи за входящ контрол на наличните храни, в нарушение на чл. 23, т. 2 от Закон за управление на агрохранителната верига. Съгласно разпоредбата на  чл.23 т.2 от ЗУДВ, при осъществяване на официален контрол и други официални дейности по агрохранителната верига контролните органи, имат право да изискват представяне на сведения, записи, документи и друг доказателствен материал, включително данни за лицата, от които са получени и/или на които са доставени елементи на агрохранителната верига. В нормата на чл. 70 ал.2 от ЗУАВ , е предвидено наказание „имуществена санкция в размер“  от 1000 до 3000 лв.за ЮЛ или едноличен търговец, което не изпълни мярка по чл. 23 от ЗУАВ. 

Предвид гореизложеното съдът намира, че описаното деяние в съставения АУАН съдържа всички обективни и субективни признаци на административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН и осъществяват, състав на административно нарушение по чл.23 т.2 от ЗУАВ, за което жалбоподателя основателно е бил санкциониран.

Предвид доказателствата по делото и нарушенията описани в акта, съдът намира, че наложеното наказание е в допустимия предел на санкционната норма на чл.70 ал.2 вр. ал.1 от ЗУАВ, като е  определено в размер на законоустановения минимум от 1 000 лв.. Съгласно т.7 от ППВС № 10 / 28.09.1973 г., отразените в акта констатации на административното нарушение не се считат за установени до доказване на противното и затова административно наказателното обвинение следва да се установи с допустимите от закона средства. При тези изисквания е развито производството, като констатациите отразени в акта са доказани по несъмнен начин.  При прегледа на обжалваното наказателно постановление съдът установи, че същото е законосъобразно издадено, като са спазени изискванията за допустимост и правна обоснованост.         

Всички изложени съображения налагат извода, че обжалваното наказателно постановление на Директора на ОДБХ – гр. Враца е законосъобразно постановено, поради което следва да бъде потвърдено.           

            Водим от изложените съображения Оряховски  Районен Съд

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 97/10.12.2020 г. на Директора на ОДБХ – гр. Враца, с което на „М. Комерс – 86“ ЕООД, със седалище и адрес на управление с. Гложене, ул. „Йонко Милев“ № 24, с ЕИК *********, представлявано от управителя М.Б.М., за нарушение на чл. 23, т. 2 от Закона за управление на агрохранителната верига, на основание чл. 70, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за управление на агрохранителната верига, е наложена „имуществена санкция“ в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

 

Решението подлежи на обжалване по реда на АПК пред Административен Съд Враца в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

                                                                       Районен съдия:

 

                                                                                              /И.Кънева-Санкова/