Решение по дело №14733/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 146
Дата: 11 януари 2019 г. (в сила от 6 февруари 2019 г.)
Съдия: Таня Аспарухова Георгиева-Точевска
Дело: 20185330114733
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 септември 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

         № 146                 11.01.2019 г.                    Гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XI-ти гр. състав в открито съдебно заседание на единадесети декември две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ГЕОРГИЕВА-ТОЧЕВСКА

 

при участието на секретаря Величка Грабчева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 14733 по описа на ПРС за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:  

Предявен е иск с правна квалификация чл. 439 ГПК вр. с чл. 124, ал. 1 от ГПК.

Ищецът П. Х. Ч., ЕГН: **********,***, чрез п. си адв. Е.И. – М., със съдебен адрес:***, е предявил срещу „ЕВН България Топлофикация” ЕАД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Христо Г. Данов” № 37, представлявано от  С. С., Ж. С. и Р. М. иск за признаване на установено, че ищецът не дължи на ответника поради погасяването им по давност следните суми: сумата от 469, 55 лева- главница, представляваща ползвана топлинна енергия за периода 01.10.1999 г.- 31.07.2000 г.,  сумата от 2, 74 лева- мораторна лихва върху главницата за периода 01.12.1999 г.- 14.11.2000 г., ведно със законната лихва от 04.12.2000г. до окончателното изплащане на дължимите суми, за заплащане на които суми е издаден изп. лист по ч.гр. д. № 7815/2000г. на РС Пловдив, както и разноските по делото в размер на 52, 45 лева, за събиране на които вземания е образувано *** *** на *** при ***, продължило като *** *** на *** ***, като погасени по давност.

В исковата молба се твърди, че с изпълнителен лист от 05.12.2000 г., издаден по частно гр. дело 7815/2000г. на РС Пловдив ищецът бил осъден да заплати на ответника следните суми: сумата от 469, 55 лева- главница, представляваща ползвана топлинна енергия за периода 01.10.1999 г.- 31.07.2000 г.,  сумата от 2, 74 лева- мораторна лихва върху главницата за периода 01.12.1999 г.- 14.11.2000 г., ведно със законната лихва от 04.12.2000г. до окончателното изплащане на дължимите суми, както и разноските по делото в размер на 52, 45 лева. Въз основа на изпълнителния лист било образувано *** с № *** на *** при ***, продължило като *** *** на *** ***. Вземанията по листа били погасени по давност, която в случая била кратката тригодишна. В този смисъл се предявявал и настоящият установителен иск за признаване на установено, че сумите по листа са недължими поради изтекла давност. Претендират се разноски.  

В законоустановения срок е постъпил писмен отговор от ответника, в който се посочва, че не се оспорват изложените от ищеца твърдения и вземанията на ответника действително били погасени по давност.

Твърди се исковете да са недопустими, тъй като ответникът е подал молба за прекратяване на *** ***, преди да получи препис от исковата молба, на 21.09.2018г., макар и след нейното завеждане. Ето защо се твърди за ищеца да не е налице правен интерес от предявяване на настоящия иск.

В случай, че съдът приеме исковете за допустими, същите се признават, заявява се, че ответникът не е дал повод за завеждане на делото, т. като преди получаване на ИМ е подал молба за прекратяване на *** ***. Ето защо моли на осн. чл. 78, ал. 2 от ГПК разноските да се възложат на ищеца. В случай, че съдът реши да присъди разноски на ищцовата страна, се прави възражение за прекомерност на хонорара на п. на ищцовата страна.

В първото съдебно заседание ищецът, чрез п. си е депозирал писмена молба, с която взема детайлно становище за допустимостта на иска, както и за неговата основателност, вкл. и за това, че разноските следва да се присъдят на него, а не на ответника, доколкото след изтичане на давностния срок ответникът е образувал *** и е предприел действия по изпълнението.

В същото с.з. с писмена молба ответникът взема становище, че оспорва иска и моли същият да се отхвърли поради това, че с поведението си не е дал повод за завеждане на делото и към момента сумите са счетоводно отписани. По тези съображения претендира възлагане на разноските на него, а не на ищеца. Евентуално, в случай, на уважаване на иска и ако съдът приеме, че разноски се следват на ищцовата страна, прави възражение за прекомерност на същите.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и като обсъди събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

По допустимостта на иска:

Възражението за недопустимост на същия на основание подадена молба и последващо прекратяване на *** ***, и евентуално отписване на вземането от счетоводните книги на ответника, не води до недопустимост на исковата молба, тъй като ответникът разполага с изп. лист за вземането, може винаги да образува ново *** ***, докато разполага със същия, като липсват каквито и да било доказателства да е уведомил ищеца, преди завеждане на ИМ, че приема вземането му за погасено по давност и на това основание е отписал същото от счетоводните си регистри. Ето защо наведените от ответника твърдения имат отношение единствено към въпроса за разноските, но не и към допустимостта на исковата молба.

По основателността на иска:

От представените по делото доказателства се установява, че с изп. лист от 05.12.2000г. по ч. гр. д. 7815/2000г. на ПРС П. Х. Ч., ЕГН: **********,*** е осъден да заплати на „Топлофикация Пловдив - Север” ЕАД следните суми: сумата 472, 29 лв., от която сумата 469, 55 лева, представляваща стойност на топлинна енергия, доставена за периода от 01.10.1999 год. до 31.07.2000 год., и сумата 2, 74 лв., представляваща мораторна лихва за периода от 01.12.1999 год. до 14.11.2000 год., ведно със законната лихва върху главницата от м. 11.2000 г. до окончателното й плащане, както и разноските по делото в размер на 52, 45 лв. На ищеца е пратена ПДИ от 16.01.2001г., с която същият бива уведомен, че се насрочва опис на движими вещи за събиране на горепосоченото вземане, за 19.02.2001г. по *** *** на *** при *** ***. Тази ПДИ е върната в цялост с отбелязване, че посоченият адрес: *** реално представляват три отделни входа на един блок и съобщението не може да бъде връчено, без адресът да бъде конкретизиран. Оттук насетне има данни единствено, че въз основа на същия изп. лист е образувано ново *** *** на *** ***, *** , с район на действие ***. След завеждане на ИМ на 12.09.2018г. на 21.09.2018г. ответникът е подал молба за прекратяването му по отношение на вземанията по изп. лист по ч. гр. д. 7815/2000г. на ПРС.  срещу П.Х.Ч., като с постановление за прекратяване от 28.09.2018г. *** *** е прекратила *** *** на посоченото основание – чл. 433, ал. 1, т. 2 от ГПК – по писмена молба на взискателя, и е вдигнала наложените възбрани и запори.

Оттук насетне никакви други доказателства не се представят, няма такива, от които да е видно давността да е спирала и да е прекъсвала, да са извършвани каквито и да било *** действия, извън насрочването на опис за 19.02.2001г., няма данни кога и на какво основание е прекратено *** при ***, като въз основа на изп. лист през 2007г. е образувано ново *** *** при *** ***. В периода от 19.02.2001г. до 2007г. няма данни давността да е спирала и прекъсвала, а от 2007г. насетне – да са извършвани някакви *** действия. В случая ответникът признава вземането да е погасено по давност, която в случая е тригодишна – изп. лист е издаден на несъдебно *** основание. Ето защо твърденията на ищеца за изтекла погасителна давност са основателни, от една страна, а от друга взискателят не е ангажирал никакви доказателства за наличие на посоченото вземане. Напротив, същият е признал иска и твърдението, че погасителната давност е изтекла. Същият твърди да е отписал вземането от счетоводните си книги като погасено по давност, но не ангажира каквито и да било доказателства в подкрепа на тези си твърдения.

С оглед на горното, съдът намира исковете за основателни, поради което следва да се уважат.

По претенцията за разноски:

Ищецът претендира присъждане на разноските в настоящото производство, като ответникът от своя страна също претендира разноски с аргумент, че е признал иска, не е дал повод за завеждане на делото, поради което по реда на чл. 78, ал. 2 ГПК разноски се следват на него, а не на ищеца.

Съдът намира, че в случая искането на ответника е неоснователно. Същият разполага с изп. лист за процесното вземане и за събирането му е образувано *** ***, по което, видно от постановлението на ***„ са били наложени запори и възбрани. Молбата за прекратяване е подадена след образуване на настоящото дело, като до този момент няма каквито и да било индиции ответникът да е предприел действия, с които ад преустанови събирането на погасеното по давност вземане. Същият твърди, но не ангажира доказателства за твърденията си да е отписал счетоводно вземанията като погасени по давност и на коя дата. Ето защо съдът намира възражението му, че не е дал повод за завеждане на делото, за неоснователни. Ответникът през цялото време е разполагал и все още разполага с изп. лист за процесното вземане, като от молбата му за прекр. на *** дело не е видно тя да е подадена именно поради погасяването му по давност. Същият по всяко време разполага с възможността отново да образува *** *** за събиране на това вземане, поради което единственият път за защита на ищеца е чрез отричане на вземането с влязло в сила съдебно решение.

С оглед на дотук изложеното съдът намира, че ищецът, а не ответникът има право на присъждане на разноските по делото. Същите възлизат на сумата от 50 лева – платена държавна такса, и следва да се възложат на ответника.

Досежно разноските за адвокатско възнаграждение, същите се претендира да се присъдят на а., който е осъществил правна защита и съдействие безплатно по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗА. Ищецът е представляван от адв. И. – М. по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗА, поради което за процесуалното представителство на а. се следва възнаграждение в размер на 300 лева, което следва да се заплати от ответника. Възражението на същия за прекомерност на хонорара е неоснователно, тъй като при представителство по реда на чл. 38 от Закона за адвокатурата възнаграждението на пълномощника се определя от съда в минималния размер по чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредбата за МРАВ, което в случая е 300 лева.

Така мотивиран, съдът 

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между П. Х. Ч., ЕГН: **********,***, чрез п. си адв. Е.И. – М., със съдебен адрес:*** и „ЕВН България Топлофикация” ЕАД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Христо Г. Данов” № 37, представлявано от С. Г., Ж. С. и Р. Д., чрез п.  юрк. Д. Н., че Х. Ч., ЕГН: ********** не дължи на „ЕВН България Топлофикация” ЕАД, с ЕИК: ********* сумите, които е осъден да заплати на „Топлофикация Пловдив - Север” ЕАД по ч. гр. д. № 7815 по описа на ПРС за 2000 год., а именно: сумата 472, 29 лв., от която сумата 469, 55 лева, представляваща стойност на топлинна енергия, доставена за периода от 01.10.1999 год. до 31.07.2000 год., и сумата 2,74 лв., представляваща мораторна лихва за периода от 01.12.1999 год. до 14.11.2000 год., ведно със законната лихва върху главницата от м. 11.2000 г. до окончателното й плащане, както и разноските по делото в размер на 52, 45 лв., за събиране на които суми е издаден изп. лист от 05.12.2000г. по ч. гр.д. № 7815 по описа на ПРС, IX-ти гр. с-в за 2000 год., и за събиране на които е образувано *** на ***,***, което е продължило при *** ***, ***, *** ***.  

ОСЪЖДА „ЕВН България Топлофикация” ЕАД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Христо Г. Данов” № 37, представлявано от С. Г., Ж. С. и Р. Д., чрез п. юрк. Д. Н. да заплати на П. Х. Ч., ЕГН: **********,***, чрез п. си адв. Е.И. – М., със съдебен адрес:*** сумата от 50 (петдесет лева) – разноски за държавна такса.

 ОСЪЖДА „ЕВН България Топлофикация” ЕАД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Христо Г. Данов” № 37, представлявано от С. Г., Ж. С. и Р. Д., чрез п. юрк. Д. Н. да заплати на адвокат Е.Г.И. ***, със служебен адрес: *** сумата от 300 лева (триста лева) – възнаграждение на осн. чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата, вр. с чл. 2, ал. 2  и чл.  7, ал. 2, т. 1 от Наредбата за определяне на минималните размери на адвокатските възнаграждения, за процесуално представителство на ищеца по делото.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Пловдивския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:  /П/

Вярно с оригинала!ВГ