Решение по дело №54/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 159
Дата: 5 юни 2020 г. (в сила от 29 юни 2020 г.)
Съдия: Петранка Панайотова
Дело: 20202330200054
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   № 159/5.6.2020 г.

 

гр. Ямбол, 05.06.2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, VІ-ти наказателен състав, в публично съдебно заседание на трети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                     

ПРЕДСЕДАТЕЛ: П. ПАНАЙОТОВА

 

с участието на секретаря Ж. Ч., като разгледа докладваното от съдията АНД № 54/2020 г. по описа на ЯРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалбата на М.Д.Б. ***95/31.12.2019 г., издадено от Началника на сектор ПП при ОД на МВР - Ямбол, с което на основание чл.178д от ЗДвП на жалбоподателката е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева за нарушение по чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП.

С жалбата се иска НП да бъде отменено по съображения, че същото е издадено в нарушение на установената в чл.42 и чл.57 от ЗАНН процедура и в разрез с материалния закон. По същество е наведено оплакване, че жалбоподателката не е извършила вмененото нарушение, доколкото като лице с трайни увреждания, притежаващо безсрочна карта за паркиране на обозначените места, има право да паркира на място, определено за такива ПС.

В с.з. жалбоподателката, редовно призована, участва лично, като поддържа изцяло депозираната жалбата и пледира за отмяна на НП.

Въззиваемата страна – ОД на МВР - Ямбол, също редовно призована, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата, като я намира за неоснователна. Счита, че издаденото НП е правилно и законосъобразно и пледира да бъде потвърдено.

Страните не претендират присъждане на разноски.

След като обсъди събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

Жалбоподателката притежавала безсрочна карта № 2279 за паркиране на хора с трайни увреждания и имала право да използва места за преференциално паркиране на ППС, превозващи хора с трайни увреждания.

На 03.12.2019г. около 13:40 часа жалбоподателката посетила магазин „Кауфланд“, находящ се на ул. ***, и паркирала личния си автомобил „Дайхатсу“, с рег. № ***, на място, определено за ПС, обслужващи хора с трайни увреждания. След като приключила с пазаруването установила, че за паркирането на това място й е наложена глоба с фиш в размер на 200 лева и подала възражение, с което оспорила нарушението.

Във връзка с възражението била образувана преписка рег. *** която била възложена на св. Я. – мл. автоконтрольор в сектор ПП при ОД на МВР – Ямбол, който не е очевидец на нарушението.

В последователност, на 07.12.2019г., в присъствието на св. Е., също неочевидец, св. Я. съставил на жалбоподателката АУАН серия АА с номер на бланката *** от 07.12.2019г. за това, че „на 03.12.2019г. около 13:40 часа в гр. ***, на паркинга на магазин Кауфланд паркира личния си автомобил Дайхатсу Териос, с рег. ***, на място, определено за хора с трайни увреждания, като не поставя в предната част на превозното средство с лицевата й част карта за паркиране на хора с трайни увреждания.“. Посочено е, че по този начин жалбоподателката е нарушила разпоредбата на чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП.

На 31.12.2019г. въз основа на акта и при идентично фактическо описание на нарушението срещу жалбоподателката е издадено обжалваното НП, с което на основание чл.178д от ЗДвП й е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева.

Видно от съдържащата се в АНП справка за нарушител/водач, жалбоподателката е правоспособен водач от 1989 година, притежава СУМПС *** за категории „АМ“ и „В“ и не е наказвана по административен ред за нарушаване правилата за движение по пътищата.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена от показанията на свидетелите Я. и Е., и от писмените доказателства по делото, които са безпротиворечиви. По същество, приетите за установени фактически положения не се оспорват от страните.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е допустима - подадена е в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и от лице, което има право да обжалва.

Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

Съдът счита, че НП е незаконосъобразно и следва да се отмени на процесуално основание, без да се разглеждат въпросите по същество, поради следното:

На първо място, при издаването му е нарушена разпоредбата на чл.40, ал.3 от ЗАНН, която по силата на чл.39, ал.3 от ЗАНН е приложима и в случаите на съставяне на АУАН след оспорване на нарушение, санкционирано с налагане на глоба с фиш. Това е така, защото АУАН е съставен в присъствието само на един свидетел – св. Е., който не е очевидец на извършване или установяване на нарушението. Разпоредбата на чл.40, ал.3 от ЗАНН позволява АУАН да се състави в отсъствие на свидетели-очевидци в две хипотези - при липсата на свидетели-очевидци или при невъзможност АУАН да се състави в тяхно присъствие. В такива случаи обаче, законът поставя изискване актът да се състави в присъствието на двама други свидетели, а не както е в настоящия – само в присъствието на един. Друг е въпросът, че с оглед размера на наложеното наказание глоба от 200 лева, за конкретното нарушение изобщо не е предвидена възможност за налагане на глоба с фиш в хипотезата на чл.39, ал.2 от ЗАНН, която е приложима само в случаите, когато се налага глоба в размер от 10 до 50 лева.

Отделно от горното, НП подлежи на отмяна и защото е налице противоречие между фактическото и юридическото описание на нарушението.

Както се посочи по-горе, АНО е санкционирал жалбоподателката за нарушение по чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП в хипотезата на чл.178д от ЗДвП. Посочената за нарушена разпоредба на чл.98, ал.2, т.4 забранява паркирането на места, определени за хора с трайни увреждания, а законовият текст, определящ вида и размера на наказанието, гласи, че се наказва с глоба в размер на 200 лева лице, което, без да има това право, паркира на място, определено за ПС, обслужващо хора с трайни увреждания, или за превозно средство, приспособено и управлявано от такива. Видно от съдържанието на двата текста, нормите не установяват задължение за поставяне на карта за паркиране в предната част на автомобила, а в конкретния случай от фактическа страна на жалбоподателака е вменено извършването именно на такова деяние. Т.е., отговорността на жалбоподателката неправилно е ангажирана в хипотезата на чл.178д от ЗДвП за нарушение по чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП, доколкото залегналите в него фактически положения не покриват признаците на тези състави. В този смисъл е налице противоречие между фактическото и юридическото описание на нарушението, което представлява още едно основание за отмяна на оспорения акт

И на последно място , доколкото от представените по делото ЕР на ТЕЛК и карта за паркиране на хора с трайни увреждания се установява, че жалбоподсдателката, като лице с трайни увреждания, притежава карта, даваща й право да паркира на местата за ПС, обслужващи хора с увреждания, се налага извод, че същата не е извършила вмененото нарушение.

Поради всичко изложено по-горе, и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ НП № 19-0813-001595/31.12.2019 г., издадено от Началника на сектор ПП при ОД на МВР - Ямбол, с което на основание чл.178д от ЗДвП на М.Д.Б. ***, ЕГН **********, е наложено административно наказание глоба в размер на 200 (двеста) лева за нарушение по чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Ямбол в 14-дневен срок от съобщаването на страните, че е изготвено.

 

                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: