Определение по дело №6646/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260476
Дата: 23 ноември 2020 г. (в сила от 12 януари 2021 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20205330206646
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                           ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 260476

                     Гр. Пловдив, 23.11.2020 г.

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, ХХ състав, в закрито заседание на двадесет и трети ноември две хиляди и двадесета  година, в състав :

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ : ПОЛЯ САКУТОВА

 

Като разгледа докладваното от съдията н.ч.д.№ 6646 по описа на Районен съд-Пловдив за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.243, ал.5 от НПК.

Образувано е по жалба, подадена от С.С.Ч. против Постановление за прекратяване на наказателното производство  от 05.03.2020 г. по досъдебно производство №549/2018 г. по описа на 04 РУ при ОД на МВР Пловдив, пр.пр.№ 2513/2018 г. по описа на РП-Пловдив.

С жалбата се моли постановлението като неправилно и незаконосъобразно да бъде отменено, като се излагат съображения за това.

Съдът, след като се  запозна със събраните по досъдебното производство доказателства счита жалбата за недопустима по следните съображения :

Съгласно чл.243, ал.4 от НПК постановлението за прекратяване на наказателното производство подлежи на обжалване от обвиняемия, пострадалия и неговите наследници.

Досъдебно производство № 549/2018 г. по описа на 04 РУ при ОД на МВР Пловдив, по което е постановено обжалваното прокурорско постановление  е образувано на 18.12.2018 г. за това, че след като е налице влязъл в сила съдебен акт на 30.12.2015 г. в продължение на една година от влизането му в сила не е изпълнено задължението към кредитора  - престъпление по чл.293а от НК.  В разпоредбата на чл.243, ал.4 от НПК законодателят е упоменал кръга на лицата, които имат право да обжалват прокурорското постановление, сред тях попада и пострадалият от престъплението, за което е образувано наказателното производство. Съставът на престъплението по чл.293а от НК се намира в глава осма, раздел III  от НК, озаглавен „Престъпления портив правосъдието“   и има за обект обществените отношения, свързани с правосъдната дейност и нормалоното й функциониране. То има за предмет неизпълнение на парично задължение с влязъл в сила съдебен акт. Предвид систематичното място на престъплението по чл.293а от НК, като такова засягащо правосъдната дейност, съдът счита, че при осъществяването му не съществува фигурата на пострадало лице. Като правоимащо по силата на влязъл в сила съдебен акт, по което е получило полагащата му се съдебна защита по силата на съдебен акт на граждански съд, жалбоподателят не може да претендира вреди от престъплението по чл.293а от НК. За вредите от неизпълнението, от забавеното неизпъленние жалбоподателят е получил право на обезщетение посредством присъждането в негова полза на законна лихва съгласно постановено във влезлия в сила съдебен акт .  По тази причина и засегнатия обект на обществени отношения с престъплението по чл.293а от НК не е свързан с причиняване на вреди –имуществени или неимуществени. Целта на въведения престъпен състав е не да се гарантират правата на кредиторите, които вече са били гарантирани посредством влезлия в сила съдебен акт, а да се гарантира задължителната сила на съдебния акт, именно това е общественият интерес, който се охранява с въведения законов текст на чл.293а от НК.

Поради изложеното съдът намира, че подадената жалба се явява процесуално недопустима, като подадена от лице, което няма правона обжалване.

Що се касае до оплакванията във връзка с воденото по досъдебното производство разследване за престъпление по чл.209 от НК, от материалите по делото става ясно, че прокурорът в изпълнение на Постановлението на Окръжна прокуратура-Пловдив, както и на Апелативна прокуратура-Пловдив е наредил да се извърши проверка и за наличието и липсата на престъпление  по чл.209 от НК или за друго престъпление от общ  характер и  е възложил да бъдат извършени оперативно-издирвателни мероприятия за събиране на доказателства за извършено престъпление от общ характер  по чл.209 от НК, като е приел, че не са налице доказателства за престъпление по чл.209 от НК и разследването е продължило за престъпление по чл.293а от НК, като впоследствие прокурорът е прекратил наказателното производство, водено за това престъпление. Доколкото по досъдебното производство е налице единствено постановление за прекратяване на наказателното производство, водено за престъпление  по чл.293а от НК, то съдът, упражнявайки правомощията си по съдебен контрол на прокурорския  акт, е обвързан  от предметния му обхват, поради което намира, че жалбата е недопустима, а производството по делото следва да бъде прекратено.

Водим от горното съдът

 

ОПРЕДЕЛИ :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата, подадена  С.С.Ч. ***, с ЕГН ********** против Постановление за прекратяване на наказателното производство  от 05.03.2020 г. по досъдебно производство №549/2018 г. по описа на 04 РУ при ОД на МВР Пловдив, пр.пр.№ 2513/2018 г. по описа на РП-Пловдив.

ПРЕКРАТЯВА производството по ч.н.д.№ 6646 по описа на Районен съд-Пловдив за 2020 година, ХХ н.с.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от съобщаването му пред Окъжен съд- Пловдив.

 

 

                             Районен съдия : ………………………………

 

Вярно с оригинала! МК