Решение по дело №1514/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 752
Дата: 13 юни 2019 г. (в сила от 6 юли 2019 г.)
Съдия: Пламена Николова Събева
Дело: 20192120201514
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта

                                    Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

                                                         № 752

                                        гр. Бургас, 13.06.2019  г.

                                             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - БУРГАС, XXI–ви наказателен състав, в публично заседание на двадесети май две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                           

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: Пламена Събева

 

при участието на секретаря Калина Събева, като разгледа НАХД № 1514 по описа на РС - Бургас за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

 

Образувано е по жалба, подадена от Б.И.Д., ЕГН ********** срещу Наказателно постановление № 18-0769-005480 от 25.01.2019 г., издадено от началник на група към ОД на МВР – Бургас сектор „Пътна полиция”, с което на жалбоподателя на основание чл. 638, ал. 3 КЗ е наложено наказание „глоба” в размер на 400 лв.

Жалбоподателят оспорва наказателното постановление като неправилно, незаконосъобразно, издадено при допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон. Твърди се, че АУАН е съставен в нарушение на чл. 40, ал. 1 и ал. 3 и чл. 42, т. 7 ЗАНН, тъй като в акта не е посочено дали свидетелят е свидетел на извършване на нарушението или е присъствал при съставяне на акта. Възразява, че не е конкретизирано мястото на извършване на нарушението, което е елемент от обективната страна на деянието. Твърди, че не са посочени възрастта на нарушителя и неговата месторабота, както и че на жалбоподателя е бил връчен нечетлив АУАН, което води до невъзможност да бъде изградена ефективна защита срещу него. С тези доводи моли наказателното постановление да бъде отменено.

Жалбоподателят, редовно уведомен, не се явява. Представлява се от адв. А., който поддържа жалбата и доразвива изложените в нея доводи.  

Административнонаказващият орган ОД на МВР – Бургас сектор „Пътна полиция”, редовно уведомени, не изпращат представител. В съпроводителното към жалбата писмо молят наложеното на жалбоподателя наказание да бъде потвърдено. 

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази възраженията и доводите, изложени в жалбата, намира за установено следното:

           

От фактическа страна:

На 23.11.2018 г. около 15:55 часа жалбоподателят управлявал в гр. Бургас по ул. „И.“ в посока ул. „С.“ лек автомобил „Фолксваген Поло“ с рег. № *******. Свидетелят Д.К., изпълняващ длъжността младши автоконтрольор в сектор „Пътна полиция“  спрял за проверка управлявания от жалбоподателя лек автомобил. Свидетелят К. извършил проверка в информационната системата чрез техническо средство (таблет) и установил, че за управлявания от жалбоподателя лек автомобил, който е бил регистриран и не е бил спрян от движение, няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Установило се, че автомобилът е собственост на Д.Ю.К..

 За констатираното нарушение по КЗ свидетелят К. съставил на жалбоподателя АУАН, а впоследствие било издадено и обжалваното в настоящото производство наказателно постановление. Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка от 26.11.2018 г. е било отнето СУМПС на жалбоподателя до предоставяне на сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност”. 

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото писмени доказателства и устни доказателствени средства. Показанията на актосъставителя са обективни, последователни и безпротиворечиви и изцяло се подкрепят от събраните писмени доказателства. Доказателствата по делото са непротиворечиви и допълващи се, поради което съдът ги кредитира изцяло. По делото не се събра доказателствен материал, който да поставя под съмнение така установените факти.

 

От правна страна:

Жалбата е депозирана в рамките на седемдневния  срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган (Заповед № 251з-1776/31.05.2016 г. на директора на ОД на МВР – Бургас) в срока по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН. Съгласно чл. 647, ал. 2 КЗ наказателните постановления за нарушения по чл. 638, ал. 3 КЗ се издават от директора на областната дирекция на МВР, в чийто район е установено нарушението или от оправомощено от него лице. Именно втората хипотеза е налице в настоящия случай. Видно от представена в преписката заповед № 251з-1776/31.05.2016 г. на директора на ОД на МВР – Бургас и по – точно т. 1.4 началниците на група в сектор „ПП” са оправомощени от директора на ОД на МВР – Бургас да издават наказателни постановления за нарушения по чл. 638, ал. 3 КЗ. Ето защо следва несъмнен извод, че процесното наказателно постановление е издадено от компетентен орган.

Настоящият състав като инстанция по същество след извършена проверка за законност, констатира, че при съставяне на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалния и материалния закон, които да обуславят отмяна на обжалвания акт. При издаване на АУАН и наказателното постановление са спазени императивните разпоредби на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН.

В тази връзка настоящият състав не споделя изложените в жалбата възражения за допуснати процесуални нарушения при съставяне на АУАН и издаване на НП.

На първо място съдът не споделя изложеното възражение, че в АУАН не е било отразено дали посоченият свидетел е свидетел на извършеното нарушение или при съставяне на акта. Видно от АУАН в него е отбелязано, че свидетелят О.А.е свидетел очевидец.

Съдът не споделя поддържаното възражение, че АНО е допуснал съществено процесуално нарушение, тъй като не е посочил точното място на извършване на нарушението. Видно от АУАН и от НП мястото на извършване на нарушението е конкретизирано с посочване на наименованието на улицата и посоката на движение на управлявания от жалбоподателя автомобил. Така описаното дава достатъчна яснота относно мястото на извършване на нарушението. Съдът счита, че не е необходимо допълнително конкретизиране, за да се установи мястото на извършване на нарушението.

На следващо място съдът намира за неоснователно и възражението на жалбоподателя за допуснато съществено нарушение поради непосочване на възрастта и месторабота на нарушителя. Видно от АУАН в него са посочени трите имена и ЕГН на нарушителя, както и неговата възраст. Съдът намира, че тези данни са достатъчни и допринасят в пълна степен за индивидуализиране на нарушителя. Относно непосочване на местоработата съдът счита, че този пропуск не представлява съществено процесуално нарушение при съставяне на акта, тъй като не е необходимо да се посочва месторабота, за да се индивидуализира нарушителя. Посочените данни са достатъчни да се установи самоличността на посочения като нарушител, което именно е целта на отразяването на лични данни в съдържанието на АУАН и НП.  

Съдът не споделя възраженията на жалбоподателя, че му е връчен нечетлив екземпляр от АУАН. Актът е връчен лично на Д. на 23.11.2018г., като в момента на връчването той не е вписал никакви възражения в него. Т.е. самият жалбоподател е приел екземпляра от АУАН във вида, в който му се връчва, и не е поискал на място да му бъде връчен друг (четлив) екземпляр. Предявен му е бил напълно четлив екземпляр на АУАН (на л. 7 от делото), с който той се е запознал и подписал без възражения. Ето защо той е имал възможност да се запознае със съдържанието на акта. Впоследствие му е било връчено и НП, с което е наказан именно за нарушението, посочено в АУАН. Налага се извод, че правото на защита на жалбоподателя по никакъв начин не е било нарушено. Той е имал възможност да се защитава срещу всички факти и обстоятелства и да организира в пълнота защитата си, включително и в съдебното производство.

От събраните по делото доказателства по категоричен и несъмнен начин се установи, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 638, ал. 3 КЗ, като е управлявал моторно превозно средство лек автомобил „Фолксваген Поло“ с рег. № *******, собственост на друго лице, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Не е спорно по делото обстоятелството, че управляваният от жалбоподателя автомобил, за който не е имало сключена валидна застраховка гражданска отговорност, е собственост на друго лице. Независимо от това жалбоподателят като водач на МПС е бил длъжен да положи необходимата грижа преди да предприеме управление на автомобила да се увери, че за автомобила са налични всички изискуеми от закона документи, в това число и задължителна застраховка „Гражданска отговорност” за автомобилистите. След като не е изпълнил това свое задължения следва да понесе административнонаказателна отговорност за неизпълнение на законови предписания в случая за управление на автомобил, за който липса задължителна за автомобила застраховка.

За извършеното нарушение нормата на чл. 638, ал. 3 от Кодекса за застраховането в сила от 01.01.2016 г., действаща към датата на нарушението (23.11.2018 г.) предвижда, че лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв. Правилно АНО е приложил посочената санкционна норма като относима и на жалбоподателя е била наложена глоба именно в този размер – 400 лева. Размерът на наказанието е фиксиран от законодателя и не подлежи на изменение.

 

С оглед изложеното настоящият състав намира, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.  

 

Така мотивиран, съдът                                          

                                                     Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-0769-005480 от 25.01.2019 г., издадено от началник на група към ОД на МВР – Бургас сектор „Пътна полиция”, с което на Б.И.Д., ЕГН **********  на основание чл. 638, ал. 3 КЗ е наложено наказание „глоба” в размер на 400 лв.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

 

                                                                      

 

                                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

            Вярно с оригинала: /п/

            КС