Решение по дело №42/2019 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 57
Дата: 20 май 2019 г. (в сила от 12 юни 2019 г.)
Съдия: Валентина Драгиева Иванова
Дело: 20195210200042
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ    

 

20.05.2019  год., гр.Велинград

 

В    ИМЕТО   НА  НАРОДА

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД- НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ

 

 

  В публично заседание на 25.04.2019 година в следния състав: 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВАЛЕНТИНА ИВАНОВА

 

  СЕКРЕТАР: ЦВЕТАНА КОЦЕВА

 

 като разгледа докладваното от председателя АНХД № 42/2019г.  и  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 ал.1 от ЗАНН.

 

Производството е образувано по жалба на Т.И.П., ЕГН ********** ***, с която се  обжалва   НП №-17-0367-002172 от 29.01.2018г. на Началника на Група при ОДМВР Пазарджик, РУ Велинград, с молба същото да бъде отменено, като незаконосъобразно-  постановено в противоречие с материалния закон и при съществени нарушения на съдопроизводствените правила.  

Жалбоподателят оспорва издаденото НП, с което е санкциониран за нарушение на чл. 179, ал. 3, т.2 от ЗДвП, като твърди, че АУАН и НП били незаконосъобразни. Счита, че при издаване на обжалванато НП било допуснато процесуално нарушение по смисъла на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. В тази връзка сочи, че в описателната част на НП липсвА. фактически констатации да е управлявал МПС по републиканската пътна мрежа, за която се изисква винетка, тъй като не бил посочен републикански път със съответното означение и километриране. Като място на нарушението било посочено гр.Велинград, улица без име. От това описание на нарушението не му било ясно за какво е наказан. Освен това били посочени две изпълнителни деяния – за незаплатен и незалепен винетен стикер, поради това и не можел да организира защита си.  

Предвид на посочените нарушения, жалбоподателят моли съда да отмени изцяло издаденото НП, като незаконосъобразно.

 

Въззиваемата страна не се явява и не изпраща представител.

 

Като съобрази всички събрани по делото доказателства, съдът счете за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 1 от ЗАНН /подадена е на 28.01.2019г. а НП е връчено на 21.01.2019г./; от легитимирано лице, имащо правен интерес за обжалва горепосоченото наказателно постановление и се явява процесуално допустима.

В акта и в НП е посочено извършеното от жалбоподателя нарушение, изразяващо се в това, че на 10.11.2017 г. около 16. 50 часа в гр.Велинград на улица без име, до ГКП кв.Чепино, управлявал товарен автомобил „Ифа В-50Л“ с рег № РА7926АР, собственост на Д.И.П., като извършва следното нарушение: 1. Управлява по републиканска пътна мрежа ППС за превоз на товари с 2 оси, или ППС теглещо ремарке, без платена отделна такса с максимално допустима маса по-малка от 12 тона, за което не е заплатена винетна такса по чл.10, ал.1, т.1 от ЗП – с което виновно е нарушил чл.139, ал.5 от ЗДвП; 2. Не носи свидетелство за управление на МПС от съответната категория и контролен талон към СУМПС от съответната категория – с което виновно е нарушил чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

 

В акта са посочени нарушените норми - чл. 139, ал. 5 от ЗДвП и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

 

В НП е посочен вида и размера на наказанието за двете нарушения, а именно, определени по чл. 179, ал. 3, т. 2 от ЗДвП – глоба в размер на 1500 лв. и по чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП – глоба в размер на 10лв.

Според изложеното в жалбата, обжалва се НП №-17-0367-002172 от 29.01.2018г.  в частта в която  е наложена глоба по чл. 179, ал. 3, т. 2 от ЗДвП в размер на 1500 лв., независимо да се иска отмяна на цялото НП. Това е така, тъй като съображения за незаконосъобразност на същото относно деянието „Не носи свидетелство за управление на МПС“ за което е наложена глоба от 10лв. не са изложени изобщо.

Съдът намира, че при съставянето на акт № 2260/10.11.2017г. с бланков № 0263146  и НП №-17-0367-002172/29.01.2018г. на Началника на РУ  към МВР –Велинград са допуснати съществени процесуални нарушения, налагащи отмяната на НП.

Жалбоподателят не е собственик на товарен автомобил „Ифа В-50Л“ с рег № РА7926АР, а негов собственик е брат му Д.И.П., ЕГН **********.

На 10.11.2017 г. около 16. 50 часа жалбоподателят управлявал товарния автомобил собственост на брат му, и когато бил спрял на ГКП –Велинград, за проверка на товара, бил проверен и от полицейски екип  - от актосъставителя Е.Л. Д. и св.А. С.Б., които провеждали специализирана проверка за винетки.

При проверката се установило, че на товарния автомобила няма залепен винетен стикер, а пътният участък, по който се бил до тогава движел жалбоподателят изисквал такъв.

След проверката жалбоподателят незабавно се обадил на брат си, който отишъл до най – близкото място и закупил винетка, която представил на проверяващия екип. Това се установява от показанията на св.Димитър П., който също твърди, че към момента на проверката на жалбоподателя собствения му товарен автомобил не е имал закупена, респективно залепена винетка. От показанията на този свидетел, както и от показанията на  актосъставителя Е.Л. Д. и св.А.С.Б., се установява, че жалбоподателя се е предвижвал с управлявания от него тов.автомобил Ифа по път идващ от гр.Сърница. Самата проверка била извършена на изхода на гр.Велинград в посока гр.Сърница, където бил разположен ГКП.  Самия ГКП се намирал след табелата на Велинград и звън града. Видели, че няма винетка автомобила. Поискали документите на шофьора. То не дал документи, тъй като не ги носел. При проверка в системата се оказало, че има редовни документ. Дошъл междувременно и брат му, който казал, че има закупена винетка и размахал някакви документи. Докато бил съставян акта, полицейските служители видели жалбоподателят да потегля с камиона.  Подгонили го и го настигнали на ж.п. прелеза на Клептуза. Попитали го защо тръгва докато съставят акта. Отговорил им, че барат му казал да тръгва.  Задържали го за 24 часа, а акта го дописали в РУ. Тогава жалбоподателя отказал да подпише акта.

 

От така установеното се установява, че жалбоподателят на 10.11.2017 г. около 16. 50 часа  е управлявал МПС – т. а. „Ифа В-50Л“ с рег № РА7926АР по републикански път в посока от гр.Сърница към гр.Велинград без да е залепен на управлявания от него автомобил валиден винетен стикер за заплатена винетна такса.

Съгласно чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата, действащ към датата на нарушението – 10.11.2017 г., доколкото с ДВ, бр. 80 от 2018 г., в сила от 16.08.2019 г. законът е изменен, за преминаване по републиканските пътища, които са включени в трансевропейската пътна мрежа, както и такива, които са извън нея или по техни участъци, Министерският съвет може да въвежда само една от следните такси за определена категория пътни превозни средства: 1. такса за ползване на пътната инфраструктура - винетна такса; или 2. такса за изминато разстояние - ТОЛ такса. Съгласно чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата, към този текст от закона, дължимата такса е определена като винетна такса, а заплащането й дава право на едно пътно превозно средство да ползва за определен срок републиканските пътища, които са включени в трансевропейската пътна мрежа, както и такива, които са извън нея или по техни участъци; размерът на винетните такси, включително административните разходи, за всички категории превозни средства се определя от Министерския съвет, така че да не е по-висок от максималните размери, посочени в приложение № 1.

Съгласно чл. 10, ал. 3 от ЗП, списъкът на пътищата за преминаване на пътни превозни средства с българска или чуждестранна регистрация, по които може да се събира такса за ползване на пътната инфраструктура - винетна такса, или такса за изминато разстояние - ТОЛ такса, се приема с решение на Министерския съвет. Списъкът се обнародва в "Държавен вестник". Съгласно Решение № 945 на МС от 1.12.2004 г. за утвърждаване на списък на републиканските пътища, приемане на списък на републиканските пътища, за които се събира такса за ползване на пътната инфраструктура - винетна такса, и за определяне на съоръжение, за което се събира такса по чл. 10, ал. 4 от Закона за пътищата за ползване на отделно съоръжение по републиканските пътища, Обн., ДВ, бр. 109 от 14.12.2004 г., изм. и доп., бр. 61 от 10.08.2012 г. и действал към датата на проверката, т. к по – късно той е отменен и е издадено ново Решение № 959 на МС от 31.12.2018 г., и в приложението към него в пътищата от трети клас, за които се изисква винетен стикер са изрично упоменати.

По кой републикански път или третокласен път се е движил жалбоподателя с управлявания от нето товарен автомобил и дали той е включен в списъка на МС няма как да се установи, тъй като в обжалваното НП, както и в АУАН въз основа на който е издадено самия път не упоменат изобщо. Вместо това  е посочено, че нарушението е извършено в гр.Велинград и на улица в този град.

Дори и да е мислимо, че жалбоподателя преди проверката се е бил движил по път от републиканската пътна мрежа, за движение по коъто се изисква винетен стикер, в каквато насока са показанията на актосъставителя и свидетеля по акта, то при липса на индивидуализация на републиканския път това няма как да бъде установено, респективно проверено от съда.

На следващо място както в АУАН, така и в обжалваното НП №-17-0367-002172 от 29.01.2018г. липсват каквито и да било данни от вида на технически характеристика на т.а. „Ифа“, управляван от жалбоподателя. При което напълно неясно е как и въз основа на какви данни административно-наказващия орган е решил, че  наказанието следва да се определи именно според разпоредбата на чл.179, л.3, т.2 от ЗДвП, както е посочено в НП.

По същество жалбоподателят и не оспорва констатациите в АУАН, че при направената проверка от служителите на полицията не носил със себе си свидетелство за правоуправление на МПС и контролен талон. При което и виновно е извършил нарушение на чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП

 

При така установените факти и по изложените по-горе съображения, съдът намира, че обжалваното НП №-17-0367-002172 от 29.01.2018г. не отговаря на изискванията на чл.57,ал.1 т.5 от ЗАНН за минимално изискуемо съдържание, като не посочено място на извършване на нарушението –управление на МПС без залепна и заплатена винетна такса, като в случая е посочено за място на нарушението – улица в гр.Велинград но не и път от републиканската пътна мрежа, тоест проверката на констатирането му, което е различно от място на извършването. Същия недостатък се съдържа и в АУАН, който от своя страна не отговаря на изискванията на чл.42 от ЗАНН. Което е достатъчно да обоснове отмяната на обжалваното НП №-17-0367-002172 от 29.01.2018г., в частта с която на осн. чл.179, ал.3, т.2 от ЗДвП е наложено наказание административно наказание "глоба" в размер на 1500 лв. В останалата част, в която със същото НП №-17-0367-002172 от 29.01.2018г. на осн. чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП е наложено наказание административно наказание "глоба" в размер на 10 лв. за нарушение на чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП наказателното постановление ще се потвърди.

Водим от горното и на осн. чл. 63, ал. 1, предл. първо от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление НП №-17-0367-002172 от 29.01.2018г. на Началника на РУ "Велинград", с в частта с която на Т.И.П., ЕГН ********** ***, за нарушение на чл. 139, ал. 5 от ЗДвП и на основание чл. 53 от ЗАНН вр. чл. 179, ал.3, т.2 от ЗДвП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 1500 лв. (хиляда и петстотин лева).

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление НП №-17-0367-002172 от 29.01.2018г. на Началника на РУ "Велинград", с в частта с която на Т.И.П., ЕГН ********** ***, за нарушение на чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП и на основание чл. 53 от ЗАНН вр. чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП  е наложено административно наказание "глоба" в размер на 10,0 лв. (десет лева).

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Пазарджик в 14 дн. Срок от съобщението му до страните.

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ……………………..