Определение по дело №53/2013 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 85
Дата: 5 февруари 2013 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20137240700053
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

 

Съдията-докладчик Г.Динкова, в закрито заседание на 05.02.2013 година, като разгледа гр. дело № 53/ 2013 година по описа на Административен съд – Стара Загора, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.203 и сл. от Административно процесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по искова молба на А.И.Т., изтърпяващ наказание “лишаване от свобода” в Затвора – Стара Загора, с която се претендира присъждане на обезщетение в размер на 10 000лв. за претърпени неимуществени вреди от незаконни действия на “надзорно охранителния състав”, изразяващи се в намеса в провеждани от ищеца и телефонни разговори на 16.12.2012г. и 23.12.2012г. 

Съдът намира, че така предявената искова молба не отговаря на изискванията на чл.205 от АПК и чл.128, т.2 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК.

Съгласно разпоредбата на чл.7 от ЗОДОВ, исковете за обезщетение са предявяват срещу органите по чл.1 и чл.2 от ЗОДОВ, от чиито незаконни актове, действия и бездействия са причинени вредите. По аргумент от чл. 205 от АПК във вр. с чл.1, ал.2 от ЗОДОВ и ТР № 3 от 22.04.2004г. по тълк. гр. д. № 3/ 2004г., ОСГК на ВКС, пасивно легитимирано като ответник по тези искове е юридическото лице, към което принадлежи органът /длъжностното лице/, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие е причинена вредата. Процесуалната легитимация е абсолютна процесуална предпоставка за надлежно предявяване и разглеждане на иска, за наличието която съдът следи служебно при всяко положение на делото /чл.101 от ГПК/.

 На следващо място към исковата молба не е приложен и документ за платена държавна такса, дължима се в съдебното производство по чл.203 и сл. от АПК във вр. с чл.12, ал.3 от АПК и съгласно т.1 от Тарифа №1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието.

С оглед на гореизложеното исковата молба следва да бъде оставена без движение, като се даде срок за отстраняване на констатираните нередовности.  В изпълнение на задължението си по чл.9, ал.4 и чл.171, ал.4 от АПК за процесуално съдействие на страните за отстраняване на формални грешки и неясноти в изявленията им, следва да бъдат дадени и съответните указания за пасивната процесуална легитимация по предявените искове.

 

Водим от горното и на основание чл. 129, ал.2 във вр. с чл.127, ал.1, т.2, т.3 и чл.128, т.2 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК, съдът

 

                                       Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И:

        

         ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба.  

 

            УКАЗВА на ищеца в едноседмичен срок от получаване на препис от настоящото разпореждане, да отстрани с писмена молба с препис за ответника посочените в обстоятелствената част на разпореждането нередовности, като:

1.      Посочи надлежен ответник /ответници/ по предявения иск;

 

2.      Да внесе държавна такса в размер на 10 /десет/ лева по сметка на Административен съд – Стара Загора и в същият срок да представи платежния документ за внесената държавна такса по делото;

 

УКАЗВА на ищеца че пасивно легитимиран като ответник да отговаря по предявения иск е само съответното юридическо лице, с което се намират в трудови или служебни отношения длъжностните лица от администрацията на Затвора гр. Стара Загора, от чиито незаконосъобразни действия и бездействия се твърди, че са претърпени неимуществени вреди.

 

При неотстраняване на нередовностите в указания срок исковата молба ще бъде върната, а производството по делото - прекратено.

                                                                                    

 

 

 

                                                                  СЪДИЯ: