Определение по дело №6245/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 5519
Дата: 25 април 2019 г.
Съдия: Стоян Димитров Колев
Дело: 20193110106245
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

    5519/25.4.2019г.

Гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, XLIII - ти състав, в закрито заседание, проведено на двадесет и пети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                            

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Стоян Колев

 

като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 6245 по описа на ВРС за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството по делото е образувано по повод постъпила искова молба от В.Б.И., ЕГН ********** *** за вреди причинени от администрацията на ответника при постановяване на незаконосъобразно наказателно постановление.

Видно от съдържанието на исковата молба ищецът претендира настъпили в неговия патримониум имуществени вреди и неимуществени такива от незаконосъобразни актове на ответника ОД НА МВР-ВАРНА по повод изпълнение на административната му дейност, при което е налице хипотезата на чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ. В този случай варненският районен съд намира, че не е функционално компетентен да разгледа исковата претенция на ищеца предвид изрично уредената в чл. 1, ал. 2 ЗОДОВ подведомственост на този вид правни спорове на административните съдилища на Република България.

Законът за отговорността на държавата и общините за вреди е специален по отношение на деликтната отговорност  и се ангажира в две хипотези, уредени в чл. 1  ал. 1  и чл. 2 ЗОДОВ.

В разпоредбата на  чл. 1 ал. 1 ЗОДОВ е уредена отговорността на държавата и общините за вреди от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, а в  чл. 2 ЗОДОВ е  регламентира  отговорността на държавата за вреди, причинени от  разследващи органи, прокуратурата или съда.

В настоящия случай оспореното и отменено наказателно постановление има характер на административен акт. Освен това издателят му има качеството на административен орган и съответно същият няма качеството на правозащитен орган за да е налице хипотезата на чл. 2 ЗОДОВ.

Разпоредбата на чл. 8 ал. 1 ЗОДОВ изрично  изключва възможността обезщетението за вреди, причинени в хипотезата на чл. 1 ал. 1 от ЗОДОВ да се търси по общия ред. 

Съгласно на чл. 1 ал. 2 ЗОДОВ  исковете по чл. 1 ал. 1 ЗОДОВ се разглеждат по реда на АПК, като изричната разпоредба на чл. 128 ал. 1 т. 5 АПК предвижда,  на административните съдилища да са  подведомствени всички дела по искания за обезщетения за вреди от незаконни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица. В този смисъл ТП № 2/2014 г. на ВКС и ВАС.

Съгласно чл. 7 ЗОДОВ Искът за обезщетение се предявява пред съда по мястото на увреждането или по настоящия адрес или седалището на увредения срещу органите по чл. 1, ал. 1 и чл. 2, ал. 1, от чиито незаконни актове, действия или бездействия са причинени вредите. В случая това е Административният съд в гр. Варна.

        Мотивиран от изложеното,  съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И   :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 6245 по описа на Варненски районен съд за 2019 година.

ИЗПРАЩА гр. д. № 6245 по описа на Варненски районен съд за 2019 година по подведомственост на Административен съд гр. Варна.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред  Варненския окръжен съд в едноседмичен срок от съобщаването му.     

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:………………………