Решение по дело №1101/2020 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 260162
Дата: 23 април 2021 г. (в сила от 14 май 2021 г.)
Съдия: Мая Василева Гиздова
Дело: 20201510201101
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

23.04.2021

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

IVс Н О

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

17 март

 

2021

 
 


на                                                                                                           Година

Мая Гиздова

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Ива Георгиева

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Н А Х

 

1101

 

2020

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

Д.Б.В. с ЕГН:**********,***,  чрез адвокат В.С.,е обжалвал наказателно постановление № 20-5310-001085 от 19.10.2020г.,на Началник Група към ОДМВР,Кюстендил,Група КПДГПА Кюстендил , с молба същото да бъде отменено,като необосновано,незаконосъобразно и издадено в нарушение на материалните и процесуалните правила.

 В ОСЗ жалбоподателя ,редовно призован не се явява,вместо него адвокат С.,който поддържа депозирана жалба, и моли наказателното постановление да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

Въззимаемата страна,редовно призована не изпраща представител.

 

                   От събраните по делото доказателства съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

                   На 06.10.2020  година   на жалбоподателят   е съставен АУАН № 1085/06.10.2020 година ,за това,че на същата дата   в около 13:15  часа по ПП-1/Е-79,км.341+500,около 500 метра,преди”Слатинското ханче”, в посока за гр.Благоевград,е управлявал товарен автомобил „Фиат Дукото”, с рег.№ ЕН2420АК,като при извършената проверка от страна на служители на РУ Дупница, е било установено, че управляваното МПС е с прекратена регистрация по чл.143,ал.1 от ЗДвП, а именно-който в двумесечен срок от придобиването не е изпълнил задължението си да регистрира превозното средство.

 

За констатираното нарушение на жалбоподателя бил съставен  АУАН,в който като нарушена разпоредба е посочена, чл. 140,ал.1 от ЗДвП.Жалбоподателят е подписал акта без възражение.  В обжалваното наказателно постановление нарушението е описано по идентичен начин,посочена е като нарушена същата разпоредба на ЗДвП и е конкретизирано,че управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, и на основание чл. 175,ал.3,предл.1 от ЗДвП, са му наложени административни наказания  глоба в размер на 200.00 лева и лишаване от правото да управлява МПС за срок от 6 месеца.

                   От показанията на  актосъставителя и свидителя по акта,е видно,че  на датата,са били на работа и при извършена проверка на товарен автомобил е било установено, че същият е бил дерегистриран.

 

С оглед на горното съдът счита,че  ж а л б а т а   е ОСНОВАТЕЛНА, по следните съображения.

 

               Обжалваното НП е издадено при допуснато процесуално нарушение водещо до отмяната му. При издаване на НП са нарушени регламентираните в чл. 42, т. 4, във връзка с чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН изисквания за точно описание на нарушението, което се вменява на административно привлеченото лице. Двете посочени по-горе разпоредби на ЗАНН следва да кореспондират помежду си, като описанието на нарушението, дадено в АУАН трябва да остане непроменено в издаденото въз основа на него НП.

                        При издаването на НП наказващият орган е нарушил императивната разпоредба на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, съобразно която следва да има пълно описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. В НП липсва каквато и да било фактическа обстановка, в която да са описани ясно и точно обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Налице е едно бланкетно обвинение. На практика са преписани правните норми, без да са приведени към хипотезите на тези правни норми, установените в обективната действителност факти. Правната норма обаче поначало посочва общо признаците на състава на административното нарушение, а чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН изискват да се посочат конкретни факти и обстоятелства, които, като се подведат под съответната правна норма, осъществяват предвидения в нея състав на административно нарушение. За действителната фактическа обстановка съдът може да направи предположение след запознаване със събраните доказателства и издаденият АУАН. Без да е налице обаче такава в НП и да се предполага какво е имал предвид при издаването му, административно-наказващият орган, както и да се налага наказание въз основа на предположения, е недопустимо.В наказателното постановление липсва и дата на извършване на нарушението.

            Постановлението е издадено в противречие с разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН - не е обозначен пътния участък, в който е извършено нарушението, като актосъставителят и административно-наказващият орган /АНО/ не са навлезли в подробности, по отношение на казуса, а в следствие нарушенията на императивните  разпоредби на чл. 42, ал. 1, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, жалбоподателят е бил лишен от възможността да разбере становището на наказващия орган по съставомерността на допуснатото нарушение, да се ползва от привилегии на закона /за маловажност на нарушението/ и това е опорочило административно-наказателното производство. АУАН и НП са издадени при липса на съществен реквизит – липсва подробно описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено. Посочи се, че  например от НП не става ясно къде е извършено нарушението, каква е била конкретната пътна обстановка, какви са били характеристиките на пътния участък, интензивността на движението. Наказателното постановление е издадено и при липсата на съществен реквизит по смисъла на чл. 57, ал. 1 , т. 5 от ЗАНН – не е описано мястото на неговото извършване. В АУАН липсва подпис на присъствалия при установяване на административното нарушение свидетел,както и посочване на неговото ЕГН.

По описания начин и жалбоподателят е бил лишен от възможността да разбере становището на наказващия орган по съставомерността на допуснатото нарушение, аргументите за установяване на някоя от формите на вината, визирани в разпоредбата на чл. 7 от ЗАНН, за да се защити адекватно. 

Видно от Наказателното постановление, в обстоятелствената част на същото не е записано кога е била прекратена регистрацията на автомобила, от кого и с какъв административен акт. Общо е записано, че автомобилът е със служебно прекратена регистрация на основание чл.143, ал.1 от ЗДвП, а именно, че в двумесечен срок,жалбоподателят не е изпълнил задълженията си да регистрира превозното средство. Посочването на датата на извършването на нарушението е задължителен реквизит, за да могат да се изчислят съответните давностни срокове по чл. 34 от ЗАНН. Това е непреодолим пропуск в Наказателното постановление.

Нарушението на императивни разпоредби от ЗАНН, касаещи  както АУАН, така и НП е довело до опорочаване на административно-наказателното производство, поради което НП ще бъде отменено без да се обсъждат въпросите за авторството и субективното отношение на дееца.

  От друга страна, следва да се отбележи, че нарушителят не е длъжен да доказва не виновността си, а административно-наказващият орган е този, който следва да събере доказателства за извършването на нарушението от нарушителя и вината, т. е. тежестта на доказване на нарушението лежи върху него. Преди да издаде НП обаче, той не е сторил това.            

                 Описаните недостатъци не могат да се преодолеят по реда на чл. 53, ал. 2 ЗАНН, поради което съдът приема, че е нарушено правото на привлечения към административно наказателна отговорност да разбере какво нарушение се твърди, че е извършил. Затова, НП се явява неправилно и незаконосъобразно,поради което съдът го отмени, без да обсъжда последното по същество.

 

Водим от горното,съдът

 

                                                           Р  Е  Ш  И:           

                                                                

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №20-5310-001085 от 19.10.2020г.,на Началник Група към ОДМВР,Кюстендил,Група КПДГПА Кюстендил,,с  което на Д.Б.В. с ЕГН:**********,***,  ,чрез адвокат В.С.,е налажено административно наказание”глоба”, в размер на 200.00 лева и лишаване от правото да управлява МПС, за срок от 6 месеца,на основание чл.175,ал.3,предл.1, от ЗДвП, за нарушение по чл.140,ал.1 от ЗДвП, като законосъобразно.

 

 

     Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава  дванадесета от Административно-процесуалния кодекс  пред Административен съд Кюстендил в 14-дневен срок от съобщението на страните по делото,че е изготвено.

                  

                                      

                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: