Решение по дело №517/2020 на Районен съд - Момчилград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 март 2021 г. (в сила от 22 април 2021 г.)
Съдия: Сунай Юсеин Осман
Дело: 20205150100517
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 декември 2020 г.

Съдържание на акта

                                                             Р Е Ш Е Н И Е

                                               гр.Момчилград, 30.03.2021г.

                                               В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

            Момчилградският районен съд, в публично заседание на 22.03.2021 година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СУНАЙ ОСМАН,

 

При участието на секретаря АНИТА ДОЧЕВА, като разгледа докладваното от съдията  гр.д.№ 517/ 2020г. по описа на съда, и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по чл.422 ал.1 вр.чл.415 ал.1 от ГПК, и е образувано по предявен иск за установяване на вземане по чл.422 ГПК вр. чл.92 от ЗЗД.

           

Ищецът „***“ ООД твърди, че е придобил по силата на договор за цесия вземания срещу ответника по сключен между него и „***“ ЕАД договор за предоставяне на мобилни услуги. Ищецът бил придобил вземането от друг цесионер – „****“ ООД. За вземането било подадено заявление по чл.410 ГПК и издадена заповед за изпълнение. Тъй като ответникът възразил, се иска да бъде установено съществуването на вземането в заповедта за изпълнение. Посочва, че дължимата сума възлиза на 128,94 лева, която съставлявала неустойка  за предсрочно прекратяване на Договор с клиентски номер ******и Допълнително споразумение от 02.06.2017г., сключени с ответника, за което е била издадена фактура № ********** от 22.07.2017г. за  за периода от 22.06.2017г. до 21.07.2017г., предмет на заповед за изпълнение по ч гр.д. № 314/2020г. на РС- Момчилград. Претендира тази посочена сума, както и разноски по делото, в т.ч.и тези по заповедното производство.

В съдебно заседание, не се представлява, като е постъпило писмено становище, в което се поддържа иска, и се претендират сторените по делото разноски. Развити са подробни съображения.

Ответникът, чрез особен представител е подал отговор на исковата молба в срока по чл.131 ГПК, като оспорва иска поради неговата неоснователност. В отговора се сочи, че никъде в представените доказателства не било посочено, че се дължи исковата сума, както и не било видно, че договорът е бил прекратен, и за цесията ответникът да е уведомен. В  съдебно заседание особеният представител излага доводи за неоснователност на иска.

Съдът намери за установено следното:

            На 02.06.2017г. ответникът С.Е. е сключил с „***“ ЕАД договор за мобилни услуги клиентски номер 15746039001, към който по-късно са били сключени и допълнителни споразумения. Към договора за приложени и съответни заявления от ответника, декларации, че е запознат с Общите условия по договора /съгл.чл.147 „а“ от ЗЗП/ и е съгласен с същите, и други, от които е видно, че договорът е бил срок на действие от 24 месеца.

Установява се от представените писмени доказателства, че за периода от 08.07.2017г. до 08.10.2017г. на името на ответника били издадени 4 броя месечни фактури на обща стойност  559,57 лева. Във всяка от издадените фактури е отразена и предходната дължима сума /дължимата за предходен отчетен период/. 

Видно е от съдържанието на приложените по делото фактури / издадени на посочените дати/, нито една от тях не съдържа претендираната сума от 128,94 лева, която да съставлява неустойка за предсрочно прекратяване на договора- това не е посочено с една категоричност.  Това не се установява и с приложението към всяка една от 4-те фактури, в т.ч. и последната от 08.10.2017г.  Освен това, в представените от ищеца доказателства не фигурира фактура, посочена в петитума на исковата молба-№ ********** от 22.07.2017г., на която ищцовото дружество основа своята претенция. Такава фактура не е приложена и към Заповедното производство /в заявлението се сочи, дължимост на сумата по ф-ра №-№ **********/ 08.10.2017г./. Последната е издадена и съдържа като дължима сума 559,57 лева, в която действително са описани определени парични суми като неустойки, но нито една от тях не е в размер на исковата сума, нито пък съставлява неустойка за предсрочно прекратен договор/.

Установи се по делото, че с договор за цесия от 16.10.2018г. вземанията на „***“ ЕАД срещу клиенти, длъжници, на телекомуникационната компания са били прехвърлени на „****“ ООД.  Впоследствие– на 01.10.2019г. е бил сключен нов договор за цесия, по силата на който вземанията срещу длъжниците на  „***“АД са били прехвърлени от „****“ ООД на ищеца „***“ ЕООД.

В двата договора за цесия е било предвидено, че цецента се задължава да уведоми длъжниците за извършеното прехвърляне на вземането, както и да упълномощи цесионера да извършва уведомяването на длъжниците от негово име и за негова сметка.

Като доказателства са приложени копие на уведомление за цесия от „***“ ЕАД, в качеството си на цедент по договора от 16.10.2018г., с което са прехвърлени вземанията им по отношение на клиенти на дружеството на „****“ ООД, и това уведомление е отправено до ответника по настоящото производство на осн.чл.99 ал.3 от ЗЗД. В това уведомление е посочено, че първоначалният цесионер е прехвърлил вземанията, възлизащи на сумата от 60,98 лева на ищцовото дружество. Не е установено да има връчване на уведомлението на ответника по делото по надлежният ред.

Представено е като доказателство и извлечение от приложение № 1 към Договор за цесия от 01.10.2019г., касаещи задълженията на ответника- и същите са в размер на 128,94 лева- посочен е размерът, но не и основанието за възникването на това задължение.

Установява се, от приложеното дело № 314/ 2020г. на РС- Момчилград, че ищецът подал заявление по чл.410 ГПК, с което е претендирал ответника да му заплати сумата 128,94 лева- обезщетение за неизпълнение на договор от 02.06.2017г., и съгл. фактура №-№ **********/ 08.10.2017г.  За така описаните суми била издадена заповед за изпълнение, която е била връчена на ответника по реда на чл.47 ал.5 от ГПК, и затова на ищцовото дружество е дадено указания по реда на чл.415 ал.1 т.2 от ГПК да предяви иск в едномесечен срок за установяване на вземането, предмет на заповедното производство. Искът е предявен в законоустановеният срок.

При така установените факти се налагат следните изводи:

Установява се, че между „***“ ЕАД /цедент на ищеца/ и ответника е възникнало правоотношение по договор за предоставяне на мобилни услуги. Задължение на мобилният оператор е да предостави на ответника достъп до мрежата си, както и да активира съответният телефонен номер. Ответникът следвало да заплаща определените месечни такси за ползваната услуга, като за същите доставчикът на услугата е следвало да издава месечни фактури.

По делото са представени 4 броя месечни фактури, в които са посочени дължимите суми за ползваните услуги. От същите фактури не се установява тези суми кога и как са платени, както и не се установява дали са платени или не., и в тази насока по делото не са ангажирани доказателства. В същото време се установява, че телекомуникационното дружество- „***“ ЕАД е прехвърлило своите вземания на други лица, и за последно на ищцовото дружество, като съгласно изискванията на договора за мобилни услуги, Общите условия към тях и ЗЗД, е следвало да уведоми длъжниците си /клиентите на дружеството, ползващи предоставени им мобилни услуги/, че вземанията им са прехвърлени в други лица.

По делото е представено и уведомление в тази насока, адресирано до ответника по настоящото производство, но не е установено същото да е получило това уведомление- не са ангажирани необходимите в тази насока доказателства за връчването на уведомлението на ответника.

 Предвид изложеното съдът намира, че задължението, предмет на настоящото производство не е установен по основание и размер в самите договори и издадените фактури. Това е така, защото за ползването на мрежовите услуги абонатът дължи заплащане на месечна абонамента такса, както и такса за ползваните услуги, но не се установи по делото, ответникът като абонат на „***“ ЕАД да дължи претендираната сума от 128,94 лева, представляваща неустойка за предсрочно прекратен договор. Представените писмени доказателства по никакъв начин не установяват, че ответникът дължи тази сума- в издадените фактури не се съдържа такава сума, която да е описана в този размер, и същата не се установява и с другите писмени доказателства.  

Освен това по делото не се установи със представените доказателства, че договорът е бил предсрочно прекратен. В тази насока не са ангажирани никакви доказателства.

Накратко казано не е установено основанието за дължимост на тази сума, както и съответно не е установен и размерът на същата.  Ето защо и защо искането за присъждането на тази сума от 128,94 лева следва да се отхвърли като неоснователно.

Освен изложеното съдът счита, че ответникът не е бил уведомен по надлежният за извършеното прехвърляне на вземанията на доставчика на услугата- „***“ ЕАД на трето лице. Наличните писмени доказателства с една категоричност сочат, че *** ЕАД, в качеството си на цедент не е изпълнил своите задължения за уведомяване по чл.99 ал.3 от ЗЗД.  Поради това съдът счита, че исковата претенция е неоснователна, т.к. претендираните суми не са установени по основания и размер, както и ответникът не е бил уведомен за настъпилото прехвърляне на задълженията на друго лице.

Предвид изложеното съдът намира, че така предявеният иск е неоснователен и следва да се отхвърли изцяло, т.к. не се установи ответникът да дължи претендираните суми, предмет на Заповед № 126 за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК, издадена по ч.гр.д. № 314/2020г. на РС- Момчилград.

При този изход на делото сторените от ищеца разноски остават за негова сметка.

                                                            Р   Е   Ш   И   :

 

ОТХВЪРЛЯ исковата молба, предявена от „***“ ЕООД- София, ЕИК- ******, представлявано от адв.В.Г. ***, с правно основание чл.422 вр.чл.415 ГПК вр.92 от ЗЗД, срещу С.Е.Е. с ЕГН- **********, за приемане на установено в отношенията между страните, че ответникът дължи на ищеца сумата от 128,94 лева, представляваща неустойка за предсрочно прекратяване на договор за клиентски номер ******от 02.06.2017г., сключен между „***“ ЕАД и С.Е.Е., които вземания са прехвърлени на ищеца въз основа на Договор за прехвърляне на вземания от 01.10.2019г., за които суми е издадена Заповед № 126/ 14.08.2020г. за изпълнение по реда на чл.410 ГПК, изд. по ч.гр.д. № 314/2020г. по описа на Районен съд- Момчилград.

 Решението подлежи на обжалване пред Кърджалийският окръжен съд в двуседмичен срок от връчване на съобщението за страните.

                                                                                                     

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: