Решение по дело №395/2023 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 юли 2023 г. (в сила от 3 юли 2023 г.)
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20237140700395
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

431/03.07.2023г.

 

гр. Монтана

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично заседание на тридесети юни през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                                                          Председател: Соня Камарашка

                                                                                            Членове: Огнян Евгениев

                                                                                                            Бисерка Бойчева

 

при секретаря Антоанета Лазарова и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 395 по описа на съда за 2023г., за да се произнесе, взе предвид следното

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Предмет на касационното административно – наказателно производство е Решение №71 от 24.02.2023 г. постановено по АНХД № 20221320200905 на Районен съд – Видин, с което е потвърдено наказателно постановление № 05-2100007 от 09.11.2021 г. издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Видин, с което на „Акма Трейд Лимитид” ЕООД с ЕИК ********* впоследствие с променено наименование „С.Д.“ ЕООД със седалище и адрес на управление *** представлявано от управителя Любомира Е.Г., за извършено административно нарушение по чл.2, ал.2, т.4 от Наредба №РД-07-2 от 16 декември 2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд е наложена имуществена санкция в размер на 3000.00лева /три хиляди/, на основание чл.416, ал.5 от КТ във вр. чл.413 ал.2 от КТ.

Касационният жалбоподател „С.Д.“ ЕООД с ЕИК ********* /след промяна на наименованието от „Акма Трейд Лимитид” ЕООД / представлявано от надлежно упълномощения адвокат Я.Д. от САК в жалбата и по съществото на делото в представени писмени бележки навежда доводи за постановяване на оспореното Решение на въззивния съд с което е потвърдено издаденото наказателното постановление, за неправилно, необосновано и постановено в противоречие с материалния закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди се, че процесното решение е постановено по отношение на юридическо лице, което не съществува с идентификационните данни, описани в решението. Сочи се, че не е налице работещо предприятие, което се управлява от дружеството – жалбоподател, а за строителен обект, за изграждането на който са налице договорни отношения с „Комтеч“ ЕООД за изпълнение на СМР в изграждането на месодобивно предприятие. Инструктажа по безопасност и здраве на обекта е следвало да извърши „Комтеч“ ЕООД изпълнител на обекта, а не касатора, тъй като предприятието не е заработило с предмета си на дейност. Излага доводи, че „С.Д.“ ЕООД с ЕИК ********* /след промяна на наименованието от „Акма Трейд Лимитид” ЕООД / няма качеството на работодател по отношение на работниците на наетото дружество, видно от легалното определение по КТ. Пострадалия работник на „Комтеч“ ЕООД във връзка с възложената работа е следвало да бъде инструктиран от страна на това дружество, като негов работодател. Наред с това се твърди неизпълнение на указания дадени от Административен съд – Видин по отменено предходно въззивно решение. Моли за отмяна на въззивното решение и издаденото НП. Претендира разноски по представен списък.

Ответника по касационната жалба Дирекция „Инспекция по труда” гр.Видин редовно призовани, чрез процесуалния си представител старши юрисконсулт Десислава Микова в писмени бележки оспорва касационната жалба. Излага доводи, че от въззивния съд правилно е установена възприетата от административния орган фактическа обстановка, въз основа на която при липса на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и правилно приложение на материалния закон правилно и законосъобразно е потвърдено издаденото НП. Сочи, че НП не страда от визираните в касационната жалба пороци, налице е описание на нарушението, както времето и мястото на неговото извършване. Изискването на закона обхваща не само случаите в които установените на работа лица в съответния обект са били в трудови правоотношения със субекта стопанисващ проверявания обект, а и работещите от други предприятия каквито се явяват описаните в НП лица. Моли за потвърждаване на въззивното решение. Претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение и депозира възражения за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, като атакуваното решение следва да се остави в сила, като правилно и законосъобразно тъй като при постановяването му не са налице сочените в касационната жалба пороци.

Първоначално производството е образувано по повод подадена жалба от административно наказаното търговско дружество Акма Трейд Лимитид” ЕООД с ЕИК ********* против процесното НП, по което е образувано АНД №1135/2021г. по описа на РС – Видин. По него е постановено Решение №131 от 01.04.2022г., с което е потвърдено изцяло НП № 05-2100007 от 09.11.2021 г. издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Видин. След касационно обжалване пред Административен съд – Видин е образувано КАНД №143/2022г., по което с Решение №158 от 26.07.2022г. е отменено въззивното решение и делото е върнато за разглеждане от друг състав на Районен съд – Видин постановил оспореното в настоящето производство решение.

С Определение №5986 от 06.06.2023г. по Адм. Дело №5210/2023г. по описа на ВАС, делото е изпратено за разглеждане на Административен съд – Монтана.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за която обжалваното съдебно решение е неблагоприятно, при което същата е допустима.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК във вр. чл.63в от ЗАНН жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

За да постанови обжалваното решение, с което е потвърдил издаденото наказателно постановление, съставът на Районен съд – Видин е приел от фактическа страна, че на 12.08.2021г. по повод получен сигнал от ОДМВР – Видин във връзка с настъпила трудова злополука около 16:00 ч. служители на Дирекция „Инспекция по труда“ – Видин в изпълнение на служебните си задължения извършили проверка в обект: Изграждане на месодобивно предприятие с производствен капацитет 10.5т. свинско трупно месо, находящ се в гр. Дунавци, УПИ I с идентификатор 24061.75.40, собственост на „АКМА ТРЕЙД ЛИМИТИД“ ЕООД. С цел изясняване на фактите и обстоятелствата около настъпилата трудова злополука, завършила с летален изход за лицето Иво Тихомиров Иванов, на длъжност „електротехник строителен“ от фирмата, стопанисваща обекта е изискана Заповед на основание чл. 2,ал. 2 от Наредба № РД – 07 – 2 от 16 декември 2009 година за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. В хода на последвалата документална проверка в Дирекция „Инспекция по труда“ със седалище *** на 18.08.2021г. се установило, че работодателят не е изпълнил задължението си да определи писмено лицата, които ще провеждат обучението и/или инструктажа по безопасност и здраве при работа. С оглед констатираното бил издаден АУАН № 05 – 2100007/30.09.2021 г. на основание чл. 416, ал. 1 КТ за извършено нарушение по чл. 2, ал. 2, т.4 от Наредба № РД – 07 – 2 от 16 декември 2009 година за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд . Въз основа на съставения АУАН е издадено и обжалваното наказателно постановление, в което е пресъздадено съдържанието на акта във връзка с констатираното нарушение на чл. 2, ал. 2, т.4 от Наредба № РД – 07 – 2 от 16 декември 2009 година за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, на основание чл.413, ал. 2 от КТ е наложена глоба в размер на 3000.00 лева.

Описаната фактическа обстановка от въззивния съд е установено въз основа на събраните, приети и приобщени към доказателствата по делото писмени и гласни доказателства. След като е приел, че оспореното НП е издадено от компетентен орган, при липса на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и като правилно е приложен материалния закон е потвърдил издаденото НП.

Мотивите изложени от въззивния съд се споделят от настоящия касационен състав, още повече, че е налице законова забрана за повторно връщане на делото на въззивния съд по арг. Чл.227, ал.1 от АПК, с оглед наведените доводи в жалбата.

По делото е установено, че към момента на проверката на територията на предприятието на търговеца се намирали работници, които не са били в трудови правоотношения с Акма Трейд Лимитид” ЕООД с ЕИК ********* със сменено наименование впоследствие, а с друго търговско дружество - "Комтеч" ЕООД и действително спрямо тях жалбоподателят няма качеството на работодател по смисъла на КТ. От друга страна обаче осъществяването на процесното нарушение не е свързано с наличието на трудово правоотношение между жалбоподателя и работниците, на които не е бил проведен инструктаж, поради което и възраженията на касатора в тази насока се явяват неоснователни.

Видно от показанията на разпитаната пред въззивния съд свидетел Цолов чийто показания въззивния съд е кредитирал при постановяване на решението си, проверката е била извършена в свинекомплекса, където се отглеждат прасета, а не е извършвана в строежа, както се твърди. Наред с това не се отрича и от административно наказващия орган, че починалия работник е имал сключен договор с „Комтеч“ ЕООД, което обаче се явява без правно значение по отношение на вмененето на касатора административно нарушение, касаещо липсата на определено от касатора лице което ще провеждат обучението и/или инструктажа по безопасност и здраве при работа, тъй като провеждането на инструктажа по безопасност и здраве е не само по отношение на работещите в търговското дружество, но и по отношение на работещи от други предприятия, които ще работят на територията на предприятието в това число и всички други лица, които ще посещават производствените звена на предприятието по арг. Чл.11, ал.1,т.3 и т.6 от Наредба №РД-07-2 от 16.02.2009г., този обаче инструктаж, законодателя е предвидил да се извършва от конкретно определено лице с нарочна писмена заповед, която при проверката не е била налична.

Факта, че търговското дружество „Акма Трейд Лимитид” ЕООД с ЕИК ********* впоследствие е променило наименованието си в „С.Д.“ ЕООД със седалище и адрес на управление *** представлявано от управителя Любомира Е.Г., не влияе върху обективната страна и извършеното административно нарушение, тъй като оспореното НП е разгледано по отношение на административно наказаното търговско дружество, депозирало първоначално и жалбата. Още повече, че ЕИК на дружествата е останал непроменен, което по същество ги идентифицира като търговски субекти, поради което и възраженията в тази насока се явяват неоснователни.

Наред с това задължението за определяне на лице което ще провежда обучението и/или инструктажа следва да се има предвид и § 1, т. 2 от ДР на Наредба № РД - 07-2 от 16.12.2009г. където понятието работодател е разширено в сравнение с даденото легално определение в § 1, т. 1 от ДР на Кодекса на труда, като работодател е и всеки, който възлага работа и носи цялата отговорност за предприятието, кооперацията или организацията, както правилно е посочил и въззивния съд, с оглед възражението на касатора застъпено и в касационната жалба.

При постановяване на съдебния си акт въззивният съд не е допуснал нарушение на материалния закон. Законосъобразен е изводът, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и съдържат задължителните реквизити по чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Съдът е проявил процесуална активност, като е събрал всички относими към спора писмени и гласни доказателства, обсъдил ги е поотделно и в тяхната съвкупност и въз основа на тях е постановил съдебния си акт, поради което същият се явява обоснован. Фактическата обстановка е установена точно, правилен е и изводът, че посоченото в АУАН и НП нарушение е извършено от санкционираното дружество по смисъла на КТ. Прието е, че правната квалификация на деянието е определена правилно, който извод се възприема и от касационната инстанция. Приложена е и съответната санкционна норма, като съдът правилно е обсъдил и размера на наказанието, който е приел за справедливо.

Тъй като не се установи което и да е от възраженията на жалбоподателят да отговаря на действителността и не се установи обжалваното решение да страда от посочените в касационната жалба пороци, съдът след като счете, че същото е правилно, законосъобразно и обосновано, намира подадената против него жалба за неоснователна, а решението на Районен съд Видин за валидно, допустимо и постановено в съответствие с процесуалния и материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила. Не са налице пороци на решението, съставляващи касационни основания по смисъла на НПК, които да водят до неговата отмяна.

С оглед очерталия се изход на делото, в полза на ответника, съгласно чл.63д, ал.4 във вр. ал.5 от ЗАНН, следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в минимален размер от 100.00лева /сто/, определен по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ ЗПП), респективно по реда на чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ (НЗПП), както и 5,00лева държавна такса за издаване на изпълнителен лист.

По изложените съображения на основание чл.221, ал.2 от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН и чл.63д от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

 

 

                                                             Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №71 от 24.02.2023 г. постановено по АНХД № 20221320200905 на Районен съд – Видин

 

ОСЪЖДА Акма Трейд Лимитид” ЕООД с ЕИК ********* впоследствие с променено наименование „С.Д.“ ЕООД със седалище и адрес на управление *** представлявано от управителя Любомира Е.Г. да заплати на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Видин сумата от 100,00лв. /сто/ представляваща сторените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение пред касационната инстанция и 5,00лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист.

 

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: