Решение по дело №1398/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1482
Дата: 30 октомври 2020 г.
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20207040701398
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град Бургас, №   1482     / 30.10.2020г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в съдебно заседание на първи октомври, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ:  СТАНИМИР ХРИСТОВ

                                                                                                         ДИАНА ГАНЕВА

 

при секретар Г. Д., изслуша докладваното от съдия Л.АЛЕКСАНДРОВА по КАНД № 1398/2020г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от ЗАНН, във вр. с чл.208 и сл. от АПК.

Касаторът „Молто“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.Карнобат, ул.“9-ти септември“ № 48, представлявано от управителя И.Т.Т., е оспорил решение № 303/04.03.2020г. по АНД № 5845/2019г. по описа на Районен съд Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 930-F500438 от 10.09.2019г. на заместник директора на ТД на НАП Бургас. С наказателното постановление за нарушение на чл.5, ал.4, т.1 от КСО във връзка с чл.2, ал.2 и чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8/2005г. на МФ, на основание чл.355, ал.1 от КСО на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв.

Касаторът твърди, че обжалваното решение е неправилно. Счита, че в случая следва да намери приложение чл.28 от ЗАНН. Сочи, че в обстоятелствената част на АУАН и НП като извършител е посочен управителя на дружеството, а е наложена имуществена санкция на дружеството. Иска да бъде отменено обжалваното решение, а по съществото на спора - да бъде отменено наказателното постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител.  

Ответникът по касация ТД на НАП Бургас, редовно призован, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас – прокурор Дарин Христов, счита, че касационната жалба е неоснователна, а обжалваното решение предлага да бъде оставено в сила.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните намира следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима за разглеждане. Разгледана по същество е неоснователна.

„Молто“ ЕООД е наказано за това, че като осигурител е нарушил разпоредбата на чл.5, ал.4 от КСО - не е подал в срок декларация образец 6 в ТД на НАП Бургас за месец март 2019г. Посочено е, че мястото на подаване на декларация образец 6 за всяко регистрирано в ТД на НАП Бургас лице е сградата на ТД на НАП Бургас - гр.Бургас, ул.“Александровска“ № 26, ет.1.

Декларация образец 6 с данни за общия размер на дължимите осигурителни вноски, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“, следва да се подаде в срока за подаване на декларация образец 1 - а) до 25-то число на месеца, следващ месеца за който се отнасят данните; б) при начислено или изплатено възнаграждение за същия месец след този срок (25-то число) – до края на месеца, в който е начислено или изплатено възнаграждението – чл.3, ал.1, т.1, б.а от Наредба № Н-8/2005г. на МФ. Датата посочена в декларацията на начисляване/изплащане на заплатите е 31.03.2019г. Декларацията е следвало да бъде подадена до 25.04.2019г., а същата е подадена на 07.06.2019г. по интернет с КЕП и е приета с вх. № 02000193195942.

Административнонаказващият орган е приел, че е нарушена нормата на чл.5, ал.4, т.2 от КСО във връзка с чл.2, ал.2 и чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8/29.12.2005г. на МФ.

Съгласно чл.5, ал.4, т.2 от КСО осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица; декларация за сумите за осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване и за допълнителното задължително пенсионно осигуряване се подава и за лицата по чл.4, ал.5 и 9.

Съгласно чл.2, ал.2 от Наредба № Н-8/29.12.2005г. на МФ работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения, осигурителните каси за своите членове – осигурители, самоосигуряващите се лица и лицата по чл. 4, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване или упълномощени от тях лица подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите декларация образец № 6 съгласно приложение № 4, в която се вписват:

1. ЕИК по БУЛСТАТ/ЕИК по ЗТРРЮЛНЦ за осигурители, работодатели, клонове, поделения или ЕГН, ЛНЧ, личен номер или служебен номер, издаден от Националната агенция за приходите за самоосигуряващи се лица и за лицата по чл. 4, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване;

2. общият размер на сумите за дължимите вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, включително увеличената осигурителна вноска за фонд "Пенсии" в размера на вноската за универсален и/или професионален пенсионен фонд, здравното осигуряване, фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" за всички лица, подлежащи на осигуряване;

3. общият размер на дължимия данък за внасяне за доходите от трудови правоотношения по смисъла на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Съгласно чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8/29.12.2005г. на МФ декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения за дължимите осигурителни вноски и вноските за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" – едновременно с подаване на декларация образец № 1.

Според чл.355, ал.1 от КСО, който наруши разпоредбите на чл.5, ал.4 и чл.6, ал. 9 и разпоредбите на нормативните актове по прилагането им, както и който не подаде или не подаде в срок декларация с данните по чл. 5, ал. 4 или декларация от самоосигуряващо се лице, се наказва с глоба от 50 до 500 лв. за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция за едноличните търговци и юридическите лица в размер от 500 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

Районният съд след като обсъдил всички доказателства, е приел, че не са налице съществени нарушения на процедурата при установяване на административното нарушение и при налагане на наказанието и е потвърдил наказателното постановление. Изложил е доводи за неприложимостта на чл.28 от ЗАНН.

Обжалваното решение е правилно.

Наведените в касационната жалба възражения са неоснователни. Те гравитират около твърдението, че извършеното деяние е маловажен случай и наказващият орган е следвало да приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН и да не налага административно наказание. Процесното нарушение е осъществено чрез бездействие и се изразява в неподаване в срок на декларация образец 6 за м.март 2019г. Декларацията е следвало да бъде подадена най-късно до 25.04.2019г., а фактически е била подадена на 07.06.2019г. Деянието няма съставомерни вредни последици, затова и такива не са изследвани нито от административнонаказващия орган, нито от районния съд. Твърдението, съдържащо се в касационната жалба, че сумите, които са декларирани, са били платени още на 01.04.2019г., е ирелевантно за спора, тъй като дружеството не е наказано за това, че не е платило навреме тези суми, а за това, че не е подало навреме дължимата декларация. Обстоятелството, че декларираните с нея суми са внесени, не може да бъде смекчаващо в случая, доколкото плащане на сумите по декларацията няма отношение към състава на деянието.

Здравословното състояние на управителя на дружеството не би могло да попречи на подаване на декларациите, защото представените документи към касационната жалба сочат, че И.Т.е пребивавал в Университетска болница „Св. Марина“ Варна от 16.01.2019г. до 21.01.2019г., а освидетелстването пред ТЕЛК е осъществено през м.февруари 2019г. Същевременно декларацията, която не е била подадена в срок, би следва да се подаде до 25.04.2019г. Никъде в медицинските документи не е посочено, че Тодоров не може да се движи и сам да осъществява физически действия, което се вижда и от административнонаказателната преписка, тъй като всеки документ, който е връчен, е връчен лично на управителя.

Конкретното възражение, че в случая следва да се отчете липсата на вредни последици за фиска също е неоснователно по съображенията, изложени по-горе, тъй като деянието няма съставомерни вредни последици, т.е. липсата или наличието на вредни последици не може да повлияе на преценката дали деянието е маловажно. Съдът счита, че в процесния случай не са налице други обстоятелства, които да бъдат преценени като смекчаващи и да доведат до извода, който се твърди от касатора, а именно, че се касае за маловажно деяние. Аргументите на касатора, ако се възприемат за основателни, биха довели до извода, че всяко такова деяние, което не води до щети за фиска е маловажно, а това е в противоречие с целта на закона, вложена от законодателя при инкриминиране на тези деяния като административни нарушения.

По изложените съображения обжалваното решение като правилно следва да бъде оставено в сила.

На основание чл.221, ал.2 във вр. с чл.218 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд Бургас,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 303/04.03.2020г. по АНД № 5845/2019г. по описа на Районен съд Бургас.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                  ЧЛЕНОВЕ: