ОПРЕДЕЛЕНИЕ №
09.11.2018
г. гр.Бургас
Бургаският
районен съд, V-ти наказателен състав, в закрито заседание, на девети ноември през 2018 г. в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
МАЯ СТЕФАНОВА
като разгледа докладваното от съдията Стефанова ЧНД № 5106 по описа на БРС за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.111 ал.3 от НПК.
Производството е образувано по жалбата на Н. Вълчев Ц. с ЕГН ********** *** срещу постановление на РП-Бургас от 23.10.2018 г, с което е отказано връщането на два броя чипове –сиви на цвят на единия изписана буквата „М“ , а на другия №********** представляваща веществени доказатестав по ДП №3388-687/2018 г по описа на V-то РУ-Бургас (пор.№7600/2018 г по описа на БРП).
С постановлението е отказано връщането на посочените по-горе вещи иззети като веществени доказателства и основанието за това, е че предстои да бъде извършено експертиза на тези технически средства, поради което връщането им ще затрудни разкриването на обективната истина.
В жалбата на Ц. се посочва, че вещите не са необходими за извършвана на кодиране на още чипове, за които търпи имуществени вреди. Не се сочи доказателства. Счита постановлението на БРП е незаконосъобразно и неправилно. Иска от съда да разпореди да му бъдат върнати посочените по-горе вещи.
Бургаският районен съд, след като се запозна с доказателствата по ДП №3388-687/2018 г по описа на V-то РУ-Бургас (пор.№7600/2018 г по описа на БРП), постановлението на БРП от 23.10.2018 г. и доводите в жалбата, след проверка на атакуваното постановление намира, за установено следното:
На първо място жалбоподателят е получил обжалваното постановление на 30.10.2018 г (не е възможно да се направи проверка дали е спазен тридневния срок поради липса на писмени доказателства) и съгласно чл.111 ал.3 НПК има право да го обжалва пред съответния първоинстанционен съд. Жалбата е предявена при наличие на материален интерес и от процесуално легитимиран субект, пред материално и териториално компетентен съд, поради което същата е процесуално допустима.
Според разпоредбите на чл.110 ал.2 и чл.111 ал.1 от НПК веществените доказателства се прилагат по делото и се пазят докато завърши наказателното производство. По изключение същите могат да бъдат върнати на правоимащите, само ако това няма да затрудни разкриването на обективната истина по делото. Предмет на престъплението по настоящото наказателно производство е кражба като за нея са били използвани като техническо средство посочените по-горе веществените доказателства. Делото се води срещу виновното лице за това, че на 19.09.2018 г , в гр.Бургас, от вход 1 н а бл.77 в ж.к.“Зорница“чрез използвана на техническо средство отнел чужди движими вещи –панел за управление на асансьора от владението на Радослав Маринов Славов с ЕГНВ **********-домоуправител, без негово знание и с намерение противозаконно да ги присвои-престъпление по чл.195 ал. 1т.4 вр. чл.194 ал.1 от НК. В хода на досъдебното производство е установено и извършено престъпление по чл.216 ал.1 от НК.
По описа на V-то РУ при ОДМВР-Бургас били образувани две наказателни производства, които с постановление на РП-Бургас са обединени под ДП №3388-687/2018 г.
Досъдебното производство е започнало от 28.08.2018 г и до този момент не е приключило.
Съгласно разпоредбата на чл.109 от НПК като веществени доказателства се събират и проверяват предметите, които са били предназначени или са послужили за извършване на престъпление, когато са и предмет на престъплението, както и всички други предмети, които могат да послужат за изясняване на обективната истина по делото. В настоящата дело веществените доказателства са били приобщени съобразно разпоредбите на НПК.
Съгласно чл.111 от НПК веществените доказателства се пазят до приключване на наказателното производство. Изключение от това правило се допуска при решение на съответния орган по ръководство и надзор когато връщането на веществените доказателства няма да затрудни разкриването на обективната истина и веществените доказателства са предмет на административно нарушение. В случая е налице висящо досъдебно производство. Следва да се приеме, че инкриминираните вещи са предмет на престъпление от общ характер–чл.206 ал.1 от НК и наблюдаващият прокурор правилно е приел, че връщането им би могло да затрудни установяването на обективната истина.
Постановлението на РП-Бургас съдът намира за правилно и законосъобразно и следва безусловно да се потвърди.
Жалбата следва да бъде оставена без уважение като неоснователна.
Мотивиран от горното, на основание чл.111 ал.3 от НПК Бургаският районен съд, V наказателен състав,
ОПРЕДЕЛИ:
НЕ УВАЖАВА жалбата на Н. Вълчев Ц. с ЕГН ********** *** срещу постановление на РП-Бургас РП-Бургас от 23.10.2018 г, с което е отказано връщането на два броя чипове –сиви на цвят на единия изписана буквата „М“ , а на другия №********** представляваща веществени доказателства по ДП №3388-687/2018г по описа на V-то РУ-Бургас (пор.№7600/2018 г по описа на БРП).
ПОТВЪРЖДАВА постановление на РП-Бургас от 23.10.2018 ДП №3388-687/2018 г по описа на V-то РУ-Бургас (пор.№7600/2018 г по описа на БРП).
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване или протестиране.
За определението на БРС да се съобщи на БРП и на жалбоподателя Н. Вълчев Ц. с ЕГН ********** ***.
СЪДИЯ :
Вярно с оригинала: И. Г.