Решение по дело №157/2021 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 185
Дата: 19 октомври 2021 г. (в сила от 10 ноември 2021 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20217120700157
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

  Р Е Ш Е Н И Е 

В името на народа

гр. Кърджали, 19.10.2021 г.

 

Административен съд - Кърджали, в  публично съдебно заседание на двадесети септември две хиляди и двадесет и първа година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря Павлина Петрова                               

като разгледа докладваното от съдия   Божкова

административно дело 157/ 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК във вр. с чл. 76б от Закона за здравното осигуряване ( ЗЗО).

Образувано е по жалба на Многопрофилна болница за активно лечение ( МБАЛ) „ Д-р Атанас Дафовски” АД – ***, подадена чрез изпълнителния директор на лечебното заведение. Оспорва се Писмена покана, № РД-14-96/ 25.05.2021 г. на директора на РЗОК – Кърджали, с която, за описани осем нарушения на условията и реда за оказване на медицинска помощ, жалбоподателят е поканен да възстанови неоснователно получени суми в общ размер на 5015.00 лв. Административният акт се оспорва с твърдения за незаконосъобразност, издаване в нарушение на материалния закон и административнопроизводствените правила. Твърди се, че дейностите, за които е съставен протокол за неоснователно получени суми, са действително и реално извършени при спазване изискванията на НРДМД 2020-2022 година и ЗЗО, както и че са спазени изискванията за хоспитализация и дехоспитализация на пациенти, както и изискванията, заложени в диагностично-лечебния алгоритъм на съответната клинична пътека. Посочва се също, че при издаване на оспорената писмена покана са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които опорочават цялото административно производство и налагат отмяна на ПП без да е необходимо произнасяне по съществото на спора. Искането е да се отмени обжалваната писмена покана на директора на РЗОК – Кърджали и се претендират деловодни разноски. В съдебно заседание, редовно призован, жалбоподателят, в молба на пълномощника си, поддържа жалбата по изложените в същата съображения.

Ответникът – Директор на РЗОК – Кърджали, чрез процесуален представител по пълномощие, оспорва жалбата като неоснователна. В писмена защита на пълномощник посочва подробни съображения в подкрепа на твърдението си.

Настоящият състав на АС – Кърджали приема, че жалбата е допустима като подадена в предвидения 14-дневен срок по чл.149, ал.1 от АПК и от лице, за което оспореният акт създава неблагоприятни последици.

При извършена проверка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Жалбоподателят МБАЛ „ Д-р Ат. Дафовски” АД – *** е лечебно заведение по смисъла на чл. 9, ал. 1, т. 1 от Закона за лечебните заведения и в това си качество е сключил Договор с НЗОК, № ***/ *** г. за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и/или извършване на амбулаторни процедури и/или извършване на клинични процедури и Допълнително споразумение № **/ *** г. към този договор.

Със Заповед № РД-20-6/ 06.01.2021 г. Директорът на РЗОК – Кърджали е наредил да се извърши проверка на лечебното заведение, определил е задачата – проверка по изпълнение изискванията на ЗЗО, НРДМД 2020-2022 г. и индивидуалния договор и служителите от РЗОК – Кърджали, които да извършат проверката. Резултатите от проверката са отразени в Протокол, № ПП-37/ 10.02.2021 г. на определените със заповедта за извършване на проверка служители в РЗОК – Кърджали, в който са описани осем нарушения на условията и реда за оказване на медицинска помощ и десет нарушения на установените изисквания за работа с медицинска документация. В Протокол за неоснователно получени суми, № РД-32-18/ 10.02.2021 г. проверяващият екип е описал осем случая на неизпълнение на условията и реда за оказване на медицинска помощ.

За констатираните нарушения при извършената проверка е издадена Заповед за налагане на санкции, № РД-21-66/ 05.04.2021 г. на директора на РЗОК – Кърджали. С този административен акт, за осем нарушения на условията и реда за оказване на медицинска помощ, описани в т.т.1-8 и десет случая на нарушение на установените изисквания за работа с медицинска документация, описани в т.т.9-18, на МБАЛ „Д-р Ат. Дафовски“ АД, гр. *** е наложена санкция „Финансова неустойка“ в общ размер на 3 600 лв. Заповед за налагане на санкции, № РД-21-66/ 05.04.2021 г. на директора на РЗОК – Кърджали е връчена на 27.04.2021 г. на надлежно упълномощено от изпълнителния директор на МБАЛ „Д- Ат. Дафовски“ АД, *** лице. Като необжалвана заповедта е влязла в законна сила на 12.05.2021 г., който факт не се оспорва от жалбоподателя.

По делото са приети, без оспорване от страните, заключения по СМЕ, изготвени от лекари със специалност „***“, „***“ и „***“.

При така установената фактическа обстановка АС – Кърджали приема, че жалбата срещу Писмена покана, № РД-14-96/ 25.05.2021 г. на директора на РЗОК – Кърджали е неоснователна. Съображенията за този извод са следните:

Обжалваният административен акт е издаден от компетентен орган по смисъла на  чл. 76б от ЗЗО и в предвидената от закона форма.

Съдът намира, че в хода на производството по издаването му не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Писмената покана е издадена на основание  чл. 76б, ал. 1 от ЗЗО. Според тази разпоредба, Когато изпълнителят на медицинска и/или дентална помощ е получил суми без правно основание в резултат на извършено нарушение по този закон или на НРД, управителят на НЗОК, съответно директорът на РЗОК удържа неоснователно платените суми, като на нарушителя се налагат наказания, определени в този закон или в НРД. А в ал.2 на чл.76б от ЗЗО е предвидено, че в случаите по ал. 1 управителят на НЗОК, съответно директорът на РЗОК издава писмена покана за възстановяване на сумите, получени без правно основание, след влизане в сила на наказателното постановление и/или на заповедта за налагане на санкция.

Т. е. покана за възстановяване на суми, получени без правно основание, се издава винаги, когато те са получени в резултат на извършено нарушение по този закон или на НРД, като факта на извършване на нарушението следва да бъде доказан с влязло в сила наказателно постановление и/ или заповед за налагане на санкция.

В случая поканата е издадена след влизане в сила на Заповед за налагане на санкции № № РД-21-66/ 05.04.2021 г. на директора на РЗОК – Кърджали.

Констатациите в посочения акт са задължителни за страните и съда, като така се избягва правната възможност в заповедта за налагане на санкции да има едни констатации, а в писмената покана- други, което е недопустимо като правен резултат.

Според ал. 2 на чл. 76 от ЗЗО, санкциите се налагат със заповед на управителя на НЗОК, съответно на директора на РЗОК, която се издава в срок до един месец от уведомяването от страна на арбитражната комисия на управителя на НЗОК, съответно на директора на РЗОК, че са потвърдени констатациите на длъжностното лице по чл. 72, ал. 2, и се съобщава на лицето – обект на проверката. Когато нарушението е установено от длъжностни лица-контрольори на РЗОК, предложението до управителя на НЗОК за издаването й се прави от директора на съответната РЗОК.

В хипотезата на  чл. 76б ЗЗО, когато изпълнителят на медицинска помощ е получил суми без правно основание, в резултат на извършено нарушение по същия закон, директорът на РЗОК удържа неоснователно платените суми и налага определените в този закон наказания, определени в ЗЗО или НРД.

В случая, констатациите в т.т.1-8 от Заповедта за налагане на санкции относно нарушението, вида и характера му и причинените вреди съвпадат с размера на неоснователно получените суми. Жалбоподателят твърди, че изискуемата медицинска дейност е осъществена в пълен обем и качество за описаните в ПП осем случая на нарушение на условията за оказване на медицинска помощ. Възраженията са неотносими към настоящия правен спор. Те биха могли да бъдат наведени в съдебно производство по обжалване на заповедта за налагане на санкции, каквото в случая не е проведено, поради необжалване на акта. След като същият е влязъл в сила, фактическите констатации и правните изводи за допуснати нарушения следва да се приемат за безспорно установени, вследствие на което следва да възникнат и произтичащите от това правни последици, една от които е издаването на писмена покана по  чл. 76б, ал. 2 ЗЗО за възстановяване на неоснователно получените суми.

Поради изложените съображения не може да се вземат предвид и заключенията на СМЕ.

В съответствие с тези мотиви и предвид забраната за пререшаване на спор, разрешен с влязъл в сила административен акт, съдът намира, че оспорената писмена покана е издадена при правилно приложение на процесуалния и материалния закон.

При този изход на спора не може да се уважи искането на жалбоподателя за присъждане на деловодни разноски.

Водим от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2, предл.5-то от АПК, Съдът:

 

Р Е Ш И:

 

 

Отхвърля жалбата на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски” АД – *** срещу Писмена покана, № РД-14-96/ 25.05.2021 г. на директора на РЗОК – Кърджали, с която, за описани осем нарушения на условията и реда за оказване на медицинска помощ, жалбоподателят е поканен да възстанови неоснователно получени суми в общ размер на 5015.00 лв.

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

            

 

                                                                          Съдия: