Решение по дело №671/2018 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 153
Дата: 25 октомври 2018 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20185310200671
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 153

гр. Асеновград, 25.10.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

АСЕНОВГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на седемнадесети октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОМИР БАБАКОВ

                                                                                        

          при участието на секретаряАся Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 671/2018 г. по описа на АРС, I нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление №18-1030-005082/21.06.2018 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна полиция Пловдив с което на Б.С.С.,  ЕГН **********  е ибло наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за извършено от него нарушение по чл. 42, ал. 2, т. 1 ЗДвП.

          Жалбоподателя, чрез процесуалния представител адв. Марков обжалва процесното наказателно постановление. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна.                         Въззиваемата страна, редовно уведомена за насроченото съдебно заседание, не изпрати представил и не взе становище по съществото на делото.

Асеновградският  районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е основателна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

В конкретния случай жалбоподателя е бил санкциониран за това, че на 11.06.2018 г., около 18,00 ч. като водач на лек автомобил Ауди А8 с рег. № СТ 0087ВМ като е предприел маневра изправарване на движещия се пред него т.а. „Мерцедес“, които намаля скоростта и завива наляво, при което го блъска отзад и е настъпило ПТП с материални щети

В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят Д.П. и свидетеля по АУАН И.И..  Съдът кредитира депозираните гласни доказателства, доколкото същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалия събран по делото доказателствен материал.

Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед се установява, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

От представената справка за нарушител/водач се установява, че жалбоподателя е правоспособен водач на МПС.

В хода на административно-наказателното производство обаче, е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което е довело до ограничаване правото на защита на жалбоподателя и е основание за отмяна на атакуваното НП.

Установи се по делото, че съставения АУАН не е бил предявен на нарушителя да се запознае със съдържанието му и да го подпише, което е безусловно задължение на актоъставителя, съгл. чл. 43 от ЗАНН. В АУАН не е отбелязано също, че нарушителя отказва да подпише акта, което обстоятелство да е  потвърдено и от подписа на свидетел. Единствено, удостоверено е с подписа на нарушителя, че копие от АУАН му е било връчено, което обаче не е достатъчно да се приеме, че нарушителя е бил запознат със съдържанието на документа. Посоченото е напълно достатъчно основнаие за отмяна на НП на формално основание.

Независимо от горното, съдът държи да отбележи, че нарушението е било неправилно квалифицирано по чл. 42 ал 2 т.3 от ЗДвП. Не може при конкретните факти да се твърди, че при предприето изпреварване, водачът на изправарващото МПС не е осигурил достатъчно странично разстояние за извършване на маневрата, тъй като преднодвижещото се МПС междувременно е предприело маневра завой на ляво. Т.е. предприетото изправарване не е в причинно следствена връзка с настъпилото ПТП. По- скоро мислима е хипотезата на нарушение по чл. 20 ал.2 от ЗДвП, съгласно която водачите са длъжни да намалят скоростта и да спрат в случай на възникнало препятствие на пътя. В случая, „изпреварвания“ автомобил се е правърнал в препятствие, навлизайки в насрещната пътна лента, за да направи завой наляво. 

Ето защо, наказателното постановление следва да се отмени, като неправилно и незаконосъобразно.

Мотивиран от гореизложеното, Съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление №18-1030-005082/21.06.2018 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна полиция Пловдив с което на Б.С.С.,  ЕГН **********  е ибло наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за извършено от него нарушение по чл. 42, ал. 2, т. 1 ЗДвП.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: