Решение по дело №156/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 491
Дата: 10 април 2020 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20207040700156
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 491                              от 10.04.2020г.,                                       град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на дванадесети март две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

 

  Председател: Лилия Александрова

 Членове: 1. Станимир Христов

                   2. Диана Ганева

 

при секретаря С.А. и прокурор Христо Колев като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно наказателно административен характер дело номер 156 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. с чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на А.М.А. ***, с ЕГН **********, против решение №121/29.11.2019г., постановено по НАХД № 194/2019 г. по описа на Районен съд - Карнобат, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 454а-9/10.05.2019г., издадено от Началника на РУ – Сунгурларе, с което на А.М.А., за нарушение на чл. 64, ал.1 от ЗМВР, на основание чл. 257, ал.1 от ЗМВР, е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева.

В касационната жалба са изложени доводи, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и на материалния закон. Иска отмяна на първоинстанционното решение и отмяна на наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът – редовно призован, се представлява от адв.К., който поддържа жалбата. Пледира решението на РС-Карнобат да бъде отменено, както и издаденото наказателно постановление.

Ответникът – началник на РУ -Сунгурларе, не се явява и не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура - Бургас дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд - Карнобат е потвърдил наказателно постановление №454а-9/10.05.2019г., издадено от Началника на РУ – Сунгурларе, с което на А.М.А., за нарушение на чл. 64, ал.1 от ЗМВР, на основание чл. 257, ал.1 от ЗМВР, е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева.  Прието е, че при издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения. По същество е преценено, че е налице съставомерност на установено нарушение –А.  не е изпълнил писмено полицейско разпореждане с рег. №454р-9549/05.10.2018г. и е допуснал собствените му крави да навлязат в землището на с.Черница, собственост на „Сортоизпитване- Сунгурларе“ ЕААД и правилно е ангажирана отговорността му, на посоченото основание.

Съгласно чл. 63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Възраженията на касатора са неоснователни.

Обжалваното съдебно решение е допустимо, правилно и законосъобразно. При постановяването му съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание. В хода на съдебното следствие са събрани писмени и гласни доказателства, които заедно с възраженията на жалбоподателя, съдът е разгледал и обсъдил всестранно и обективно. Съдът в съответствие с изискванията на чл. 84 от ЗАНН, във връзка с чл. 14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитаните свидетели, представените писмени доказателства, степента на обществената опасност на нарушението, както и тежестта на наложеното административно наказание.

Съгласно разпоредбата на  чл. 64, ал.1 от ЗМВР, полицейските органи могат да издават разпореждания до държавни органи, организации, юридически лица и граждани, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им функции, като те могат да са писмени, устни или чрез действия, чийто смисъл е разбираем за лицата, за които се отнасят. Съответно в нормата на чл. 257, ал.1 от ЗМВР, е предвидено, че който не изпълни разпореждане на орган на МВР, направено в изпълнение на функциите му, ако извършеното не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 100 до 500 лв.

Правилно е прието от първоинстанционния съд, че от събраните по делото гласни и писмени доказателства се установяват, че на посочената дата и място касаторът е отказал да изпълни писмено разпореждане на полицейски орган рег. №454р-9549/05.10.2018г., за което е уведомен  и е допуснал собствените му крави да навлязат в землището на с.Черница, собственост на „Сортоизпитване- Сунгурларе“ ЕАД. Касаторът е бил длъжен  да изпълни полицейското разпореждане и като не е сторило това е извършил вмененото му административно нарушение и правилно е било санкционирано на основание чл. 257, ал.1 от ЗМВР.

Неоснователни са възраженията на касатора относно неправилна правна квалификация на вмененото му нарушение и липсата на описание на нарушението. В акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление е описано даденото от полицейския орган разпореждане към лицето. Безспорно даденото разпореждане не е изпълнено от касатора. Налице е описание на нарушението и обстоятелствата при които е извършено. Действията на лицето са описани в акта за установяване на административно нарушение и възпроизведени в наказателното постановление достатъчно конкретно, за да му позволят да разбере срещу какви факти следва да организира защитата си, поради което правото му на защита не е нарушено.

Правилно за извършеното нарушение лицето е санкционирано на основание чл. 257, ал.1 от ЗМВР, в която норма е предвидена санкция за неизпълнение на разпореждане на органи на МВР, като с посочването на нормата на  чл. 64, ал.1 от ЗМВР, не е допуснато процесуално нарушение, доколкото в нея са предвидени правомощията на полицейските органи да издават разпореждания.

Не е налице и нарушение на разпоредбата на чл. 43, ал.1 ЗАНН, която предвижда, че актът се подписва от съставителя и поне от един от свидетелите, посочени в него и се предявява на нарушителя да се запознае със съдържанието му и го подпише със задължение да уведоми наказващия орган, когато промени адреса си. В тази връзка съдът намира, че не са налице сочените в жалбата процесуални нарушения.

При постановяване на съдебното решение РС –Карнобат е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание, които е разгледал и обсъдил всестранно и обективно.

С оглед изложеното и на основание чл. 221, ал.2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, първоинстанционното решение, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от изложеното Административен съд гр.Бургас, ХV-ти състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №121/29.11.2019г., постановено по НАХД № 194/2019 г. по описа на Районен съд – Карнобат.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                             

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                                        

                                                                                                       2.