Решение по дело №118/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 октомври 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20197190700118
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 87                                                   23.10.2019                                              Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публично заседание на петнадесети октомври  две хиляди и деветнадесета година, в  състав:

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ДАМЯНОВА

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                                                        МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря Пламена Мутафова, с участието на прокурора Ива Рангелова разгледа докладваното от съдията Марин Маринов  КАН дело № 118 по описа за 2019 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХII от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл.  63, ал. 1 изречение 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по жалба на „БЪЛГАРСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ” ЕАД със седалище и адрес на управление гр. София, бул. „Цариградско шосе” № 115И, срещу Решение № 331 от 06.08.2019 год., постановено по АНД № 445/2019 год., по описа на Районен съд Разград.  С него е потвърдено НП № В-0046924 от 14.05.2019 год. на директора на Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра към дирекция „Контрол на пазара”  при КЗП, с което на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лв. на основание чл. 208а от Закона за защита на потребителите, за нарушение на чл. 62а, ал. 1 от същия закон. Като касационни основания са посочени нарушение на материалния и процесуалния закон, необоснованост на съдебното решение и несъответсвие с целта на закона. В жалбата се твърди, че НП е издадено в нарушение на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН, тъй като АНО не е провел разследване по спорните обстоятелства. На следващо място се твърди, че наложената имуществена санкция се явява явно непропорционална по тежест на нарушението. От съда се иска да отмени обжалваното решение и вместо него да постанови друго, с което да отмени обжалваното НП.

Ответникът по касационната жалба – Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра към ГД „Контрол на пазар” на КЗП, не изпраща представител и не заявява становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Разград дава становище, че жалбата е  неоснователна и предлага на съда да потвърди обжалваното решение.

Административен съд Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните  и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218 ал. 2 от АПК,  прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок и  насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

С оглед разпоредбата на чл. 348, ал. 1 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изречение второ от ЗАНН  необосноваността на въззивното решение и несъответствието му с целта на закона не са касационни основания за обжалването му, поради което  съдът не може да се произнесе по тях.

За да постанови решението си районният съд е приел от фактическа страна, че във връзка с постъпила в КЗП жалба, инспектори от комисията посетили на 12.02.2019 год., търговски обект- магазин, находящ се в гр. Разград, бул. „България” № 21,   където дружеството - касационен жалбоподател, осъществявало търговска дейност.  При проверка на електронния регистър, служителите на КЗП установили, че жалбоподателката  Н. А. Д. фигурира в системата на „БТК” ЕАД – София с клиентски № 11899534001. От събраните писмени доказателства по преписката се установява, че на 30.08.2018 год. Н. Д. с допълнителни споразумения към сключения  с оператора „БТК” ЕАД договор, е заявила, че желае да бъде прекратена предоставяната ѝ от дружеството услуга „ VIVACOM I – Traffic” към телефонен номер **********, както и да бъде закрит телефонен пост на телефонен номер *********. След това от дружеството –жалбоподател по сметката на абоната Д. са начислени такси за месечен абонамент за периода 29.09.-30.09.2018 в размер на 0.89 лв., за месеците октомври, ноември и декември 2018 год. в размер на 13,32 лв. за всеки месец, а за периода от 01.01.2019 год. до 14.01.2019 год. в размер на 6,02 лв. или общо 46,87 лв. без ДДС за услугата „ VIVACOM I – Traffic”. На абоната Д. била изпратена покана за доброволно изпълнение за сумата от 21,79 лв.  За констатираните при проверката обстоятелства бил съставен протокол. Във връзка с него от дружеството жалбоподател посочили, че закриването на номер ********** е извършено на 14.01.2019 год., поради технически причини. Контролните органи приели, че „БТК“ ЕАД е нарушило разпоредбата на чл.62а, ал.1 от ЗЗП, като не е прекратило безсрочен договор по депозирано едномесечно предизвестие,  като от 01.10.2018 г. е в забава по прекратяването му. За нарушението  срещу дружеството е съставен АУАН, въз основа на който е издадено и обжалваното наказателно постановление.

При така установените  факти районният съд е приел от правна страна, че при издаване на АУАН и на НП  са спазени установените от ЗАНН правила. Те са издадени от компетентни органи, в предвидените срокове, форма и съдържание.  Административното нарушение е индивидуализирано по място, време и начин на извършване. Посочени са нарушените и санкционни норми. Районният съд е приел, че обжалващото дружество  е осъществило състава на вменененото му  нарушение, като въпреки подаденото тридесетдневно предизвестие за прекратяване на услугата , не е изпълнило задължението си по чл. 62а, ал. 1 от ЗЗП.  Съдът е приел, че случаят не е маловажен, а явно типичен, поради което и не може да се приложи  чл.28 от ЗАНН. Наложена  му е имуществена санкция от 5000 лв., което е абсолютно определения законов размер.

Разградският административен съд в настоящия си състав споделя изцяло фактическите и правните изводи на районния съд. Съдът е взел решението си по вътрешно убеждение, основано на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства, относими към правния спор  и правилно е приложил материалния закон. Съдът е изложил непротиворечиви и ясни мотиви, като при формирането на изводите си не е нарушил правилата на формалната логика, опитните правила и научното знание.

Касационната инстанция намира, че от събраните по делото доказателства по безспорен начин е установено, че жалбоподателят е осъществил от обективна страна състава на  нарушението, за което му е наложена имуществена санкция.  Съгласно чл. 62а, ал. 1, изречение последно от ЗЗП потребителят има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки за това. В случая потребителят е прекратил безсрочния договор чрез едномесечно предизвестие, което е изтекло на 13.08.2018 год. Касационният жалбоподател не се е съобразил с това и е продължил да начислява такси за услуги, с което  е осъществил състава на чл. 208а от ЗЗП.

Възражението на касационния жалбоподател, че АНО е нарушил чл. 52, ал. 4 от ЗАНН, е неоснователно и недоказано. Пред АНО не е имало спорни обстоятелства, за да проведе разследване по тях.

Неоснователно е и твърдението на жалбоподателя  за наличието на основания за прилагане на разпоредбата на чл. 28, б. „а” от ЗАНН. Обстоятелствата, при които е извършено настоящото нарушение, не го характеризират като такова с по-ниска степен на обществена опасност от обичайния начин на извършване на подобни нарушения, за да е налице хипотезата на маловажен случай на административно нарушение. 

По отношение на наложеното наказание следва да се посочи, че то е определено от законодателя в абсолютен размер и с оглед разпоредбата на чл. 27, ал. 5 от ЗАНН не може да се намалява, под минимално предвидения в закона размер.

Предвид изложеното, настоящият състав счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо, постановено без да са допуснати съществени процесуални нарушения и е в съответствие с материалния закон. Не са налице посочените в жалбата касационни основания, предполагащи отмяна на решението и то следва да бъде оставено в сила като правилно.

Водим от горното, Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 331 от 06.08.2019 год., постановено по АНД № 445/2019 год., по описа на Районен съд Разград.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

    

       ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

           

                            2. /п/