Решение по дело №12/2021 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 42
Дата: 2 март 2021 г.
Съдия: Мирослав Вълков Вълков
Дело: 20217130700012
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

          Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

             №…….

 

             гр. Ловеч, 02.03.2021 г.

 

     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЛОВЕЧ, втори касационен състав в публично заседание  на втори февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ГАБРИЕЛА ХРИСТОВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ:ЛЮБОМИРА КРЪСТЕВА

                                                                          МИРОСЛАВ ВЪЛКОВ

 

  при секретаря Татяна Тотева и в присъствие на прокурора Светла Иванова, като разгледа докладваното от съдия Вълков к.а.н.д.№ 12/2021 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба от „Бук Експорт Импорт“ ЕООД със седалище и адрес на управление с. Гложене, община Тетевен,  ул. “Йото Врачев“ № 137,  представлявано от М.Д.Д.  против  Решение № 76/30.11.2020 г. на Тетевенския районен съд, постановено по Административно наказателно дело  № 20204330200264 по описа за 2020 г.

По изложени доводи за неправилност и незаконосъобразност на постановения съдебен акт се иска неговата.

Касационният жалбоподател – редовно призован – не се представлява в съдебно заседание.

Ответникът – Дирекция „Инспекция по труда“ (ДИТ) гр. Ловеч в съдебно заседание се представлява от Директор, който оспорва жалбата. Представил е допълнително писмени бележки по същество на правния спор.

Представителят на Окръжна прокуратура Ловеч дава мотивирано заключение за неоснователност на жалбата.

Административен съд Ловеч, втори касационен състав намира касационната жалба за процесуално допустима като подадена от надлежно легитимирана страна в законоустановения срок. Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Тетевенският районен съд (ТРС) е потвърдил наказателно постановление (НП) № 11-0001363/26.08.2020 г. на Директора на ДИТ гр. Ловеч, с което на „Бук Експорт Импорт“ ЕООД с. Гложене е наложена имуществена санкция в размер на хиляда и петстотин лева на основание чл. 416, ал.5 във вр. с чл. 415, ал.1 от Кодекса на труда (КТ) за нарушение на чл. 415, ал.1 от същия кодекс.

Въз основа на събраните доказателства, Районният съд е приел за установено от фактическа страна, че с протокол за извършена проверка с изх. № ПР2007795/13.03.2020 г. е дадено предписание в т. 4 на „Бук Експорт Импорт“ ЕООД на основание чл. 224, т.1 от КТ да начисли обезщетение на Б.Й.Д. за неизползван платен годишен отпуск през 2020 г. пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, даден е срок за изпълнение-10.04.2020 г. и същото е връчено по пощата на 17.03.2020 г.  С призовка от 22.04.2020 г. са изискани за дата 29.04.2020 г. от търговското дружество жалбоподател документи, удостоверяващи изпълнението на предписанието. Призовката е връчена по пощата. Представено е писмо от търговското дружество до ДИТ Ловеч, в което е отразено, че Б.Д. през м. януари след приключване на болничния отпуск не се е явила на работа и не била уведомила ръководството за отсъствието си. Самата тя била заявила в края на месец декември, че напускала и после изпратила болничен лист, поради което търговското дружество смятало, че нямало основание за начисляване на платен отпуск.

За да потвърди обжалваното пред него НП, ТРС е приел, че в хода на проверката работодателят не е ангажирал доказателства, от които да е видно, че е начислил дължимото се обезщетение за неизползван платен годишен отпуск за месец януари 2020 г. на Б.Д.. Наказващият орган правилно е посочил санкционната норма, а също така вида  и размера на наказанието. Прието е, че случая не е маловажен по смисъла на специалния състав на чл. 415в от КТ.

Решението е правилно.

Административно-наказателната отговорност на търговското дружество е била ангажирана за нарушение на чл.415, ал.1 от КТ, а именно за неизпълнение на задължително предписание по чл.404 от КТ на контролен орган за спазване на трудовото законодателство. Съгласно чл.415 от КТ, който не изпълни задължително предписание на контролен орган за спазване на трудовото законодателство, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1 500 до 10 000 лв.

В настоящия случай, задължителното предписание е дадено от ДИТ гр. Ловеч  с т. 4 от  Протокол за извършена проверка с изх. № ПР2007795/13.03.2020 г. Задължителните предписания могат да бъдат обжалвани  по реда на чл.405 от КТ пред съответния компетентен административен съд, или по реда на чл.81 от АПК пред изпълнителния директор на ГИТ. По делото не са налице данни търговското дружество да е обжалвало даденото в т.4 от Протокола задължително предписание, поради което е следвало да го изпълни в посочения в протокола срок. След като не е направило това, е извършило нарушение на чл. 415 от КТ.

Административното нарушение е безспорно доказано и правилно е ангажирана административно наказателната отговорност на дружеството-работодател. Последното като адресат на задължителното предписание на контролния орган се явява и субект на административното нарушение, доколкото в предписания срок не е изпълнило предписаното задължение. Налице са елементите от фактическия състав на нарушението по чл.415, ал.1 от КТ. Това означава, че правната квалификация на деянието е законосъобразна, както и издаденото НП.  В хода на административно наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Извършеното нарушение на представлява маловажен случай по смисъла на чл. 415в от КТ, както правилно е прието от ТРС.

Възражението в касационната жалба за липса на вина при извършване на нарушението е неоснователно. В АУАН и в НП е отразено, че нарушението е извършено от юридическо лице  - „Бук Експорт Импорт” ЕООД с. Гложене, общ. Тетевен. Налице е  безвиновна, обективна отговорност, поради което наличието на вина не следва да се доказва. Предвидената в чл.83 от ЗАНН имуществена отговорност на юридическите лица за неизпълнение на задължение е обективна, безвиновна. Наказващият орган при преценка дали е извършено нарушение не следва да взема предвид наличието или липсата на вина на нарушителя, нито да определя нейната форма. За налагане на имуществената санкция е необходимо само да се установи задължението на юридическото лице, което не е изпълнено. Не се търси виновно поведение на конкретно физическо лице. От изложеното може да се направи извод, че правилно и законосъобразно е била ангажирана отговорността на „Бук Експорт Импорт” ЕООД с. Гложене, община Тетевен в качеството му на работодател за нарушение на чл.415, ал.1 от КТ чрез налагане на „имуществена санкция”. Това по своята правна същност е безвиновна отговорност и представлява обективната отговорност на правния субект за неизпълнение на задължения към държавата, каквото имаме в конкретния случай и се реализира независимо от конкретния извършител, формата на вината, степента на обществена опасност на дееца и т.н.

Настоящият касационен констатира, че оспореното решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1, изр. последно от ЗАНН  във връзка с чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, Административен съд Ловеч, втори касационен състав

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 76/30.11.2020 г. на Тетевенския районен съд, постановено по Административно наказателно дело  № 20204330200264 по описа за 2020 г.

Решението е окончателно.

 

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                      ЧЛЕНОВЕ: