Решение по дело №11444/2016 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 юни 2017 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20165330111444
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 август 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №1800

 

02.06.2017 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на девети май две хиляди и седемнадесета  година, в състав:

                                                            

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

при секретаря Катя Грудева,  като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 11444/ 2016 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

      Производството е по реда на чл. 235 – решение по исков спор.

      Делото е образувано по искова молба н а „ ЕОС Матрикс ООД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София,  ж к. Малинова долина , ул. Рачо Петров – Казанджията , № 4-6 против А.С.А.В., ЕГН **********,***. Иска се да се установи съществуването на вземане на ищеца против ответника по силата на договор между страните.  Такъв бил сключен на  11.07.2008 г и по него страни първоначално били ответника и банкова финансова институция , която по силата на договора предоставила на последния за ползване банков продукт – кредитна карта с одобрен кредитен лимит. Кредита бил усвоен , като ответника не изпълнил задължението си по т. ІV от договора – не върнал парите. Изискуемостта на цялото вземане на банката настъпила с изтичането на срока на договора.   Вземането на банката по този договор било прехвърлено чрез цесия на ищцовото дружество ; длъжникът – ответник бил надлежно уведомен, но пак не платил. Затова новия кредитор се снабдил със заповед за изпълнение н а парично задължение по реда на чл. 410 от ГПК , против която длъжникът възразил в сроковете по чл. 414 от същия кодекс. Претендира се установяване на задължение в размер от 1596.07 лева, ведно със законната лихва върху тази сума от датата на подаването на исковата молба – 20.06.2016г

   Назначенията на ответника особен представител оспорва иска, отговорът му  е подаден в  срока по чл. 131 от ГПК. Възразено е, че за вземането на ищеца е изтекла погасителна давност, като ответника се позовава както на кратката , така и на общата такава. В подаденото  по частното дело възражение има и довод , че между В. и банката облигационно правоотношение не е имало , а – отделно -  изпълнение по договора не се дължи на ищеца, тъй като ответника не бил уведомен за извършената цесия.

    Вещото лице по проведената съдебно – счетоводна експертиза дава заключение , че одобрения по договора за издаване на кредитна карта първоначален лимит ( максимален възможен размер на получаваните от картодържателя средства) е 2780 лева. С картата са извършвани множество операции, теглени са от АТМ устройства и ПОС терминали парични суми в брой , като сумите са частично погасявани. Към датата на извършената цесия, 21.12.2012г, дължимата от ответника на банката – цедент сума е била 1596.07 лева , от които – 1567.22 лева непогасена главница и 28.85 лева лихви.     

    Установителен иск за реално изпълнение на вземане по  договор – чл. 79 от ЗЗД във връзка с чл. 422 от ГПК, депозиран за част от сумата по вземането. Искът е допустим като установителен при изричната разпоредба на чл. 422 от ГПК ,тъй като ищецът разполага със заповед за изпълнение на същото задължение , издадена по частното гражданско дело 8317/ 16 г, ПРС , І бр.  състав, като тя  е връчена на длъжника  редовно на 30.06.2016г ,  а възражението против нея  е постъпило на шести юли  същата година. Спазени са сроковете както по чл. 414 от ГПК, така и този по чл. 422 от с. к .

   Искът е частично основателен.

  По делото е приложено на л. 5 копие от договор с № **********, сключен на дата **** между Райфайзенбанк АД , ЕИК ********* и ответника, по силата на който „Райфайзенбанк „ АД се е задължила да предостави на ответника стандартна  кредитна карта Виза класик / Мастъркард, а ответника – да връща използваната по нея сума с лихва от 15.8 процента – за   покупки / плащания на стоки и услуги, и 17.8 % - за теглене на пари в брой от АТМ /банкомат. Съществуването на  договора е спорно предвид изложеното във  възражението, но е доказано чрез пълно главно доказване от страна на ищеца; подписа на А. – С.В. не е оспорен по реда на чл. 193 от ГПК. Според заключението на вещото лице по  проведената съдебно – счетоводна експертиза , с кредитната карта са извършвани множество тегления и внасяния на погасителни вноски,  първото от които – на 08.08.2011г , тоест, към тази дата картата вече е била в държане на ответника. Затова няма  как да се сподели виждането на последния,  че между страните няма облигационно правоотношение , тъй като такова изобщо не е възниквало между В. и банката. По силата на договора , чл. 32 от същия , ответникът е имал задължение да погасява използваните суми, заедно с уговорената  лихва. А пак от заключението на вещото лице личи , че това не е направено в пълен размер към датата на прекратяване на договора , както и към датата на  цесията.  Договора между банката и ищеца за цесия не се оспорва като правопораждащ за  ищеца юридически факт, като съдът, предвид разписката на л.8 от делото , не споделя възражението на ответната страна , че цедирането не й било съобщено по надлежен ред. Отделно, към исковата молба фигурира като приложение копие от уведомлението за извършената цесия , а доколкото практиката на съдилищата е константна в приемането си , че ответника може да бъде уведомен  валидно и по този начин, то няма как да се сподели възражението на В. в тази насока. Нещо повече, такова възражение би имало смисъл и систематично място в процеса само в случай , че се твърди извършено на цедента плащане , каквото няма.

    Същевременно обаче, договорът е прекратен след 11.07.2011г, и в него няма уговорка, че банката може да начислява в тежест на ответника възнаградителна лихва, застраховки или такси за обслужване след тази дата . Задължението по договор на кредитополучателя да изпълни и след прекратяването му „ всички свои задължения , свързани с картата” се лимитира само до тези суми , за които основанието за престация  е вече възникнало към датата на прекратяване. В противен случай, и при положение че ответника е останал в държание на картата и тя е била активна , прекратяването би се обезсмислило.  Банката обаче продължава да начислява както суми за заплащане на застраховки ( каквото задължение иначе по договора има картодържателя), така и суми за възнаградителни лихви за държанието на суми по главницата и такси за обслужване  на картата след изтичането на договора, които в крайна сметка според поддържания от банката регистър по чл. 27 от договора, са приспаднати от наличния лимит. А дължимата сума по договора към датата на цесията ( а не датата на прекратяването му ) се определя, като наличния лимит се извади от максималния такъв, тоест, претенцията включва и начислените след 11.07.2011г възнаграждения на кредитора и застраховки. Казано с други думи , претенцията е неоснователна в частта, представляващ сбор от всички начислени   след 14.07.2011г „редовни „ ( разбирай възнаградителни ) лихви, застраховки и такси, които, изчислени от съда , са на стойност 325.36 лева и следва да бъдат приспаднати от общия размер на дълга.  

    Възражението за изтекла в полза на ответника погасителна давност също не се споделя напълно от съда:   вноските по кредитната карта не са периодични плащания по смисъла на чл.111, б.”в” от Закона за задълженията и договорите, съобразно обвързващата  дефиниция на Тълкувателно решение № 3/ 2012  на ВКС, тъй като по договора няма уговорени предварително определени интервали от време за падеж на вноските ,доколкото същите са поставени в зависимост от волята на ответника като длъжник.  Кредиторът – банка е приел съобразно договора плащане на части ,като всяка част следва да е в размер поне на минималната погасителна вноска , но тази договорка между страните не прави задължението такова за периодични плащания.  Затова приложима е общата погасителна давност от 5 години. Договорът е сключен на дата 11.07.2008г и  е със срок на действие от три години , ако не бъде продължен; данни за продължаване липсват, като се има предвид , че  според справката на вещото лице за използваните суми , към датата на изтичането на срока на договора, ответникът е бил в просрочие както за главница, така и за лихви. Тоест, цялата сума е изискуема   към датата 11.07.2011г, а заявлението за издаване на заповед  по чл. 410 от ГПК е подадено на 20.06.2016г, при което този петгодишен срок не е изтекъл за главницата. Възражението в тази си част не е основателно.

   Сумата от 28.85 лева представлява начислени след датата на прекратяване на договора до датата на прехвърлянето на вземането лихви за забава (а не за възнаграждение), за тях е приложима тригодишната давност на собственото основание по чл. 111 буква В предл. второ  и давност за тях като вземане на ищеца тече от датата на изискуемостта им,  тоест, погасени са всички такива вземания , начислени преди 20.06.2013г. Последната дата на  начисляване на лихви е 18.12.2012г , тоест, в тази с и част възражението за изтекла погасителна давност е основателно.  

    Тоест, искът е основателен до размер от  1241.86 лева и следва да се уважи в тази си част, за разликата от 28.85 лева следва да бъде отхвърлен поради давност, и в трета част – за сумата от 325.36 лева не се установи договор между страните, задължение за плащането им няма и искът следва да се отхвърли.

    Разноските по делото се разпределят пропорционално, предвид изхода на спора . Ищецът е направил такива за такси и хонорар на особен представител в размер от 530.56 лева ( без да има данни за възнаграждение на процесуални представители), тоест, дължат му се 412.81 лева. Няма данни за  направени от ответната страна разноски и такива няма да бъдат присъждани. 

     Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

                                              

                                                             Р Е Ш И: 

 

        Признава за установено между страните , че  А.С.А.В., ЕГН **********,***, дължи на ищеца „ ЕОС Матрикс ООД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София,  ж к. Малинова долина , ул. Рачо Петров – Казанджията , № 4-6, сумата от 1241.86 лева – главница, вземане на ищеца за главница  по договор за издаване и ползване на стандартна кредитна карта Виза класик / Мастъркард № ***************, сключен на дата *********** между Райфайзенбанк АД , ЕИК ********* и ответника,  ведно със законната лихва върху тази сума от датата на подаването на заявлението по чл. 410 от ГПК -  20.06.2016г. до окончателното изплащане на вземането, за която сума е издадена заповед за изпълнение на парично задължение 4867/24.06.2016г по частното гражданско дело № 8317/ 16 , ПРС, като  за разликата  ОТХВЪРЛЯ ИСКА поради давност ( 28.85 лева ), и поради липса на договор (  325.36 лева)

 

     Осъжда  А.С.А.В., ЕГН **********,***, да заплати на „ ЕОС Матрикс ООД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София,  ж к. Малинова долина , ул. Рачо Петров – Казанджията , № 4-6, сумата 412.81 лева разноски по двете дела , вкл.  частното гражданско дело № 8317/ 16 , ПРС.

 

       Решението подлежи на обжалване пред ПОС с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му.

                                                                                                                     

 

                                                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ:/п/

 

Вярно с оригинала!

КГ