Решение по дело №741/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 918
Дата: 19 май 2023 г.
Съдия: Любомира Кирилова Несторова
Дело: 20237180700741
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 март 2023 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ

logo

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

918/19.5.2023г.

 

гр. Пловдив,19.05.2023г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХІІ състав в открито заседание на двадесет и шести април през две хиляди и двадесет и трета година в състав:

                   

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕЛИЯ ХАРИТЕВА

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

 

                                                                                  ГЕОРГИ ПАСКОВ                     

               

             при секретаря СЕВДАЛИНА ДУНКОВА и с участието на прокурора БОЙКА ЛУЛЧЕВА, като разгледа докладваното от съдията Л. Несторова КАНД № 741 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административно-процесуалния кодекс във връзка с чл. 63, ал. 1, предл. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

             Образувано е по касационна жалба, предявена от Директора на Регионална здравна инспекция, депозирана чрез ст. юрисконсулт Т., против  Решение № 2393 от 21.12.2022 г. на  Пловдивския районен съд, постановено по АНД № 5324 по описа на същия съд за 2022г., с което е отменено Наказателно постановление № РД-04-ХII-Б-23/ 29.08.2022г., издадено от  д-р С.И.Д., на длъжност директор на Регионална здравна инспекция – Пловдив, с което на Е.К.К. - Ш., ЕГН **********, с адрес: ***8, на основание чл.102 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите е наложено административно наказание - глоба в размер на 500лв. /петстотин/ лева, за нарушение на чл.14, т.2 от Наредба № 4 от 04.03.2009г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти.

           Касационният жалбоподател твърди, че съдебният акт на първоинстанционния съд  е незаконосъобразен и неправилен. Излага подробни съображения.

           Претендира отмяната на съдебния акт на ПРС и потвърждаване на НП № РД-04-Х11-Б-23/ 29.08.2022г., издадено от Директор на Регионална здравна инспекция – Пловдив.

         Ответникът по касационната жалба – Е.К.К., редовно призована, се явява лично и с упълномощен процесуален представител, който изразява несъгласие с жалбата и излага съображения за правилност на оспореното решение.     

         Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че решението на първоинстанционния съд следва да се остави в сила като правилно и законосъобразно.

          Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

          Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХII от АПК. Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

        Настоящата съдебна инстанция намира, че разгледана по същество жалбата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

       Първоинстанционният съд е установил следната фактическа обстановка: На 15.06.2022г. Мая Стоянова Киркова-Стоянова, в качеството и на главен инспектор в отдел „Организация и контрол в медицинските дейности“ на РЗИ-Пловдив, извършила проверка по документи, във връзка с подадена жалба. След като се запознала с рецептурна бланка Серия А № *********, отчетена като изпълнена от ръководителя на аптека „Амброзия“-Пловдив, установила, че на 20.05.2022г., д-р К. предписала лекарствен продукт, съдържащ наркотично вещество Clonarex 2 mg., от приложение № 3 към чл.3, т.3 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични.

      Нарушението е квалифицирано по чл.14, т.2 от Наредба № 4 от 04.03.2009г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти.

     Описаната в АУАН фактическа обстановка е възприета изцяло от административнонаказващия орган, който на основание чл.102 от Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите, е наложил на нарушителя глоба в размер на 500 лева.

       За да отмени издаденото наказателно постановление, районният съд е изложил подробни и обосновани мотиви. Приел е, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, които налагат отмяна на издаденото наказателно постановление. Съдът е изложили мотиви, че в АУАН и НП липсва пълно, точно и ясно описание на нарушението и посочване на обстоятелствата, при които е извършено. Посочено е, че не са били отразени фактите по изпълнителното деяние, което лишава лицето, сочено като нарушител, от възможността да организира защитата си, както и препятстват съда да извърши преценка относно правилността изводите на наказващия орган.

         Решението е правилно. Изложените мотиви се споделят от касационния състав и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК съдът препраща към тях.

         Настоящият съдебен състав намира, че в решението си районният съд е изложил подробни и задълбочени мотиви, а наведените доводи в жалбата са неоснователни. Съдът е обсъдил всички факти по делото поотделно и в тяхната съвкупност. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, районният съд е направил обоснован изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон. При извършената служебна проверка за законосъобразност на оспореното наказателно постановление районният съд е констатирал, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, изразяващи се в нарушение на императивната разпоредба на чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН.

         Видно от съдържанието на процесните АУАН и НП налице е пълна липса на индивидуализиращи факти и обстоятелства, които трябва да бъдат установени, за да се прецени дали е налице съставът на нарушението на чл. 14, т. 2 от Наредба №4 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Това е съществено процесуално нарушение и самостоятелно основание за отмяна на НП. Изискванията относно съдържанието на АУАН и наказателното постановление са поставени императивно с цел постигане на яснота и прозрачност в обвинението както в най-ранния етап по установяване на нарушението, така и при налагане на санкцията и последващия съдебен контрол. Административнонаказващият орган дължи убедително доказване и яснота при описание на нарушението. Съдържанието на НП е дефинирано по закон и не поставя под съмнение необходимостта от пълно описание на посочените в чл.57 ЗАНН реквизити, в това число и на тези по чл.57 ал.1 т.5 ЗАНН касаещи доказателствата, които потвърждават нарушението. Липсата на доказателства, потвърждаващи нарушението води до извод, че волята на административния орган не е конкретизирана в необходимата степен. Обратно, наличието на посочените мотиви в АУАН и НП прави възможен контрола върху законосъобразността и правилността на акта, упражняван при обжалването му пред съда. Значението на изискването за мотиви според Закона за административните нарушения и наказания е такова, че тяхното неизлагане към наказателното постановление съставлява съществено нарушение на закона и е основание за отмяна на акта. В този смисъл следва да бъде съобразено и Тълкувателно решение № 4 от 22.04.2004 г. на ВАС по д. № ТР-4/2002 г., ОС на съдиите.

         Необходимо е също да се посочи, че изискванията на разпоредбите на  чл. 42, т. 4, съответно чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН е в акта и в наказателното постановление да се посочат конкретни факти и обстоятелства, които като се подведат под съответната правна норма, да осъществяват предвидения в нея състав на административно нарушение. Обстоятелството, че в АУАН и в НП е посочено, че извършеното от жалбоподателя нарушение се състои в това, че е предписала лекарствен продукт, съдържащ наркотично вещество Clonarex 2 mg от приложение № 3 към чл.3, т.3 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, в количество надвишаващо терапевтичната доза за 30 дни, а именно - предписано в доза за 60 дни, не е достатъчно да обоснове твърдяното нарушение. За да бъде законосъобразен формираният във връзка с това твърдение правен извод, същият следва да бъде и фактически обоснован.

        В този смисъл изменение в съществените части на обвинението на етап съдебно производство е недопустимо, тъй като привлеченото към административнонаказателна отговорност лице не може да бъде поставяно в положение да се защитава срещу факти и обстоятелства, които не са му били предявени в административната фаза на производството.

        Предвид изложеното следва извод, че след като е отменил обжалваното  наказателно постановление, районният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

        Предвид изхода от делото, на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН във вр. чл. 222, ал. 1 от АПК претенцията на ответника за присъждане на разноски се явява основателна. Същите се установяват в размер на 700 лева за адвокатска защита пред касационната инстанция.

 

 

        По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХІІ  състав

                  

Р Е Ш И:

       ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 2393 от 21.12.2022г. на  Пловдивския районен съд, постановено по АНД № 5324 по описа на същия съд за 2022г.

       ОСЪЖДА Регионална здравна инспекция - Пловдив да заплати в полза на  Е.К.К. - Ш., с ЕГН**********, сумата в размер на 700лв. /седемстотин/ лева, представляваща извършени разноски в настоящото производство.        

        РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                     2.