Определение по дело №1036/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1037
Дата: 29 юни 2020 г.
Съдия: Фаня Теофилова Рабчева
Дело: 20205300501036
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 12 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                               О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №1037

 

                                  29.06.2020г, гр.Пловдив                          

                          

 

Пловдивски окръжен съд, въззивно гражданско отделение, девети граждански състав, в закрито заседание на двадесет и девети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                       Председател: Виолета Шипоклиева

                                                        Членове: Фаня Рабчева

                                                                           Светослав Узунов

 

като разгледа докладваното от съдията Фаня Рабчева в.ч.гр.д.1036/ 2020г. по описа на ПОС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                        Производство по чл.278, ал.1 и сл. ГПК.

                        Делото е образувано по частна жалба от адв.И.Д.,***, в качеството на пълномощник на Г.Т.Ч. в качеството на управител и представляващ „Виктория – Г8“ ООД, със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ЖК Тракия, бл.47, вх.А, ет.6, ап.21, с посочен съдебен адрес:*** / партер/, офис 1, чрез адв.И.Д. против протоколно Определение от 24.02.2020г. постановено по гр.д.№ 15 329/ 2017г по описа на Пловдивски районен съд – ХХ гр.с., с което е спряно производството по делото на основание чл.229, ал.1, т.4 ГПК. По изложени доводи в частната жалба се иска отмяна на обжалваното определение като препятстващо развитието на делото, поради което и неправилно и незаконосъобразно.

                        Ответникът по частната жалба “Вардаров“ ООД – гр.София, редовно уведомено за частната жалба, не взема становище  по нея.

                        Пловдивски окръжен съд, като взе предвид представените по делото доказателства във връзка с доводите  в частната жалба, намери следното:

                   Частната жалба изхожда от надлежна страна и е в законния по чл.275, ал.1 ГПК едноседмичен срок, като процесуално допустима подлежи на разглеждане по същество.

                        С обжалваното определение районният съд  е мотивирал, че  делото с предмет -  имуществено облигационно вземане за сумата от 21 750 лева,  следва да се спре предвид разпоредбата на чл.637 ТЗ, съгласно която с откриване на производството по несъстоятелност се спират съдебните и арбитражните производства по имуществени граждански и търговски дела срещу длъжника с изключение на трудови спорове по парични вземания. В процесния случай от друга страна е констатирано, че няма данни по търговското дело № 532/ 2018 г по описа на Окръжен съд – Пловдив да е постановено решение за откриване на производство по несъстоятелност за ответника, но съществува вероятност до приключване на настоящото дело да бъде постановено такова решение, при което не би могла да бъде осъществена надлежно процедура по удовлетворяване на кредиторите на масата на несъстоятелността така както го изисква процедурата по чл.685 и сл. ТЗ относно предявяване на вземанията на кредиторите. За това при наличието на данни за висящо дело за несъстоятелност на търговеца- ответник в производството, е намерено, че следва да бъде спряно до наличие на резултат на делото за несъстоятелност, доколкото в случай на откриване производство с решение за ответника, ищецът е длъжен да поиска приемане на вземането му при условията на чл.693 ТЗ, а в случай на отхвърляне на искането за откриване на производство по несъстоятелност, няма пречка разглеждането на производството да продължи.

                        С частната жалба жалбоподателят - ответник в първоинстанционното производство е възразил против постановеното от районния съд спиране на производството по делото с доводите, че видно от наличните справки по делото относно фазата на производството по несъстоятелност, последната не дава законно основание настоящото производство да бъде спряно; не са налице конкретни данни какви процесуални действия предстоят да бъдат извършени по него, поради което няма причина това производство да се отлага в проведените заседания по делото и поради което жалбоподателят поискал в тези заседания да се даде ход на делото.

                        Частната жалба е основателна.

                         Производството по първоинстанционното гражданско дело е висящо във връзка с облигационно правен спор между страните по делото относно  претендирани на извъндоговорно правно основание парични вземания от ищцовото дружество.

                          С писмо изх.№ 22028/ 31.12.2019г. на ПОС – Търговско отделение  е даден отговор по изискана от съда справка в насока на обстоятелството, че е образувано търговско дело № 532/ 2018г. по описа на ОС – Пловдив, на основание чл.630, ал.1 ТЗ за постановяване на решение, с което да се обяви неплатежоспособността и/или свръхзадлъжнялостта на дружеството „Виктория – Г 8“ – гр.Пловдив, с определяне началната им дата, за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството, да се обяви същото в несъстоятелност, да се прекрати дейността му и да се назначи временен синдик, като производството по делото е на фаза събиране на доказателства и насрочено за датата 15.01.2020г.

                        Основният мотив на първоинстанционния съд за спиране на основание чл.229, ал.1, т.4 ГПК е по съображения, основани за наличие на преюдициалност между двете посочени производства – по търговското дело и гражданското производство пред ПРС във връзка с разпоредбата на чл.637 ТЗ. Действително съгласно цитираната разпоредба на чл.637, ал.1 пр.І ТЗ с откриване на производствата по несъстоятелност се спират съдебните и арбитражните производства по имуществени граждански и търговски дела срещу длъжника с изключение на трудови спорове по парични вземания.  Следователно в общата хипотеза на спиране на висящите граждански дела наличието на правно основание за спиране на производството по делото е проявлението на юридическия факт като законова предпоставка – откриване на производство по несъстоятелност със съответния съдебен акт. В този смисъл и  предпоставката за преценка за преюдициалност на основание чл.229, ал.1,т.4 ГПК е пряко обусловена от наличието на посочения юридически факт – откриване на производство по несъстоятелност с надлежен акт на съда. В случая следователно не може да се приеме, че към момента на постановяване на атакуваното определение за спиране на производството по делото е налице осъществена законовата предпоставка по чл.637, ал.1, пр.І ТЗ, поради което и в тази връзка посоченото общо основание  по чл.229, ал.1, т.4 ГПК за спирането му поради преюдициалност.

                        Ето защо обжалваното определение ще се отмени като незаконосъобразно, като делото ще се върне за продължаване на съдопроизводствените действия.

                        Водим от горното и на основание чл.271, ал.1, пр.І ГПК , въззивният съд

 

                                                           О  П  Р  Е  Д  Е  Л И  :

 

                        ОТМЕНЯ Определение от 24.02.2020г. постановено по гр.д.№ 15 329/ 2017г по описа на Пловдивски районен съд – ХХ гр.с., с което е спряно производството по делото на основание чл.229, ал.1, т.4 ГПК.   

                        ВРЪЩА делото на Пловдивски районен съд – ХХ гр.с. за продължаване на съдопроизводствените действия по делото.

                        Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

       Председател:                                              Членове: