Решение по дело №2350/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260319
Дата: 24 февруари 2021 г. (в сила от 14 май 2021 г.)
Съдия: Цветанка Тодорова Бенина
Дело: 20201100902350
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№…….

 

Гр.София, 24.02.2021 г.

 

В   ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-5 състав, в закрито заседание, в състав:

                                                                       СЪДИЯ: ЦВЕТАНКА БЕНИНА

 

като разгледа докладваното търговско дело 2350 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.25, ал. 4 ЗТР, вр. с Глава ХХI ГПК.

 

                Образувано е по жалба на „А.А.“ЕООД  срещу отказ с рег. № 20201103132450/17.11.2020 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ, постановен по заявление с входящ № 20201103132450/03.11.2020 г.  В отказа за вписване са изложени мотиви, че доколкото за вписване е заявено обстоятелство относно нов действителен собственик и който е публично юридическо лице, чийто акции се търгуват на регулирания пазар, не е налице задължение за вписването му в приложение § 2 ДР ЗМИП. Това се отнася и за дъщерните дружества на публично юридическо лице. Освен това сочи се, че за действителни собственици на търговското дружество могат да бъдат посочени само физически лица, в какъвто смисъл е посоченото единствено поле № 550 за попълване на индивидуализиращите ги данни и съответстващи на данни именно за физическо лице. В отказа се сочи още, че към заявлението не е подадена декларация, чиято форма и съдържание се определят с ППЗМИП /с приложение № 3 към него/, като съгласно чл. 63, ал. 4 ЗМИП и чл. 38 ППЗМИП в регистъра се вписват данни съобразно изложеното в нея.

             В жалбата срещу постановения отказ на длъжностното лице при АВ-ТРРЮЛНЦ са изложени оплаквания срещу неговата незаконосъобразност. В тази връзка са изложени доводи, че като действителен собственик на юридическото лице следва да се счита физическо лице притежаващо над 25% от капитала му. Сочи се, че съгласно приложимата нормативна уредба публичните дружества са освободени от задължението за обявяване на действителния им собственик. Освен това в нарочната графа за това не може да бъде посочено физическо лице като пряк собственик на капитала на дружеството, доколкото не е налице такъв. Сочи се, че при обявяване на обстоятелството със заявлението, достатъчно е да бъде посочено само името на публичното дружество.

Съдът, като взе предвид твърденията на жалбоподателя и събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

            Видно от приложеното заявление образец Б 7 20201103132450 за вписване на промени по партидата на „А.А.“ЕООД,  като действителни собственици на капитала са посочени действителни собственици на капитала – О.И.Д. и В.С.С., всеки от тях притежаващ над 25 % от капитала на „ЕС ИС ЕС ФРАНЧАЙЗ“АД, което от своя страна притeжава 25 % от капитала „А.А.“ЕООД.

            Като приложения към заявлението е приложената нотариално заверена декларация по чл. 63, ал. 4 ЗМИП, подписана от В.С.М.– в качеството му на представляващ „А.А.“ЕООД, както и подписана от него такава по чл. 13, ал. 4 ЗТР за удостоверяване истинността на заявените за вписване факти.

Жалбата предмет на разглеждане в настоящото производство съдът намира за процесуално допустима, доколкото е подадена от активно легитимирано за това лице срещу акт подлежащ на съдебен контрол и в установения за това 7-дневен срок от уведомяването на лицето, по чието заявление е бил постановен отказът.

            Разгледана по същество, жалбата се явява и основателна по следните съображения:

            В разпоредбата на чл. 63, ал. 1 ЗМИП е предвидено задължението за вписване по партидите на юридическите лица в ТРРЮЛНЦ на данните съобразно 61, ал. 1 ЗМИП относно физическите лица, които са техни действителни собственици. В чл. 63, ал. 4 ЗМИП са конкретизирани данните подлежащи на вписване, като съответстват на предвидените такива за индивидуализиране на физическите лица, а именно – имена, гражданство, единен граждански номер, респ. дата на раждане, държава на пребиваване, в случай че е различна от Република България.

            Същевременно в § 2 от ДР на ЗМИП е предвидено ограничение в задължението по чл. 63, ал. 1 ЗМИП относно действителните собственици, които са физически лица представляващи юридически лица -публични дружества и каквото несъмнено се явява „ЕС Си Ес Франчайз ЕАД, доколкото се явява дъщерно на „С.Т. АД“, чийто акции се търгуват на регулирания пазар, като последното в качеството си на дружество майка се явява контролиращо дейността му /като собственик на капитала му/.

            В заявлението изрично е посочено качеството на „С.Т.“АД на публично дружество.

            При служебно изготвена справка в публичния регистър на електронния сайт на Комисията за финансов надзор съдът установи вписване на „С.Т.“АД като публично дружество по смисъла на чл. 110, ал. 1 ЗППЦК. При това положение, дейността на дружеството, както и разкриването на информация по отношение на него, включително и касателно дяловото участие, се осъществяват под прекия контрол на Комисията за финансов надзор.

            С оглед на това, съдът приема, че дружеството посочено като действителен собственик на капитала на дружеството, промяна по чиято партида се иска да бъде отразена, попада в обхвата на въведено законово ограничение, съобразно което на публично оповестяване не подлежат данни относно физическите лица притежатели на акциите в това дружество. Същевременно законоустановено е задължението му за оповестяване на качеството на дружеството като действителен собственик, поради което следва да бъде допуснато изключение и разпоредено вписването му като такъв, като отказът в този смисъл бъде отменен.

            В допълнение следва да се има предвид, че подадената декларация по чл. 63, ал. 4 ЗМИП съдържа данните на физическото лице представляващо дружеството заявител и какъвто е смисълът на посочената разпоредба съобразно настоящия случай, поради което доводите на длъжностното лице по регистрацията в отказа намира за неоснователни.

 

Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И :

 

            ОТМЕНЯ ОТКАЗ № 20201103132450/17.11.2020 г., издаден от ТРРЮЛНЦ на Агенция по вписванията, заявление по образец приложение № Б 7 20201103132450.

            ВРЪЩА преписката на АВ със задължение за обявяване на обстоятелствата по заявление по образец приложение Б 7 20201103132450.

 

 Решението не подлежи на обжалване.

 

Препис от него да се изпрати незабавно на Агенция по вписванията за изпълнение на дадените указания.  

 

 

СЪДИЯ :