Решение по дело №8672/2016 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 декември 2016 г. (в сила от 6 януари 2017 г.)
Съдия: Биляна Великова Видолова
Дело: 20164430108672
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 ноември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.П., 21.12.2016г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

П.ски районен съд, в публично заседание на 07.12.2016г., в състав:

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:Биляна Видолова

при секретаря Г.Н., като разгледа докладваното от съдията  гр.д. 8672 по описа на съда за 2016г., за да се произнесе взема предвид :

Производство по реда на чл.28, във вр. чл.26 от Закона за закрила на детето.

Постъпила е молба от Дирекция “Социално подпомагане” гр.Д.М., за настаняване на малолетното дете Ф.Е.А. ЕГН **********, в професионалното приемно семейство на И.Д.Ф. ЕГН ********** ***, за срок от 1 година, считано от 25.10.2016г.

Заинтересованата страна Е.Н.А. – майка на детето, заявява, че си иска детето. Родителите на непълнолетната Е.Р.Г. и Н.А. потвърждават казаното от дъщеря си, но всъщност заявяват, че може дъщеря им да си гледа детето, може и те да го гледат, че не живеят заедно с дъщеря си и че са се върнали съвсем скоро от чужбина.

Заинтересованата страна И.Д.Ф. взема становище, че молбата е основателна, че се справя с отглеждането на детето. Посочи, че детето е спешно настанено при нея, т.к. жената която го е гледала е влязла да ражда и го е изоставила. Предадено ѝ и в занемарен външен вид, подсечено, с гъбички, с рани и мръсно. Посочи, че е хранено с кисело мляко, а е имало алергия към белтък, не е имало дъвкателен инстинкт, наложило се е тепърва да се социализира с помощта на нейните деца, както и да продължи лечението му, т.к. детето е било в болница, но майката е излязла от там още на третия ден без детето да е излекувано от пневмония.

Процесуалния представител на малолетното дете Ф.Е.А., назначен от съда – адв. М.С. от ПлАК, взема становище, че е в интерес на детето да бъде настанено в приемното семейство за посочения срок, че там ще бъдат полагани адекватни грижи за него, докато майката е непълнолетна, поставила го е в изключителен риск относно здравословното му състояние, оставила го е на грижите на друг човек, където детето е било гледано без всякаква хигиена, а в момента прави изявление че иска да си гледа детето без всякакво покритие.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, намери за установено следното: Видно от приложеното удостоверение за раждане по акт № 1584/2015г. на Община П., детето Ф.Е.А. е родено  на ***г. от  майка – Е.Н.А. и баща – неизвестен. От приложения по делото Доклад за проследяване на случай на ЦОП при Община Д.М., се установява, че с непълнолетната майка на детето Ф., е работено за повишаване на родителския ѝ капацитет от 20.07.2016 до 21.10.2016г., като през това време са проведени 14 консултации, с нея със съжителите ѝ, с техните майки. Установено е, че детето е родено при съжителството с един мъж, а понастоящем тя живее с друг, че реално детето се мести от майката на единия съжител при другата майка, че Е. е давала противоречиви данни бременна ли е с друго дете, че не проявява изразено желание да отглежда детето Ф. и го дава при всеки възможен случай на майката на предишния си съжител, която се определя като негова биологична баба. Условията при тази жена обаче са следните – в една стая живеят общо 10 човека, бившия съжител нееднократно заявява, че ще припознае детето, но реално не предприема действия, майка му е била в напреднала бременност и е имала намерение когато започне да ражда, да остави Ф. на грижите на голямото си дете, което е на 14 години. От изготвения впоследствие социален доклад се установява, че детето се е разболяло, майката е постъпила с него в болница, но на третия ден самоволно е напуснала, и поради недоизлекуването на детето, медицинския персонал е сигнализирал за опасност за неговото здраве. Предприети са мерки, установено е, че на „бабата“ по бащина линия, при която майката отново е оставила детето и се е прибрала при сегашния си съжител, предстои раждане, а че за родителите на майката, след многократни срещи, се е установило, че гледат други свои деца в ниска възраст и предпочитат да работят, за да имат средства за прехрана на семейството си. Установено е, че всъщност майката е изоставила детето при „бабата“ по бащина линия, като на 24.10.2016г. и писмено е декларирала, че няма възможност да се грижи за него. Тя е без образование, неграмотна, без доходи и родителски капацитет, образувала е друго съжителство. При постоянните контакти, които тя е имала със служителите на ОЗД, е направила впечатление като непостоянна, прикрита, подсмивала се е като говори, говорила с недомлъвки и с лекота предоставяла грижите за детето на друг. Установили са, че ги лъже за определени обстоятелства. Поради изводите на доклада, на 25.10.2016г. детето е настанено по административен ред в приемното семейство на И.Д.Ф. със заповед на Директора на ДСП Д.М.. От приложената Заповед № ЗД-ЗДПГ01/0060 от 11.11.2014г. на РДСП П., се установява, че И.Д.Ф. е била вписана в Регистъра на утвърдени приемни семейства, като е отбелязано, че приемното семейство е подходящо за едно дете на възраст от 0 до 3 години, може и с лека степен на увреждане.

С оглед на така установеното, съдът намира, че предложението за настаняване на детето Ф. в професионалното приемно семейство на И.Д.Ф., се явява основателно. Детето не може да бъде отглеждано в биологичното си семейство, поради липса на родителски капацитет и желание на майката, с която доста дълго време е работено, но напредък не е постигнат. Изявлението ѝ пред съда че си иска детето, по-скоро е продиктувано от присъствието на нейните родители в залата, които също заявяват, че искат детето, но не са сигурни дали ще го отглеждат те или тяхната дъщеря. Всички такива становища, че майката ще гледа детето са по-скоро демонстративни, но не и подкрепени с някакви реални възможности или предприети от „желаещите“ действия. Видно е, че майката при всеки възможен случай е оставяла детето на грижите на друга жена, която обаче не е могла да го гледа съобразно специфичните му нужди и то е предадено на приемния родител в изключително занемарен вид, недоизлекувано, несоциализирано. В същото време тази „баба“ е заявила, че когато отиде да ражда, ще остави детето на грижите на малолетно дете, което в никакъв случай не би следвало да се грижи за толкова малко дете като Ф., т.к. това би поставило в риск неговия живот. От събраните по делото доказателства се установи, че всички биологични роднини на детето не проявяват желание или при проявено желание – не могат да се справят с отглеждането на Ф., което прави искането за настаняване в приемното семейство единственото действие в интерес на това дете. Съгласно изискването на чл.28 ал.4 от ЗЗД, съдът съобразява изискването за следване на поредността на предвидените в чл.26 ал.1 от същия закон мерки, като взема предвид и интереса на детето. Безспорно е, че е в интерес на детето, то да бъде отглеждано в семейна среда с оглед неговата ниска възраст, с постоянни грижи и режим, какъвто е установен в приемното семейство, и такъв е намерен и предложен да детето. Съгл. чл. 28 ал. 5 от ЗЗД, в настоящето решение съдът задължително следва да посочи срок за настаняване на детето. В случая е поискан срок от 1 година и съдът го намира за разумен и следва да уважи молбата и в тази и част, като срокът да бъде 1 година от настаняването по административен ред на детето на 25.10.2016г.

Воден от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

На основание чл.28, вр. с чл. 26 ал. 1 от Закона за закрила на детето, НАСТАНЯВА малолетното дете Ф.Е.А. ЕГН **********, в професионалното приемно семейство на И.Д.Ф. ЕГН ********** *** за срок от 1 година, считано от 25.10.2016г.

Решението може да се обжалва пред ПлОС в 7 дневен срок от съобщаване на страните.

След влизане в сила на решението, заверен препис от него да се изпрати на ДСП-ОЗД гр. Д.М..

                                       

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: