Р Е Ш Е Н И Е №325
Гр.Несебър, 26.11.2019г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Несебърският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на тридесети август, през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: П. ПЕТРОВ
При секретаря Мая Деянова, като разгледа докладваното от съдия П. Петров административно наказателно дело № 718 по описа за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано въз основа на жалба, подадена от И.Г.О. с ЕГН **********,***, срещу Наказателно постановление № 646 от 01.07.2019г., издадено от Началник РУ-Несебър, с което за нарушение по чл.7, ал.1 от Закона за българските лични документи му е наложено административно наказание Глоба в размер на 100 лева на основание чл.81, ал.2, т.2 от ЗБЛД.
В жалбата се твърди, че наказателното постановление (НП) е незаконосъобразно, поради допуснати съществени процесуални нарушения, и е неправилно. Оспорва изложената фактическа обстановка. Отрича да му бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН), както и да му е бил връчван такъв, а за първи път е узнал за образуваното срещу него наказателно производство с връчването на наказателното постановление. Актът не е бил подписван от жалбоподателя, срещу когото той е съставен. Личната му карта, която е била обект на проверка и която той е представил на проверяващия орган, не е била счупена, а от страна на наказващия орган не са представени доказателства в насока на тези твърдения. Моли постановлението да бъде отменено или да му бъде определен размера на глобата в минималния предвиден в закона.
В съдебно заседание ищецът не се явява и не се представлява.
АНО също не се явява в съдебно заседание и не изпраща представител.
Въз основа на събраните по делото доказателства съдът прие за установено следното от фактическа страна:
На 18.06.2019г. около 11:30 часа свидетелят П.П.Н. – „старши полицай“ при РУ Несебър, е извършвал проверка на пътното движение на главен път І-9, когато до комплекс „Камелот“ са извършили проверка на самоличността на жалбоподателя И.Г.О., който се е возил в спряно за проверка МПС превозно средство, управлявано от трето лице, като при проверката се установило, че личната му карта № ********* е била повредена – счупена. За констатираното нарушение свид. Н. е съставил АУАН серия АА, бл.№ 328754/18.06.2019г., за това, че на 18.06.2019г. около 11:30 часа на главен път І-9 до комплекс „Камелот“ в к.к. Слънчев бряг, при полицейска проверка И.Г.О. е представил счупена лична карта, за която не полага необходимите грижи от повреждане, унищожаване или изгубване. Актосъставителят е квалифицирал нарушението по чл.7, ал.1 от ЗБЛД, а след съставянето на акта, същият е подписан от актосъставителя и от свидетеля по акта и нарушението – Дойчо Кръстев Дойчев. Жалбоподателят е отказал да подпише акта, който отказ, както и отказът му да получи препис от акта, е удостоверен с подписа на един свидетел – Илия Атанасов Кръстев.
Въз основа на така съставения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление, с което на И.Г.О. е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 100 лева на основание чл.81, ал.2, т.2 от ЗБЛД. В него е описано, че И.Г.О. на 18.06.2019г. около 11:30 часа в Слънчев бряг на главен път І-9 до комплекс „Камелот“ при полицейска проверка се установило, че поради неправилно съхранение, лицето е допуснало повреждането на личната си карта (счупена), а нарушението е конкретизирано като такова по чл.7, ал.1 от ЗБЛД.
Описаната по-горе фактическа обстановка се установява от показанията на свидетеля П.П. Недечев – актосъставителя, който поддържа констатациите си, отразени в акта и чийто показания съдът кредитира.
Съдът намира следното от правна страна:
Разпоредбата на чл.7, ал.1 от ЗБЛД вменява задължение на българските граждани, притежатели на български лични документи да ги пазят от повреждане, унищожаване или изгубване. Разпоредбата на чл.81, ал.2, т.2 от ЗБЛД предвижда да бъде ангажирана отговорността на лице, което изгуби, повреди или унищожи български личен документ, но не предвижда физическо лице да носи отговорност по допустителство. Изпълнителните деяния на твърдяното нарушение според тази разпоредба са три, то осъществяването им предполага действия, но не се предвижда наказване за допускане извършването на тези действия. Актосъставителят е съставил законосъобразен акт, в който ясно и точно е описал нарушението по чл.7, ал.1 от ЗБЛД със съставомерните му признаци, с изключение на отразяването на отказа на жалбоподателя да подпише акта, тъй като на свидетеля, с който това обстоятелство е удостоверено, са посочени единствено трите имена, но не и адреса му, както изисква чл.43, ал.2 от ЗАНН. Наказващият орган, обаче неправилно е приел, че санкционната норма обхваща случаи и на допустителство на тези действия. Съгласно чл.10 от ЗАНН допустителите се наказват само в предвидените случаи, каквато изрична разпоредба в цитираната разпоредба липсва. В този смисъл чл.24, ал.2, предл. последно от ЗАНН не може да намери приложение в случая – чл.7, ал.1 от ЗБЛД, тъй като тя вменява задължение, респ. чл.81, ал.2, т.2 от ЗБЛД предвижда отговорност, единствено за изгубване, повреждане и унищожаване на български личен документ, но АНО не е приел в обжалваното НП жалбоподателят да е осъществил някоя от тези три форми на изпълнителното деяние.
По този начин неправилно са отнесени фактите към нарушената правна норма и към нормата, регламентираща санкцията.
Предвид гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 646 от 01.07.2019г., издадено от Началник РУ-Несебър, с което за нарушение по чл.7, ал.1 от Закона за българските лични документи, на И.Г.О. с ЕГН **********,***, е наложено административно наказание Глоба в размер на 100 лева на основание чл.81, ал.2, т.2 от ЗБЛД, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Бургаския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: