Разпореждане по дело №247/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 май 2020 г.
Съдия: Ина Георгиева Райчева Цонева
Дело: 20207200700247
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 май 2020 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

 

гр.Русе, 28.05.2020 год.

 

          Административен съд - Русе, ІV-ти състав, в закрито заседание на двадесет и осми май през 2020 год. в състав:

 

 

                                                                       СЪДИЯ:  ИНА РАЙЧЕВА

 

 

          като провери редовността на постъпилата искова молба, предмет на а.д. № 247 по описа на съда за 2020 год., намира следното:                                       

 

Исковата молба не отговаря на изискванията на чл.чл.203, ал.1 и 205, ал.1 от Административнопроцесуален кодекс (АПК) по отношение посочен ответник и негови действия, както и на чл.128, т.2 ГПК, приложим поради препращащата норма на чл.204, ал.5 от АПК. Ето защо на ищеца следва да се дадат указания за отстраняване на нередовностите.

Исковете за присъждане на обезщетение по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) по реда на АПК, които се разглеждат от административните съдилища, могат да бъдат предявени само срещу юридическо лице – чл.205, ал.1 АПК. Посочения в исковата молба с неговите имена ответник – ръководител на Окръжна прокуратура Русе, не е юридическо лице. Законът за съдебната власт е посочил, че Прокуратурата на Р България е юридическо лице, т.е. дори окръжните прокуратура не са такъв субект. На ищеца следва да се укаже да отстрани нередовността или да заяви изрично, че поддържа иска за вреди срещу посочения ответник-прокурор.

Ищецът следва да съобрази, че съгласно чл.203, ал.1 и ал.2 от АПК и чл.1, ал.1 ЗОДОВ  административните съдилища разглеждат исковете за обезщетение от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица, които са при или по повод изпълнение на административна дейност. В исковата молба се твърдят обстоятелства, свързани с действия на ответника като орган, който повдига и поддържа обвинения за престъпления от общ характер – чл.46, ал.1 от Наказателно-процесуалния кодекс.  Държавата отговаря за щети, причинени от прокуратурата при задържане под стража, нарушаване на права и другите случаи по чл.2, ал.1 от ЗОДОВ, но исковете се разглеждат от общите съдилища и по друг процесуален ред – не по АПК.

За определяне на размера на неимуществени вреди следва да се съобрази периода, през който се търпят вредите. В исковата молба е посочена само началната дата – 22.07.2019 г. без крайна дата и не е записано ясно дали тези вреди се търпят и към момента на подаване на исковата молба.

Към исковата молба не е представено доказателство за платена дължимата държавна такса в размер от 10 лв., дължима съгласно чл.9а, ал.1 ЗОДОВ във вр. чл.2а, т.1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата... При липса на средства, ищецът следва да направи изрично искане за освобождаване от заплащане на такса, като посочи доказателства за доходите си – собствени и на неговото семейството, имущественото състояние, удостоверено с декларация,  семейното положение, здравословното състояние, трудовата заетост, възраст, други обстоятелства.

           Ищецът има право да поиска  предоставяне на правна помощ при липса на средства и изрично искане за  определяне на процесуален представител, като в случай на подаване на молба и в този смисъл следва да се представят доказателства за доходи - собствени и на неговото семейството, имущественото състояние, удостоверено с декларация,  семейното положение, здравословното състояние, трудовата заетост, възраст, други обстоятелства.

Водим от горното, на осн. чл.204, ал.5 от АПК, съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

          ОСТАВЯ  без движение производството по адм.№247/2020 год.

В 7- дневен срок от съобщението до ищеца на посочения в исковата молба адрес, да се отстранят следните недостатъци:

- да се посочи като ответник юридическо лице или изрично да заяви, че поддържа иска за вреди срещу посочения ответник-прокурор ;

- да се заплати държавна такса от 10 лв. и да се представи документа за плащането в деловодството на съда;

- да се посочи ясно времето, като период, през който се търпят неимуществените вреди;

-  в случай на подадени молби за освобождаване от заплащане на държавна такса и за предоставяне на правна помощ да представи за доходите си – собствени и на неговото семейството, имущественото състояние, удостоверено с декларация,  семейното положение, здравословното състояние, трудовата заетост, възраст, други обстоятелства.  

          Разпореждането е окончателно.

 

 

                                                                               Съдия: