Решение по дело №3946/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2516
Дата: 23 април 2018 г. (в сила от 23 април 2018 г.)
Съдия: Вергиния Христова Мичева Русева
Дело: 20181100503946
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 март 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр. София,23.04.2018 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

             СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, в закрито заседание в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Вергиния Мичева-Русева

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: Георги Иванов

                       Десислава Зисова

 

           като разгледа докладваното от съдия Мичева-Русева в.ч.гр. дело № 3946  по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.435 и сл. от ГПК.

Постъпила е жалба от С.О.– длъжник по изпълнителното дело, срещу постановление  от 22.02.2018г. на ЧСИ И.М.-К.за определяне на разноските по изп.д.№ 157/2018г. 

 В жалбата се сочи, че приетия адвокатски хонорар на взискателя е прекомерен и не отговаря на правната и фактическата сложност на делото. жалбоподателят счита, че възнаграждението следва да се определи в размер за образуване на изпълнително дело, тъй като други процесуални  действия адвокатът на взискателят не е извършвал. Моли съда да намали разноските на 200лв. Претендира присъждане на разноски за настоящото производство.

    Взискателят П.К.С.чрез своя процесуален представител е депозирала писмено възражение по реда на чл. 436, ал. 3 ГПК, с което оспорва жалбата и моли съда да я остави без уважение. Посочва, че е входирал молба за образуване на изпълнително дело, след  което е възложил на ЧСИ да наложи запор върху банковата сметка на длъжника в конкретна банка. Намира, че възнаграждението му следва да се определи съобразно материалния интерес . И в този случай ЧСИ точно е изчислила дължимото адвокатско възнаграждение.

  ЧСИ И.М.-К.е депозирала писмени мотиви по чл. 436, ал. 3 ГПК, с които изтъква подробни съображения за неоснователност на жалбата.

              Съдът, като съобрази доводите на жалбоподателя, както и мотивите на ЧСИ и приложеното изпълнително дело, приема следното:

              Жалбата е допустима, като подадена в срок от лице, което съобразно чл. 435, ал. 2 ГПК е активно легитимирано да обжалва и е срещу подлежащо на съдебен контрол изпълнително действие.

             По същество жалбата е основателна.

             Видно от надлежните писмени доказателства, съдържащи се в изпратеното на СГС копие от изпълнително дело № 157/2018г. по описа на ЧСИ И.М.-К.процесуалният представител на взискателя е подал молба за образуване на изпълнителното дело на 7.02.2018г. Молбата представлява бланка, с предварително изготвен текст, в която ръкописно са вписани страните, съдебното делото и датата на издаване на изпълнителния лист. На следващия ден, отново на такава молба - бланка процесуалният представител на взискателя е посочил като способ за изпълнение да бъде наложен върху банковите сметки на длъжника в Общинска банка. Следват действия на ЧСИ по налагане на запор върху банковата сметка на длъжника. Междувременно С.О.е получила покана за доброволно изпълнение и е възразила против размера на присъдения в полза на взискателя адвокатски хонорар в размер на 780лв. като прекомерен.

С постановление за разноски от 22.02.2018г. ЧСИ е редуцирала размера на адвокатското възнаграждение на 747,60лв. с ДДС. Постановлението е съобщено на страните. Няма данни кога СО е получила съобщението. На 2.03.2018г. сумата по изпълнителният лист е преведена по сметката на взискателя /на процесуалния му представител/ и с разпореждане от 6.03.2018г. ЧСИ е приключила изпълнителното производство. 

При тези данни съдът намира, че извършените от процесуалния представител на взискателя действия са такива по образуване на изпълнителното дело. Посочване на изпълнителният способ е част от искането до ЧСИ за образуване на изпълнително дело – така чл.426 ал.2 от ГПК. Разделянето на съдържанието на молбата в два формуляра не означава извършването на две процесуални действия. Освен  това, ноторно известно е, че длъжникът е най-голямата и богата община в страната, с наличност в банковите си сметки. Принудителното изпълнение  е приключило в рамките на 1 месец. Всичко това сочи на липса на правна и фактическа сложност на образуваното пред ЧСИ дело, което не би могло да обоснове присъждане на възнаграждение за процесуално представителство в размер на 747,60 лв. Тъй като взискателят се представлява от адвокат, на същия се дължи минималния размер адвокатско възнаграждение за образуване на изпълнително дело в размер на 200лв. Други действия не са извършвани от взискателя, поради което не би могло да се обоснове присъждане на възнаграждение за процесуално представителство за извършване на действия с цел удовлетворяване на парични вземания по смисъла на чл. 10, т. 2 Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Приетото от ЧСИ адвокатското възнаграждение е прекомерно по смисъла на чл. 78, ал. 5 ГПК и следва да бъде намалено до предвидения в чл. 10, т. 1 от Наредбата размер от 200 лв. – за образуване на изпълнителното дело. Тъй като процесуалният представител на взискателя е регистриран по ДДС, за което е представил надлежни доказателства, дължимото възнаграждение за адвокат ведно с ДДС става 240лв.

             По разноските:

             В това производство, което не е самостоятелно такова по см. на чл.81 от ГПК съдът не присъжда разноски. Молбата на жалбоподателя за разноски следва да се остави без уважение.  

 Решението на основание чл. 437, ал. 4 ГПК не подлежи на обжалване.

 Воден от горното, съдът

 

                                                        РЕШИ:                

             ОТМЕНЯ  Постановление за разноските от 22.03.2018 г. на ЧСИ И. М.-К., рег. № 839 на КЧСИ по изпълнително дело № 20188390400157, досежно определеното в полза на взискателя адвокатско възнаграждение за сумата над 240.00 лева с ДДС до определеното от 747,60 лева с ДДС, като

          НАМАЛЯВА разноските за адвокатско възнаграждение по изпълнително дело № 20188390400157 по описа на ЧСИ И. М.-К., рег. № 839 на КЧСИ до сумата от 240.00 лв. с ДДС възнаграждение за процесуално представителство, определено в полза на взискателя П.К.С..

ОСТАВЯ без уважение претенцията на С.О.за присъждане на разноски за настоящото производство.

Решението на основание чл. 437, ал. 4 ГПК не подлежи на обжалване.

   

          

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   ЧЛЕНОВЕ:      1.                           2.