Решение по дело №444/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 338
Дата: 29 септември 2023 г. (в сила от 29 септември 2023 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20237100700444
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юли 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 338 / 29.09.2023 г.,  град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Добрич, в открито съдебно заседание на деветнадесети септември през две хиляди двадесет и трета година, I касационен състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ САНДЕВА

                                                                          ИВЕЛИНА ВЕЛЧЕВА

         при участието на прокурора ЗЛАТКО ТОДОРОВ и секретаря МАРИЯ МИХАЛЕВА разгледа докладваното от председателя КАНД № 444/ 2023 г. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР – Добрич, чрез Директора, срещу Решение № 44/ 25.04.2023 г., постановено по НАХД № 25/ 2023 г. по описа на Районен съд – Каварна.

Касаторът не е доволен от първоинстационното решение. Счита същото за необосновано, неясно и в нарушение на закона. Настоява, че попълненият от служителя Протокол с рег. № 283р-5216/ 18.05.2022 г. е в пълно съответствие с чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532/ 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи (АТСС) за контрол на правилата за движение по пътищата, с което оспорва извода на съда, че не съдържа задължителни реквизити. Обосновава възражението си с това, че началото и краят на контролирания участък се отбелязва в протокола, само ако режимът на измерване от АТСС е „Д“ – в движение, а в случая нарушението е установено в режим на измерване „С“ – стационарен, което е отбелязано в протокола. Продължава, че надлежно е отбелязано и мястото на осъществения контрол – гр. Каварна, кръстовище на улица България и ул. Ст. Караджа. Посочва, че не отговаря на истината, че служителят не е отбелязал в протокола дали е направена снимка на разположението на АТСС, като указва, че в съответната графа за дигитална снимка е изписано „да“, както и че точно е отразена посоката на измерване, а именно – в двете посоки. Иска отмяна на решението на РС и потвърждаване на електронния фиш (ЕФ). Прави възражение за прекомерност, ако се претендира адвокатски хонорар от ответника по касационната жалба.

В съдебно заседание, касаторът, редовно призован, не се представлява.

Ответникът – Г.А.Г., редовно призован, се явява лично, не се представлява. Оспорва жалбата и настоява да бъде оставено в сила първоинстанционното решение. В писмен отговор по жалбата изразява подробно съображенията си за незаконосъобразност на ЕФ и правилност на първоинстанционното решение.  

Представителят на ДОП счита, че жалбата е неоснователна.

        Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и при служебната проверка на основание чл. 218, ал. 2 АПК, намира за установено следното:

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 211, ал. 1 от АПК, от легитимирана страна с правен интерес от обжалване на решението, като неизгодно за нея и е процесуално допустима, а разгледана по същество, е основателна. 

С обжалваното решение Районният съд е отменил Електронен фиш Серия К № 5902827, издаден от ОД МВР - Добрич, с който на Г.А.Г. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лв. (петдесет лева) на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 2 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, за това че на 16.05.2022 г., в 10:09 часа, в обл. Добрич, общ. Каварна, гр. Каварна, при насочено към град Балчик АТСС № 120ccbf, е превишил разрешената от 50 км/ час скорост с 18 км/ час при управлението на лек автомобил Мерцедес Е 220 ЦДИ, регистрационен номер ТХ3950АР, с което виновно е нарушил чл. 21, ал. 1 от Закона за движение по пътищата.

Предмет на проверка пред касационната инстанция е съдебното решение на КРС.

За да отмени ЕФ, съдът е приел, че не е доказано извършването на нарушение от водача, тъй като според него в приложения по делото съгласно чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532/ 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (Наредбата) протокол не се съдържали задължителни реквизити – начало и край на участъка, в който се контролира скоростта; номер на пътя; направена ли е снимка на разположението на АТСС спрямо участъка за контрол; невписана правилно точната посока на движение на контролираните МПС в двете посоки; номерата на първото и последното изображение. Допълнил е обосновката си, че представената по делото снимка за разположението на АТСС не съдържала дата, час и координати, с оглед на което не я е кредитирал като веществено доказателство. Счел е, че в ЕФ не е посочено мястото на извършване на нарушението, а само е посочено, че се е случило в град Каварна, липсвала улица, в близост до определен обект, GPS координати и други способи за определяне на мястото. Изложили е мотиви, че липсата на посочено място пречела на съда да прецени компетентността на органа, издател на ЕФ. Съдът е обсъждал и приложението на чл. 34 от ЗАНН, но не става ясно от решението какви изводи е направели относно издаването на конкретния ЕФ, тъй като е посочил само датата на нарушението и датата на получаване на ЕФ от водача. При тези доводи е отменил ЕФ.

Така постановеното съдебно решение е неправилно и незаконосъобразно. Касационната инстанция не споделя изводите за наличие на нарушения при издаване на ЕФ.

Настоящият състав, като съобрази възраженията в касационната жалба и нормата на чл. 218, ал. 1 от АПК, съгласно която в касационната инстанция се обсъждат само посочените в жалбата или протеста пороци на решението, излага следното:

ЕФ съдържа изискуемите по закон и съгласно приетия от МВР образец  реквизити. Връчен е на лицето, собственик на МПС, което е упражнило правото си на защита чрез подаване на въззивна жалба. В допълнение следва да се отбележи, че ЕФ съдържа наименование на териториалната структура на Министерство на вътрешните работи, от която е издаден, каквото е и изискването на чл. 189, ал. 4 ЗДвП. Изводите на първоинстанционния съд не съответстват на събраните по делото и неоспорени от въззивника доказателства:

На първо място, в ЕФ е посочено, че нарушението е извършено в град Каварна, т.е. в населено място и това е достатъчно, за да обоснове отговорността по чл. 182, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, във връзка с чл. 21, ал. 1 от с.з. Доколкото ЕФ не съществува изолиран в правния мир, а е част от административнонаказателната преписка по издаването му, то следва да бъде съобразено отразяването в Протокол рег. № 283р-5216/ 16.05.2022 г., в който изрично е записано точното местонахождение на контрола с думи съгласно изискванията на Наредбата – гр. Каварна, кръстовище ул. България и ул. Стефан Караджа. Посочен е видът на пътя в противоречие с приетото от съда, съгласно начина на посочване във формуляра – ОПМ, ограничението на скоростта от 50 км/ час. В съдебно заседание водачът е заявил, че няма искания по доказателствата и не е оспорил представените такива. Приложена е дигиталната снимка към ЕФ и описанието към нея. Приложена е и снимката на АТСС. В протокола е отразено, че е направена такава. В този смисъл изводите на съда, че ЕФ не съдържа доказателства за извършеното нарушение са необосновани и в противоречие със събраните доказателства.

Вярно е, че в протокола не са отразени номера на първото и последното изображение, но е отразено, че са установени 32 нарушения. Съдът е длъжен служебно да събира доказателства и ако съдът е счел, че това не е достатъчно за установяване, че процесното нарушение е сред тях, е следвало да изиска справка в тази насока. Въззивникът също не е направил никакви доказателствени искания.

ЕФ е издаден на 20.05.22 г. и това е отразено в извлечението от АИС АНД, приложено по делото. Обстоятелството, че ЕФ е връчен на 03.01.23 г., е неотносимо към нормата на чл. 34 от ЗАНН. 

Установена е и годността на техническото средство.

Изрично е посочено освен това в Протокола, че е извършвано засичане в двете посоки – посока за задействане „Д“.

С оглед горното, събраните по делото доказателства в тяхното единство и съвкупност сочат на извършеното нарушение и установяването му по безспорен и категоричен начин. Като е приел обратното, съставът на РС – Каварна е постановил незаконосъобразен акт, който следва да бъде отменен и вместо него постановен друг, с който да бъде потвърден ЕФ.

Предвид изложеното настоящата инстанция приема касационната жалба за изцяло основателна, а Решението на КРС за неправилно и незаконосъобразно.

Воден от горното, на основание чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд – Добрич, в касационен състав,

       Р  Е  Ш  И:

         ОТМЕНЯ Решение № 44/ 25.04.2023 г., постановено по НАХД № 25/ 2023 г. по описа на Районен съд – Каварна, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

         ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш Серия К № 5902827, издаден от ОД МВР - Добрич, с който на Г.А.Г. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лв. (петдесет лева) на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 2 от Закона за движение по пътищата за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Решението не подлежи на обжалване.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                               ЧЛЕНОВЕ: