Определение по дело №12/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 89
Дата: 11 февруари 2020 г. (в сила от 11 февруари 2020 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20207080700012
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 7 януари 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ 89

гр. Враца, 11.02.2020 г.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на 11.02.2020 г., през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

                                  ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

         ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

като разгледа докладваното от съдия ВАСИЛЕВА чКАД № 12 по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е  по  реда  на  чл .229 АПК  вр. чл. 281 ЗИНЗС.

Образувано е по жалба на А.К.Ш.-***   против  Определение   № 2750/20.12.2019 г., постановено по адм. дело № 825/2019г. по описа на АдмС – Враца. Със същото е оставена без разглеждане предявената от настоящия касатор жалба, с която се иска прекратяване на осъществени спрямо него неправомерни действия и бездействия от страна на служители на М. ц.към Затвора В. и производството по делото е прекратено.

В жалбата се посочва, че обжалваното определение е неправилно поради съществено нарушение на материалния и процесуалния закони, необоснованост и неотчитане на степента на юридическата образованост на  депозиралото жалбата лице. Сочи се, че посочването на конкретни разпоредби от Наредба № 2/22.03.2010 г. на МЗ и МП е достатъчно, за да се разбере от съда какви действия и бездействия се обжалват. Изложени са подробни съображения в подкрепа на оплакванията. Изложени са и твърдения за  осъществени  от ответната страна незаконосъобразни действия и бездействия, изразяващи се в това, че  от настаняването на касатора в Затвора В. не са му извършвани профилактични прегледи, рентгенови и лабораторни изследвания, отказан му е преглед при невролог в А. б., не са му осигурени  необходимите във връзка с влошеното му здравословно състояние  хигиенни условия. Прави искане да бъде отменено  определението за прекратяване на производството и да бъде постановено решение, с което администрацията на Затвора В. да бъде задължена стриктно да изпълнява императивните разпоредби на ЗИНЗС, ППЗИНЗС и Наредба № 2/22.03.2010 г., посочени от него в предходната молба.

Настоящият съдебен състав, след като прецени доказателствата по делото, във връзка с доводите  на страните, приема следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 230 от АПК от надлежна страна, поради което е допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

За да остави без разглеждане жалбата на  настоящия касатор за преустановяване на незаконосъобразни действия и бездействия, в обжалваното определение  АдмС – Враца е приел, че жалбодателят не е изпълнил дадените му в предходни две разпореждания указания за отстраняване на недостатъци на жалбата, не е конкретизирал фактите и обстоятелствата, при които са осъществени неправомерни действия и бездействия от страна на администрацията, а само е посочил ответника по делото и е изброил нормативни разпоредби, които счита, че са нарушени. Освен това е посочил, че действията и бездействията са вследствие на цялостната работа на М. ц. към Затвора В.

Настоящият състав намира, че оспореното определение не страда от пороците, посочени в касационната жалба. С подаденото  с вх. № 3455/ 18.0.12.2019 г. уточнение жалбодателят не е отстранил нередовностите в първоначалната жалба. На първо място, посочил е нелегитимен ответник, тъй като ГД “ИН“ София  отговаря за претърпените от лишените от свобода имуществени и неимуществени вреди вследствие осъществена административна дейност, но не и относно прекратяването на неправомерни действия и бездействия на администрацията на Затвора В. Също така, в уточнението се заявява, че неправомерните действия са осъществени от М. ц. към Затвора В., който не е предоставил компетентно медицинско обслужване. Изброените в касационната жалба действия и бездействия, макар и неконкретизирани като периоди на извършване, също касаят качеството на работата на М.ц. Медицинското обслужване на * в смисъл на диагностициране на заболявяне, определяне на  лечение, приемане или не в лечебно заведение, не представлява административна дейност, поради което не подлежи на  съдебен контрол. Освен това, изброяването на почти всички разпоредби от ЗИНЗС, ППЗИНЗС и Наредба № 2/2010г. също не дава възможност да се определи предмета на спора.

С  оглед на горното възраженията на Ш.  в касационната жалба  за неправилност на оспореното определение  са неоснователни, тъй като при извършена проверка на същото настоящият състав не констатира допуснати нарушения от страна на първоинстанционния съд на материалния и процесуалния закон, които да водят до неговата отмяна. Определението е правилно и обосновано и следва да бъде оставено в сила.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 235 АПК Административен съд – Враца

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Определение  № 2750/20.12.2019 г., постановено по адм. дело № 825/2019г. по описа   на  АдмС – Враца.

Определението  е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                                                                                                                  

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

         

      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

  2.