Решение по дело №4477/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 669
Дата: 1 юли 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Ани Стоянова Харизанова
Дело: 20195220104477
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

гр.П.,01.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, в публично заседание на   шестнадесети юни  през две хиляди и двадесета година  в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  АНИ ХАРИЗАНОВА 

                               

при секретаря Наталия Д., като разгледа докладваното от районен съдия  Харизанова   гр. дело №4477 по описа за 2019 г., за да се произнесе, прие следното:

 

В исковата си молба срещу С.Б.М. с ЕГН ********** *** ищцата Н.Д.З. с ЕГН ********** *** твърди, че от ответника са живели на съпружески начала през периода месец август 2011 – месец март 2017г. На 12.08.2013г. се родил сина им С. С. М. с ЕГН **********. Първоначално отношенията им протичали в хармония. Двамата работели и се грижели един за друг както и за детето си. През пролетта на 2017г ответникът напуснал жилището, в което живеели,но продължили да поддържат отношения. След раздялата им ответникът никога не е участвал в издръжката на детето. Не е давал пари за дрехи, храна или други  нещо, от които детето е имало  нужда. През месец септември 2018г ответникът заминал за Лондон. През първите 3-4 месеца контактувал с ищцата и с детето по телефона, но след това престанал да се обажда. Ищцата знае от ответника, че последният е регистрирал фирма в Англия и се занимава с монтаж на мебели. Твърди се, че ответникът напълно се е дезинтересирал от детето. По никакъв начин не участва в отглеждането и възпитанието му, не е поел и финансов ангажимент към него. Детето ходи на уроци по плуване, английски , народни танци. Посещава детска градина като единствено ищцата осигурява средства за нормалното му развитие и начин на живот. Моли се съда да постанови решение, с което упражняването на родителските права по отношение на детето С. С. М. да бъдат предоставени на майката като детето да живее при майката и се определи режим на лични отношения между бащата и детето. Моли се съда да пъден осъден ответника да заплаща на малолетното си дете, чрез неговата майка и законен представител месечна издръжка в размер на 300лв. Претендира се издръжка в същия размер  и за минал момент / една година назад преди завеждане на исковата молба/ Претендират се сторените по делото разноски. В подкрепа на твърденията си ищцата ангажира доказателства.

В срока по чл.131 от ГПК от ответника, чрез особения му представител, е подаден писмен отговор, с който не се оспорва предявения иск.

В съдебно заседание ищцата, чрез пълномощника си, поддържа предявения иск. Подробни съображения по съществото на спора са развити в хода на устните състезания.

В съдебно заседание ответникът се представлява от особен представител, който не оспорва предявения иск.

 Пазарджишкият районен съд след като се запозна с изложените в исковата молба фактически твърдения, след като обсъди и анализира събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа страна.

Не  е спорно обстоятелството, а  същото се установява  и от приложените в тази насока писмени доказателства- удостоверение за раждане , издадено въз основа на акт за раждане №1147 от 15.08.2013г., съставен от Община Пловдив, че детето С. С. М. е родено  на ***г от майка Н.Д.З. с ЕГН ********** и баща С.Б.М. с ЕГН **********.

            По делото е постъпил социален доклад от Дирекция “Социално подпомагане” П.. В резултат на социалното проучване е установено, че грижите за  детето Стилян са поети изцяло от неговата майка. Същата задоволява базовите потребности от храна, облекло.  Според социалния доклад  детето се отглежда при оптимални жилищно –битови условия в жилище, собственост на сестрата на майката. Жилището се състои от преходен хол с трапезария, спалня и детска стая. На детето е осигурена сигурна и безопасна среда , както и лично пространство. Установено е, че майката е трудово ангажирана и реализира месечен доход в размер на 1 500лв.   Според констатациите, залегнали в социалния доклад майката на детето разполага с подкрепяща  среда/ нейни родители, респ. баба и дядо на детето по майчина линия/ които активно и  съдействат в отглеждането на детето. Според социалното проучване липсва активно родителско присъствие от страна на бащата в живото на детето. Видно от заключителната част на доклада майката разполага с необходимия родителски капацитет за отглеждане и възпитание на детето.

За  установяване на фактическите твърдения ищцата ангажира и гласни доказателства. От разпита на свидетелката Светла А. се установи, че  от доста време познава страните по делото.Според свидетелката за детето Стилян единствено се грижи майката, подкрепена от нейните родители. Ответникът но няколко години живее и работи в чужбина като последно е идвал в България преди две години. Свидетелката допълни, че ответникът не участва по никакъв начин в отглеждането на детето. Единствения контакт между бащата и детето е по телефона.

Въз основа на така очертаната по делото фактическа обстановка от правна страна съдът прави следните изводи:

Предявен е иск с правно основание чл.127, ал.2 от СК. С него се цели чрез съдебна намеса, съставляваща съдебна администрация на граждански отношения, да се преодолеят разногласията между родителите, които не са в брак и живеят разделени относно упражняването на родителските права, при кого от родителите да живеят децата, относно личните отношения между родителите и децата и издръжката на децата. Тези въпроси съдът решава след като прецени всички обстоятелства с оглед интересите на децата като : възпитателски качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, желанието на родителите, привързаността на децата към родителите, пола и възрастта на децата, възможностите за помощ от трети лица- близки на родителите, социално обкръжение и материални възможности, според повелята на чл.59, ал.4 от СК, към която норма е налице изрично препращане.

Установи се по безспорен и категоричен начин, че страните по делото, от чието фактическо съжителство е родено детето Стилян,  от две години не живеят заедно.Установи се, че след раздялата на родителите детето  е  останало да живее при  майката/ ищцата по делото/. Установи се от обсъдените по-горе гласни доказателства, които съдът кредитира като непосредствени, убедителни и изцяло кореспондиращи с констатациите, отразени в социалния доклад, че ответникът се е дезинтересирал от детето си. Не полага грижи за него и не дава средства за издръжката му.  Установи се, че жилищно-битовите условия, при които се отглежда детето са добри. Майката разполага и с подкрепяща среда от близки, които активно и съдействат  в отглеждането да детето.

Предвид изложеното и за да бъде в максимална степен охранен най- добрия интерес  на детето  съдът счита, че упражняването на родителските права  следва да се предостави на майката, като детето следва да продължи да живее при нея.

С оглед изискването на чл.127, ал.2 от СК следва да се определи подходящ режим на лични отношения между детето  и другия родител. Съдът след като съобрази възрастта на детето, счита за оптимален следния режим на лични отношения, а именно – бащата да има възможност да взема детето при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10:00 часа на съботния ден до 17:00 часа в неделния ден и 20 дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск.Съдът счита, че така определения режим на лични отношения ще удовлетвори потребностите  на детето да общува и с другия родител.

С оглед разпоредбата на чл.127, ал.2 от СК във връзка с чл.142 и чл.143 от СК следва да се определи издръжка за малолетното дете.

Съдът, съобразявайки възрастта на детето, което е  почти на 7 години  и конкретните потребности от храна, облекло и учебни пособия , продиктувани от тази възраст от една страна и от друга страна социално-икономическите условия в страната , счита че за цялостната издръжка на детето са необходими 500лв., от които бащата следва да заплаща 300лв., а останалата част от издръжката следва да бъде поета от майката , ведно с непосредствените грижи по отглеждане и възпитание на детето. Така  определения размер на издръжката е адекватен на  конкретните  нужди на детето . Съдът намира за необходимо в случая да акцентира върху правната повеля на чл.142, ал.1 от СК, според която норма размерът на дължимата месечна издръжка се определя преди всичко според нуждите на лицето, което има право на издръжка. Съгласно чл.143, ал.2 от СК  родителите дължат тази издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо от това дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.  Ответникът е в активна трудоспособна възраст.По делото не се ангажираха доказателства ответникът да има алиментни задължения към други непълнолетни деца.  Събраха се и доказателства ,че ответникът работи в чужбина и по –конкретно в Англия , което предпоставя наличие на доходи минимум от  1000 паунда и  така определения размер на издръжка за детето е напълно във възможностите му.Издръжката е дължима от датата на предявяване на иска- 12.11.2019г., в каквато насока е формулирано и искането на ищцовата страна.

Ето защо следва да  бъде осъден ответника да заплаща на малолетното си дете ,чрез неговата майка и законен представител ежемесечна издръжка в размер на 300 лв.,считано от датата на подаване на исковата молба 12.11.2019г до настъпване на обстоятелства, обуславящи изменението или прекратяването и, ведно със  законната лихва при просрочие на всяка месечна вноска.

 По предявения иск  с правно основание чл.149 във вр.с чл.139 от СК  - издръжка за минало време.

Издръжка за минало време може да се търси най- много за една година преди предявяване на иска.  Установи се от обсъдените гласни доказателствени средства,  а и от констатациите, залегнали в социалния доклад,че през този период / една година назад  от завеждане на делото/ за детето се грижи единствено майката. Не се установи ответникът да е изплащал издръжка за минал период от време, да е полагал грижи за детето през този период или да е компенсирал по друг начин липсата на издръжка.  За този период – една година назад от завеждане на иска  ответникът е следвало да осигурява за издръжка на детето си по 300 лв. месечно или общо за цялата календарна година сумата от 3 600 лв. Този размер на издръжка съдът определи на база конкретните нужди на детето с оглед възрастта му,  социално- икономическите условия на живот и възможностите на ответника, досежно които съдът разви съображения по-горе в мотивите на акта си. Ето защо следва да бъде осъден ответника да заплати  на малолетното си дете чрез неговата майка и законен представител  сумата от  3 600лв., съставляваща издръжка за минало време  за периода от 11.11.2018г. до 11.11.2019г./ по 300 лв. месечно за 12 месеца/

Предвид изхода на делото ответникът  следва да бъде осъден да заплати в полза на държавата и ДТ в размер на 576 лв. общо по двата иска/  по иска за издръжка за бъдеще време и по иска за издръжка за минало време/ .

Предвид изхода на делото  и на основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът следва да заплати на ищцата сумата от 580 лв. разноски по делото/ от които 400 адвокатско възнаграждение, 150 лв. за особен представител и 30 лв. държавна такса/

На основание чл.242, ал.1 от ГПК следва да бъде постановено предварително изпълнение на решението в частта относно присъдената издръжка.

 

Р   Е   Ш   И   :

 

По предявения от Н.Д.З. с ЕГН ********** *** срещу С.Б.М. с ЕГН ********** *** иск с правно основание чл.127, ал.2 от СК :

УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА по отношение на малолетното дете С. С. М. с ЕГН ********** се предоставят на  майката Н.Д.З. с ЕГН ********** като детето ще живее с майката на адрес: гр. П., ул.“Д.“№23, ет.2, ап.5

ОПРЕДЕЛЯ  режим на лични отношения  между  бащата С.Б.М. с ЕГН **********  и детето С. С. М. с ЕГН ********** както следва : бащата ще взима детето всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя и  20 дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск.

ОСЪЖДА С.Б.М. с ЕГН ********** *** да заплаща на малолетното си дете С. С. М. с ЕГН ********** , чрез неговата майка и законен представител Н.Д.З. с ЕГН ********** ежемесечна издръжка в размер на 300 лв./ триста лева/,  считано от датата на подаване на исковата молба 12.11.2019г до настъпване на обстоятелства, обуславящи изменението или прекратяването и, ведно със  законната лихва при просрочие на всяка месечна вноска.

ОСЪЖДА С.Б.М. с ЕГН ********** *** да заплати на малолетното си дете С. С. М. с ЕГН ********** , чрез неговата майка и законен представител Н.Д.З. с ЕГН ********** сумата от 3 600 лв. съставляваща издръжка за минало време  за периода от 11.11.2018г до 11.11.2019г./ по 300 лв. месечно за 12 месеца/

ОСЪЖДА С.Б.М. с ЕГН ********** *** да заплати в полза на държавата ДТ в размер на 576 лв лв. общо по двата иска/  по иска за издръжка за бъдеще време и по иска за издръжка за минало време/ .

 ОСЪЖДА С.Б.М. с ЕГН ********** *** да заплати на Н.Д.З. с ЕГН ********** *** сумата от 580 лв., разноски по делото

На основание чл.242, ал.1 от ГПК ПОСТАНОВЯВА предварително изпълнение на решението в частта за издръжката

Решението е неокончателно и подлежи на обжалване пред Пазарджишкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН   СЪДИЯ: