Решение по дело №763/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260000
Дата: 22 февруари 2022 г.
Съдия: Иван Бонев Бонев
Дело: 20215300600763
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 30 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 260000

Гр. Пловдив, 22.02.2022

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито заседание на тринадесети май две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БОНЕВ

ЧЛЕНОВЕ: МИХАЕЛА ДОБРЕВА

СТАНИСЛАВА БОЗЕВА

 

при участието на секретаря Камелия Спасова, след като разгледа ВНЧХД № 763 по описа за 2021 г. на ПОС, докладвано от съдията БОНЕВ, за да се произнесе, взе предвид следното:

          С присъда № 260075/09.12.2020 г., постановена по НЧХД № 5476/2019 г. ПРС, 04 нак. състав е ПРИЗНАЛ подсъдимия К.Ц.К. *** с ЕГН ********** за НЕВИНЕН, в това че на 07.01.2019 г. около 12,00 – 12,30 часа в гр. П., на тротоара между гаражите и входната врата на сградата, намираща се на ул. „С.“ № ** да е причинил на Р.С.И., ЕГН ********** лека телесна повреда, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 НК, изразяваща се в контузия на главата с лекостепенно мозъчно сътресение /зашеметяване/ и разкъсно-контузна  рана в челната област на главата - престъпление по чл. 130 ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 304 НПК го е ОПРАВДАЛ по така повдигнатото обвинение.

Със същата присъда е ОТХВЪРЛИЛ предявения от Р.С.И., ЕГН ********** срещу К.Ц.К., ЕГН ********** граждански иск, с който се претендира последният да бъде осъден да заплати на ищеца сума в размер на 5000 /пет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от деянието - предмет на наказателното производство, ведно със законната лихва, считано от датата на деянието /07.01.2019 г./ до окончателното изплащане на главницата.

На основание чл. 190 ал. 1 НПК тъжителят Р.С.И., ЕГН ********** е ОСЪДЕН да заплати на подсъдимия К.Ц.К., ЕГН ********** сума в размер на 500 /петстотин/ лева, представляваща направени от него разноски за процесуално представителство, както и да заплати в полза на Държавата – бюджет на съдебната власт, по сметка на РС – Пловдив сума в размер на 319,20 /триста и деветнадесет лева и двадесет стотинки/ лева, представляваща разноски за изготвянето на СМЕ.

          Недоволен от така постановената присъда е останал частният тъжител Р.И., който лично и чрез повереника си адв. К.Е. моли да бъде отменена и се постанови нова, с която подсъдимият бъде осъден по повдигнатото му обвинение, както и бъде уважен изцяло предявеният граждански иск.

          Ответникът по жалбата подсъдимият К.К. лично и чрез защитника си адв. И.Н. моли присъдата да бъде потвърдена.

          Пловдивски Окръжен съд след като провери обжалваната присъда служебно съгласно изискванията на чл. 313 и чл. 314 от НПК и във връзка със становищата на страните намира жалбата за НЕОСНОВАТЕЛНА.

          От фактическа страна ПРС е приел, че:

Подсъдимият  К.Ц.К. е роден на ***г., в гр. М.,  живущ ***, *** гражданин, женен, с висше образование, неработещ, неосъждан, ЕГН **********.

           Подсъдимият и тъжителят били съседи в сградата на административен адрес: гр. П., ул. „С.” № **. Семейството на подсъдимия живеело на ет. 2- ри, а тъжителят и св. К. ( жената, с която живее в условията на фактическо съпружеско съжителство ) обитавали ет. 3- ти. Семейството на тъжителя били преустроили за живеене и таванско помещение от сградата. През годините, между двете семейства се установили конфликтни отношения, породени от проблеми свързани с етажната собственост.

          На 07.01.2019г. около 12.00часа, подсъдимият и неговата съпруга – св. К. се прибирали към жилището си с покупки. През същия ден, на гости била тяхната дъщеря с нейното бебе и поради тази причина подсъдимият и неговата съпруга бързали да се приберат. Подсъдимият паркирал управлявания от него автомобил като съпругата му взела част от покупките и избързала да се прибере в жилището. По това време, пред своя гараж бил тъжителят И., който извършвал ремонтни дейности по автомобила си. Виждайки съпругата на подсъдимия, тъжителят изрекъл по нейн адрес думите: „Усмихваш ли се, ***?”. Чувайки тези думи, св. К. преценила, че не следва да навлиза в пререкание с тъжителя и продължила към входа на сградата. Качила се по стълбите, преоблякла се и малко след това в жилището влязъл и подсъдимият. К. попитал своята съпруга дали тъжителят И. й е казал нещо, при което св. К. споделила на своя съпруг какво е изрекъл спрямо нея И.. След това, подсъдимият слязъл до своя автомобил, за да вземе останалата част от покупките. Тъжителят отново бил навън около автомобила си и подсъдимият се приближил до него, за да го попита дали е обиждал съпругата му. Чувайки това, без да изрича каквото и да било, тъжителят се засилил към подсъдимия и му нанесъл удар с глава в лицето. От удара, тъжителят усетил, че му прилошава, както и че му потича кръв от  носа. Вследствие на удара с глава, нанесен спрямо подсъдимия, тъжителят се самоувредил като получил контузия на главата с лекостепенно мозъчно сътресение и разкъсно- контузна рана в челната област на главата. След удара, нанесен от тъжителя, той и подсъдимият се вкопчили един в друг, но други удари не били разменени. Малко след това били разтървани от техен съсед- св. Г. Цялата ситуация била непосредствено видяна от св. К.- тя била на прозореца на своето жилище, когато ясно видяла как тъжителят нанася на подсъдимия удар с глава. Виждайки това, К. се облякла и излязла навън, за да помогне на своя съпруг. И двете страни (подсъдмият и тъжителят ), уведомили правоохранителните органи и била повикана медицинска помощ. На място пристигнали полицейски служители-  свидетелите О.А.и К.Б.. Те снели обяснения от присъстващите и се уверили, че ситуацията е овладяна.

          Малко след полицейските служители, на място пристигнала и св. К. . Тя попитала тъжителя какво се е случило и след това двамата посетили спешен медицински кабинет. След случилото се и предвид наличните телесни увреди, тъжителят изпитвал болки и физически дискомфорт. На следващия ден- 08.01.2019г., тъжителят посетил отделение по съдебна медицина при УМБАЛ „Св. Георги”- гр. Пловдив, където му бил извършен преглед и било издадено СМУ № 29/2019г. В същото било отразено, че при прегледа се установява контузия на главата с лекостепенно мозъчно сътресение и разкъсно- контузна рана в челната област на главата, което е довело до разстройство на здравето. Били констатирани и повърхностно разкъсване на лигавицата на долната устна отляво; леко разклащане на пети горен ляв зъб / с парадонтозни изменения/; охлузвания по кожата на долната устна отляво; кръвонасядане по лявата мишница; две кръвонасядания по лявата предмишнияца- тези увреди е посочено да са довели до болка и страдание без разстройство на здравето. В изготвеното СМУ било посочено, че липсват видими травматични увреди по шията, гръдния кош и лявото подбедрие на тъжителя.

          В хода на съдебното следствие по настоящото дело е изготвена СМЕ от д-р Б. / л. 122- 137/, от която се изяснява, че контузията на главата с лекостепенно мозъчно сътресение и разкъсно- контузна рана в челната област на главата са довели до разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 НК. Останалите констатирани увреди на тъжителя И.- разкъсване на лигавицата на долната устна отляво; леко разклащане на пети горен ляв зъб / с парадонтозни изменения/; охлузвания по кожата на долната устна отляво; кръвонасядане по лявата мишница; две кръвонасядания по лявата предмишнияца са довели до болка и страдание без разстройство на здравето.

          Съдебномедицинската експертиза е обследвала и получените травматични увреди на подс. К.. Констатирани са контузия на носа, разкъсно- контузна рана по гърба на носа, счупване на носните кости, частично счупване на коронката на първи горен ляв зъб ( с кариозни изменения), контузия на гръдния кош и поясно- кръстната област ( по анамнестични данни ).

          В своето заключение, вещото лице е отразило и че между описаните травматични увреди на И. и К. е налице пряка причнно- следствена връзка и същите са причинени по едно и също време и в резултат на действията на единия спрямо другия.

          Тази фактическа обстановка първостепенният съд е приел за установена след подробен и задълбочен анализ на целия събран по делото доказателствен материал и напълно се споделя от въззивната инстанция.

          За да приеме тази фактическа обстановка ПРС се е доверил на първо място на показанията на свидетелката П. К.. Отчетено е обстоятелството, че тя е пряк очевидец на разигралия се инцидент между съпругът й подсъдимият К. и частния тъжител  И.. От показанията на К. се установява, че тя е видяла ясно ударът с глава в лицето нанесен от частния тъжител И. на съпруга й – подсъдимият К., както и че след това е потекла кръв по лицето на К. и той се е почувствал зле. За да кредитира тези показания ПРС обосновано е приел, че същите кореспондират напълно с обясненията на подсъдимия К., както и със заключението на назначената по делото СМЕ. От СМЕ е видно, че след като тъжителят е нанесъл силен удар с глава в носната област на подсъдимия, същият е причинил и на себе си травматични увреждания, в частност лекостепенно мозъчно сътресение. От показанията на вещото лице в съдебно заседание се установява, че този механизъм на увреждане може да бъде съотнесен и към счупването на коронката на първия горен зъб на тъжителя. Отчетено е от ПРС, че всички останали травматични увреждания на тъжителя, за които сочи в тъжбата и при прегледа пред съдебен лекар, а именно контузия на гръден кош и поясно кръстна област липсват външни признаци.

          Правилно, приемайки този механизъм на настъпване на уврежданията по лицето на тъжителя ПРС е отхвърлил изцяло изложеното в тъжбата твърдение, че подсъдимия е хванал тъжителя с лявата ръка за гърлото след което му е нанесъл няколко юмручни удара, от които именно да са причинени контузиите.

ПРС е обсъдил подробно и показанията на свидетеля Г.– съсед, с уточнението че той е единственият свидетел, който е видял част от инцидента, но не от самото му начало, а именно от момента в който тъжителят и подсъдимият били вкопчени един в друг. Г.  сочи, че не е видял никаква размяна на удари между двамата и е успял да ги разтърве когато вече по лицата име имало кръв, тоест вече когато частния тъжител И. е нанесъл с глава удара върху подсъдимия К. по установения по-горе механизъм.

Обсъдени са и показанията на свидетелката К.  като правилно същите са частично кредитирани досежно обстоятелството, че с тъжителя И. са посетили след случилото се спешен медицински кабинет, но не и в частта им в която сочи начина на причиняване на телесните увреждания на И.. За тази преценка на показанията им значение имат и показанията на свидетелите А.  и Б. , които са категорични че К.  е пристигнала след тях на мястото на инцидента.

 В мотивите си ПРС се е доверил изцяло на обясненията на подсъдимия, отчитайки двойнствената им правна природа – средство за защита и доказателствено средство част от целия събран доказателствен материал по делото. Кредитирането им съответства изцяло на кредитираните показания на свидетелката К. и най-вече, както стана дума по-горе, тези обяснения на К. съответстват напълно на заключението на изготвената и приета по делото СМЕ.

При тази приета фактическа обстановка ПРС е стигнало до единственият възможен извод, че подсъдимият К. следва да бъде признат за невиновен и оправдан по повдигнатото му с тъжбата обвинение за извършено престъпление по чл.130 ал.1 НК за това на 07.01.2019 г. около 12,00 – 12,30 часа в гр. Пловдив, на тротоара между гаражите и входната врата на сградата, намираща се на ул. „С.“ № ** да е причинил на Р.С.И., ЕГН ********** лека телесна повреда, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 НК, изразяваща се в контузия на главата с лекостепенно мозъчно сътресение /зашеметяване/ и разкъсно-контузна  рана в челната област на главата.

В съответствие с постановената присъда ПРС е отхвърлил и предявеният от Р.И. против К.К. граждански иск за сумата от 5000 лева представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от престъплението.

В съответствие с разпоредбата на чл.190 ал.1 НПК разноските по делото са възложени на частния тъжител И..

По изложените съображения обжалваната присъда следва да се потвърди, поради което и съдът

 

Р Е Ш И:

     

ПОТВЪРЖДАВА Присъда № 260075/09.12.2020 г., постановена по НЧХД № 5476/2019 г. ПРС, 4 нак. състав.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: