Определение по дело №10081/2018 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 август 2019 г.
Съдия: Кремена Николаева Големанова
Дело: 20184200110081
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                               ОПРЕДЕЛЕНИЕ

                                             гр.Габрово, 07.08.2019г.

 

         ГАБРОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, в закрито съдебно заседание на седми август през две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРЕМЕНА ГОЛЕМАНОВА

 

         като разгледа докладваното от съдия Големанова гр.д. №81 по описа за 2018г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството по делото е образувано по предявен от Г.В.В. иск против Висшия съдебен съвет. Първоначално исковата молба е подадена пред Великотърновския окръжен съд, за което е образувано гр.д. №321/2018г., което поради отвод на всички съдии от състава на съда, с определение на Великотърновски апелативен съд е изпратено за разглеждане от ОС Габрово, на осн. чл. 23, ал. 3 от ГПК.

         С предявения иск, ищецът иска да се осъди ответника да му заплати сумата от 50200лв. за понесени неимуществени увреждания, изразяващи се в притеснения, яд, нерви, безпокойство, стрес, липса на желание за живот, обективирано в сълзене на очите -защитна реакция на организма при болка и стрес, поради незаконното поведение на ответника, който бил назначил в ОС ВТърново некомпетентен, необразован, неграмотен съдия – И.Д.. Твърди, че този съдия, който разглеждал негово дело проявил непрофесионализъм и в този смисъл ответната страна е назначила некомпетентен и необразован съдия, която дейност на органа била в пряка причинна връзка с претърпените от него вреди. Ищецът обосновава насочването на иска срещу ВСС с нормата на чл.160 от ЗСВ, тъй като ответника назначава съдиите при стриктното съблюдаване на нравствените и професионални качества.

         Съдът като съобрази твърденията изложени от ищеца за вреди от незаконосъобразна дейност на ВСС по назначаване, повишаване, понижаване, преместване и освобождаване от длъжност на съдии, прокурори и следователи, намира следното .

         Обстоятелствата, с които се обосновава търсената отговорност за вреди не попадат в предметния обхват на чл.2 от ЗОДОВ, тъй като ищецът не ангажира отговорността на държавата за вреди, причинени от дейност на правозащитен орган - ответният по делото ВСС не е такъв, не е такъв и другият ответник по делото - Република България, представлявана от Министъра на финансите. Посоченият ответник ВСС не би могъл да отговаря и като възложител на работа на съдията, чиито действия ищецът възприема като некомпетентни, неквалифицирани и в противоречие с Етичния кодекс за поведение, тъй като само съответният съд, като юридическо лице, има това качество по смисъла на чл.49 от ЗЗД. Висшият съдебен съвет не е администрация на орган на съдебната власт, поради което т.2 от ТП №2/19.05.2015г. на ВКС и ВАС е неприложима. Макар съгласно чл.129, ал.1 от КРБ и чл.16 и сл. от ЗСВ Висшият съдебен съвет да не е орган на изпълнителната власт на държавата, осъществяваната от него в качеството му на особен държавен орган кадрова дейност в рамките на съдебната система - по назначаване, повишаване, понижаване, преместване и освобождаване от длъжност на съдиите, прокурорите и следователите, по своята същност е административна дейност. ВСС осъществява тази дейност чрез приемане на решения, представляващи индивидуални административни актове, които подлежат на обжалване по административен ред пред Върховния административен съд.

         Искът насочен срещу държавата е на основание чл.7 от Конституцията, като по отношение на него не са изложени фактически основания за предявяването му, но съгласно цитираната норма същият подлежи на разглеждане по реда на чл.1, ал.1 вр. ал.2 ЗОДОВ.

         Следователно исковете за обезщетение на неимуществени вреди при така изложените обстоятелства следва да се квалифицират по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, в който смисъл е и установената практика на смесените петчленни състави на ВКС и ВАС (Определение №69/13.07.2018г. по адв.д.№46/2018г. на ВКС и ВАС, Определение №38/16.11.2016г. по гр.д. №30/2016г. на ВКС и ВАС, Определение №25/21.03.2018г. по гр.д. №16/2018г. на ВКС и ВАС).

         Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.2 от ЗОДОВ искът подлежи на разглеждане по реда на АПК, поради което производството по делото следва да бъде прекратено и изпратено по компетентност на Административен съд – Габрово.

         Водим от гореизложеното, съдът

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

 

         ИЗПРАЩА исковата молба от Г.В.В., ЕГН **********,*** против Висшия съдебен съвет и Република България, представлявана от Министъра на финансите, въз основа на която е образувано гр. д. №81/2018г. по описа на ОС Габрово на Административен съд – Габрово, по подсъдност, на осн. чл.118, ал.2 от ГПК.

         ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. №81/2018г. по описа на Окръжен съд - Габрово.  

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Апелативен съд Велико Търново, в едноседмичен срок от връчването на препис от акта на ищеца. 

 

 

                                                    ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: