Решение по дело №2620/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 февруари 2020 г. (в сила от 25 февруари 2020 г.)
Съдия: Валери Цветанов Цветанов
Дело: 20194430202620
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

7.02.2020г.

 

номер ..................                                                       град ПЛЕВЕН

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД

на двадесет и първи януари

Шести наказателен състав

година 2020

В публично заседание в следния състав:

  

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ВАЛЕРИ ЦВЕТАНОВ

 

Секретар: ПЕТЯ АНТОВА

Като разгледа докладваното от съдия ЦВЕТАНОВ

НАХ дело номер 2620 по описа за 2019 година

и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

ПРОИЗВОДСТВОТО е по реда на чл. 59 ал. І от ЗАНН

 

 

         С наказателно постановление №19-0938-004680 от 05.09.2019г. ***на сектор "Пътна полиция" към О.н.М. *** е наложил на основание чл.53 от ЗАНН и чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП; чл.183, ал.4, т.6 от ЗДвП на Д.П.Д. ***, административни наказания глоба в размер на 50 лв. и глоба в размер на 50лв и на  основание Наредба № Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 контролни точки.

Недоволен от издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят Д.П.Д., който го обжалва в срок и моли съда да го отмени, като незаконосъобразно.

         За въззиваемата страна О.н.М. ***, не се явява представител и не изразява становище по съществото на спора.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, допустима е, разгледана по същество е неоснователна.

         Обжалваното наказателно постановление е издадено въз основа на Акт серия GА №90267 от 28.08.2019г за установяване на административно нарушение от който е видно, че на същата дата в  15:40 часа в гр.Плевен, ул. ***с посока на  движение към ул. ***, жалбоподателят Д. е управлявал лек автомобил Опел „***“ с рег. № *** и  извършва следното: Управлява лек автомобил без поставен обезопасителен колан по време на движение, с който е оборудван автомобила. Използва мобилен телефон по време на движение, без наличието на устройство позволяващо използването на телефон без участието на ръцете му.

Горните обстоятелства се установяват от показанията на разпитаните актосъставител М.А.Х.  и свидетел С.Л.К., чиито показания съдът кредитира изцяло с оглед тяхната последователна и логическа изложеност, взаимна кореспондентност и съответствие с приложените по делото писмени доказателства. От показанията на актосъставителя Х. и свидетеля К. се установява, че на 28.08.2019г в  15:40 часа в гр.Плевен, ул. ***, с посока на  движение към ул. ***, жалбоподателят Д. е управлявал лек автомобил Опел „***“ с рег. № ***  без поставен обезопасителен колан по време на движение, с който е оборудван автомобила и е използвал мобилен телефон по време на движение, без наличието на устройство позволяващо използването на телефон без участието на ръцете му. Актосъставителят Х. и свидетелят К. са категорични, че от непосредствено близко разстояние в светлата част на денонощието са възприели жалбоподателят  Д. да управлява лек автомобил без поставен обезопасителен колан по време на движение, с който е оборудван автомобила, както и че  е използвал мобилен телефон по време на движение, без наличието на устройство позволяващо използването на телефон без участието на ръцете му. Съдът кредитира напълно показанията на актосъставителя Х. и свидетеля К., тъй като показанията им са конкретни, ясни и последователни, изясняват в пълнота всички факти и обстоятелства във връзка с възприетото от тях управление на автомобила от жалбоподателя Д. без предпазен колан и говорене по мобилен телефон. Освен това няма данни по делото, които да създават съмнения относно обективността и безпристрастността на тези свидетели, или да сочат за наличието на мотив да набедят жалбоподателя Д. в нарушение, което не е извършил.

При така приетото за установено от фактическа страна законосъобразно и обосновано административнонаказващият орган е приел, че с действията си жалбоподателят Д.П.Д. е извършил нарушение  по чл.137а, ал.1 от ЗДвП и правилно и законосъобразно му е наложил административно наказание на основание чл.183 ал.4 т.7 пр.1 от ЗДвП. Съобразно разпоредбата на чл.137а, ал.1 от ЗДвП водачите на МПС следва да поставят обезопасителен колан по време на движение. Както бе посочено по-горе по несъмнен начин се установи, че жалбоподателят Д. е управлявал МПС без поставен обезопасителен колан по време на движение. В ал.2 на посочената разпоредба са регламентирани изключения, при които е допустимо да не бъде използван обезопасителен колан, а именно: 1.бременните жени; 2. лицата, чието физическо състояние не позволява използването на обезопасителен колан; лицата с трайни увреждания на горни крайници и/или опорно-двигателния апарат, които управляват моторни превозни средства, адаптирани съобразно техните нужди и т.н.  В настоящия случай жалбоподателят Д. не навежда доводи за наличие на предвидените в разпоредбата на чл.137а, ал.2 от ЗДвП изключения за поставянето на обезопасителен колан. Съобразно разпоредбата на чл.104а от ЗДвП на водача на МПС е забранено да използва мобилен телефон по време на управление на МПС-то, освен чрез устройство, позволяващо използването на телефона без участие на ръцете му. Както бе посочено по-горе по безспорен и несъмнен начин от показанията на актосъставителя Х. и свидетеля К. се установява, че жалбоподателят Д. като водач на лек автомобил е управлявал МПС-то, като е използвал мобилен телефон без устройство свободни ръце. Законосъобразно и обосновано административнонаказващият орган е наложил на основание чл.183 ал.4 т.6 от ЗДвП на жалбоподателя Д. административно наказание глоба в размер на 50 лв.

 Съдът не констатира да са допуснати съществени процесуални нарушения, както при съставянето на АУАН, така и при съставяне на обжалваното НП, които да са довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице – жалбоподател в настоящото производство. От представената към административно наказателната преписка Заповед №81213з-515/14.05.2018г на Министъра на вътрешните работи се установява, че актосъставителят Х., като държавен служител от структурно звено „Пътна полиция” е оправомощен да съставя АУАН, както и че на ***сектор „Пътна полиция“  при О.н.М. *** са делегирани правомощия да издава наказателни постановления. 

Съдът счита, че следва да бъде потвърдено обжалваното наказателно постановление относно наложените административни наказания по чл.53 от ЗАНН, 183 ал.4 т.6 от ЗДвП и чл.183 ал.4 т.7 пр.1 от ЗДвП, като законосъобразно и обосновано.

Водим от горното, съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №19-0938-004680 от 05.09.2019г., с което ***на сектор "Пътна полиция" към О.н.М. *** е наложил на основание чл.53 от ЗАНН и чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП и чл.183, ал.4, т.6 от ЗДвП на Д.П.Д. ***, административни наказания глоба в размер на 50 лв. и глоба в размер на 50лв, и на  основание Наредба № Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 контролни точки, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО и ОБОСНОВАНО.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Административен съд – Плевен в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: