Решение по дело №568/2018 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 111
Дата: 14 декември 2018 г.
Съдия: Васил Анастасов Анастасов
Дело: 20184300600568
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град Ловеч, 14.12.2018 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение в публично съдебно заседание на пети декември две хиляди и осемнадесета година, в състав :

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАГДАЛЕНА СТАНЧЕВСКА  

                                   

               ЧЛЕНОВЕ :  1. ВАСИЛ АНАСТАСОВ

    

                                       2. КРИСТИАН ГЮРЧЕВ

 

при секретаря ХРИСТИНА ХРИСТОВА, в присъствието на прокурора ПОЛЯ МИТКОВА, като разгледа докладваното от съдия АНАСТАСОВ  ВНАХД № 568 по описа за 2018 година и за да се произнесе, съобрази :

         

          С Решение № 114/08.10.2018 г. по АНД № 255/2018 г., ***ският районен съд е признал В.Л.Г., с ЕГН ********** ***, за виновен в извършване на престъпление по чл.343 в, ал.2, вр. чл.63, ал.1, т.4 от НК, като на основание чл.78 а, ал.6, вр. ал.1 НК го е освободил от наказателна отговорност и му е наложил следните възпитателни мерки : 1./ на основание чл.13, ал.1, т.3 ЗБППМН - го задължава да участва в консултации и програми за преодоляване на отклоненията в поведението до навършване на пълнолетие, три пъти седмично; 2./ на основание чл.13, ал.1, т.5 ЗБППМН - го поставя под възпитателен надзор на обществен възпитател до навършване на пълнолетие и 3./ на основание чл.13, ал.1, т.10 ЗБППМН - го задължава да извърши работа в полза на обществото, определена от кмета на гр.***, за срок от 30 часа. Произнесъл се е и по отношение на веществените доказателства по делото.

          В срока за обжалване е постъпила въззивна жалба от адв. А.Д. от САК – защитник на обвиняемия В.Г.. Счита, че така постановеното решение е незаконосъобразно, неправилно, необосновано, постановено при съществени процесуални нарушения и в противоречие с материалния закон, а наложеното наказание е явно несправедливо.

          Твърди, че правото на защита на подсъдимия е било нарушено и е налице съществено процесуално нарушение, доколкото в хода на разследването не са спазени разпоредбите на чл.385 и чл.387 от НПК, сочи доводи в тази връзка.

На следващо място счита, че категорично не се е доказало престъплението от обективна страна, извършителството на деянието и авторството му. Излага, че не се е установила идентичност на автомобила, упоменат в АУАН, съставен на В.Г.,*** в предложението за освобождаване от наказателна отговорност и чийто табели са били приети като веществени доказателства по делото. Заявява, че поддържат възражението, че по делото се съдържат данни, че кварталният е спрял подсъдимия в село **** за проверка. Твърди, че категорично няма данни подобни функции, свързани с контрол на автомобилния транспорт да са били възлагани на последния. Сочи, че по делото са налице данни за това, че на място са дошли служителите на КАТ - автоконтрольорите, които са съставили акт на Г., но той не следва да се ползва с материална доказателствена сила, доколкото констатациите в него не са установени от служителите, в чиято компетентност влиза тази проверка. Сочи, че последните не са установявали факта, че В.Г. е бил водач на процесното МПС. В този смисъл твърди, че съставения на 14.05.2018 г. АУАН е незаконосъобразен, не отговаря на изискванията на чл.146 от АПК и не може да бъде повод за образуване на досъдебно производство. На самостоятелно основание моли съда да вземе предвид и, че нарушителят не е подписал саморъчно акта, не е изписал името си, не е разбирал какво пише и на практика е бил заставен да драсне нещо върху лист хартия, без нито да е запознат с правата си, нито да е наясно с последиците. Твърди, че по делото има данни за неграмотността му, видно и от справката на инспектор ДПС. Сочи, че видно от постъпилите материали и първоначалното производство страда от пороци, които са основание за неговата нищожност включително и при връчването на наказателното постановление, което категорично е ненадлежно връчено на непълнолетно лице, а оттам категорично липсва обективен елемент от състава на престъплението, а именно деецът да е бил наказван по административен ред.

Твърди, че гореизложеното показва, че съдът е приел деянието за извършено от довереника й въпреки липсата на събрани достатъчно ясни и категорични доказателства, водещи до единствения извод за виновността на В. в извършване на престъплението. Счита, че гореописаните нарушения са съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване на процесуалните права на повереника й, и са достатъчно основание за отмяна на обжалваното решение

Отделно от горното, счита, че наложените възпитателни мерки не съответстват по размер на деянието, което съдът е приел за извършено. Сочи, че съдът не е отчел чистото съдебно минало на подсъдимия, оказаното от негова страна съдействие на разследващите и съдебните органи за установяване на обективната истина, както и степента на обществена опасност на деянието, които не изискват налагането на възпитателни мерки от вид и размер, какъвто е определеният.

 

 

          Моли настоящата инстанция да отмени обжалвания съдебен акт и да признае обвиняемия за невиновен в извършване на деянието. При условията на евентуалност, с оглед чистото съдебно минало на подзащитния й, свалянето му от отчет за предходни провинения, помощта, която оказва на майка си при грижата за малките си братя и сестри след смъртта на баща му и преживяното ПТП, при което също е пострадал тежко и все още има оплаквания и последици от травмите, предлага на съда да отмени мерките : „Поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател и „Извършване на труд в полза на обществото за срок от 30 часа. Депозирано е и допълнение към въззивната жалба.

В съдебно заседание въззивникът В.Л.Г., редовно призован, не се явява, като се представлява от защитника си – адв. Д.. В пледоарията си същата заявява, че поддържа въззивната жалба на основанията изложени в последната и в допълнението към нея, като ги преповтаря и пред настоящия състав  

В съдебно заседание представителят на ОП - Ловеч, прокурор П.М.заявява, че въз основа на събраните доказателства, решението на РС-*** се явява правилно и обосновано, съобразено с изискванията на закона, поради което моли този състав на съда да го потвърди.

Настоящата инстанция, като съобрази постъпилата жалба, както и допълнението към нея, становищата на страните заявени пред съда и събраните по делото доказателства от ***ския РС, и след като провери изцяло правилността на обжалвания съдебен акт, намира за установено следното :

Въззивникът В.Л.Г., ЕГН ********** е роден на *** г. в гр.****. Живеел в с.****, обловешка, в многодетно семейство с още  седем братя и сестри, при недобри материално-битови и социални условия.

Не работи и не учи /със завършено училищно образование до 7-ми клас/, не е осъждан, налагана му е възпитателна мярка по Закона за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЗБППМН) - поставяне под възпитателен надзор, за това, че в съучастие с брат си на 10.02.2015 г. влезли в дома на своя учителка с намерение да крадат дърва.

През 2016 г. вследствие на претърпяно ПТП, въззивникът получава телесно увреждане, а баща му умира. От приложената на л.43 от ДП характеристичната справка изготвена от инспектор ДПС при РУ МВР гр.*** се установява, че обвиняемият и другите членове на семейството му са получили финансово обезщетение за неимуществените вреди в резултат на горецитираното ПТП, с което значително са подобрили финансовото си положение, оттам и социално-битовите си условия на живот.

Г. не притежавал свидетелство за управление на МПС и веднъж бил наказван за нарушения на ЗДвП /л.22/.

На 14.05.2018 г., около 10.35 часа в с.****, обловешка, по ул. ****” въззивникът управлявал МПС - лек автомобил марка „****, модел „А-3 с peг. ****, като се движел посока с.****. Процесният автомобил бил закупен за обвиняемия от майка му Е.А.от търговеца на автомобили П.Д., въз основа на устна договорка между тях.

С В.Г. в автомобила бил и св. Е.Д.М./л.15/. По същото време, пред дом № 102, св. Й.В.Г., на длъжност мл. ПИ при РУ на МВР - гр.***, спрял за проверка въззивника. Представил се и му поискал документите. Обвиняемият му предоставил само лична карта, от която било видно, че процесното МПС се управлява от непълнолетния В.Г.. След извършена справка чрез дежурния към ОДЧ при РУ гр.***, св. Й.Г. установил, че лицето не притежава свидетелство за управление на МПС, както и че вече е наказван по административен ред за такова деяние. На място бил повикан св. В. Н.И.- мл. автоконтрольор при РУ МВР гр.***, който съставил на въззивника АУАН, за това че управлява МПС, без да притежава свидетелство за управление на такова, който той подписал без възражения /л.4/.

В хода на разследването било установено, че с Наказателно постановление № 17-0297-000361/21.11.2017 г. на Началника на РУ МВР гр.***, влязло в законна сила на 14.12.2017 г., на обвиняемия било наложено наказание „Обществено порицание, за извършено нарушение на чл.177, ал.1, т.2, пред.1-во от ЗДвП, за управление на МПС без съответно свидетелство /л. 19/.

Видно от заключението на назначената и изготвена в хода на досъдебното производство съдебно- психиатрично-психологична експертиза /л.47-50/ у въззивника В.Л.Г. е налице психична годност за участие в досъдебно и съдебно производство. Последният може правилно да възприема фактите, които имат значение за делото и да дава достоверни обяснения за тях, като към момента на извършване на деянието е могъл да разбира свойството и значението на извършеното, могъл е да ръководи постъпките си и да предвиди последиците от тях.

При така описаната фактическа обстановка решаващият съд прави безспорния извод, че въззивникът В.Л.Г. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.343 в, ал.2, вр. чл.63, ал.1, т.4 от НК. ***ският РС обективно е събрал, проверил и подложил на прецизна преценка, както доказателствата, свързани с тезата на обвинението, така и тези свързани със защитната теза, аргументирано е посочил въз основа на кои доказателствени източници основава изводите си, като изложените в тази връзка доводи се споделят напълно и от настоящия състав и не се нуждаят от допълване и преповтаряне. Обстойно са обсъдени възраженията направени от защитата и обвиняемия, даден е отговор защо последните не се приемат. На въпроса за авторството в съответствие с изискването на чл.301, ал.1, т.1 от НПК, съдът е дал правилен и обоснован отговор, изцяло почиващ на безпристрастно формираното в хода на съдебното следствие вътрешно убеждение.

Настоящият състав не приема възражението на защитата, че по делото   не се е доказало по несъмнен начин извършването на престъплението от обективна страна както и авторството му. В тази връзка от защитата се релевират доводи, че по делото няма данни сочещи, че на св. Й.В.Г., на длъжност мл. ПИ при РУ на МВР - гр.***, кварателен на с.**** са му „възлагани функции, свързани с контрол на автомобилния транспорт”, както и, че съставения впоследсдтвие АУАН на В.Г., не следва да се ползва с материална доказателствена сила, доколкото констатациите в него не са установени от служителите, в чиято компетентност влиза тази проверка. Показанията на св. Й.Г. /л.12 от ДП/, който е спрял управлявания от въззивника лек автомобил се подкрепят от всички останали доказателства - показанията на св. Е.М./л.15 от ДП/, приятел на обвиняемият, който е бил заедно с него в автомобила, както и от признанията на В.Г. /л.19 от НОХД/,  направени непосредствено в хода на разпита пред първостепенния съд.

Съставеният впоследствие Акт за установяване на административно нарушение, само свидетелства, че спирайки за проверка лице без СУМПС да управлява МПС, полицейският служител Й.Г. е предприел необходимите действия това да бъде установено от компетентен орган - св. В. И.- автоконтрольор.

Според въззивния състав доводите на защитата относно начина на съставяне на АУАН са неотносими за настоящото производство, в което по правилата на НПК се установяват всички значими факти с надлежно установените от процесуалния закон допустими способи, в случая - управлението от страна на обвиняемия се установява от показанията на свидетелите - очевидци.

На следващо място, настоящата инстанция не приема доводите на защитата за това, че са налице пороци при съставянето и връчването на процесния АУАН, което е условие за обективната съставомерност на конкретното деяние. Възразява се, че нарушителят не е подписал саморъчно акта, не е изписал името си, не е разбирал какво пише и на практика е бил заставен да драсне нещо върху лист хартия, без нито да е запознат с правата си, нито да е наясно с последиците. В тази връзка въззивната инстанция изцяло прима съображенията на първостепенния съд, че по делото са налице доказателства, че обвиняемият Г. може да удостовери волята си с подпис, когато желае, като видно от приложената справка от училището в село **** /л.41 от ДП/ е, че той е завършил 7 /седми/ клас. От приложения по делото протокол за предявяване на разследването /л.62  от ДП/ се установява, че обвиняемият също е положил подпис, такъв е положен и върху процесното НП /л.19 от ДП/. От обясненията му депозирани пред ЛРС се установява, че полагайки подпис върху Наказателното постановление на началника на РУ МВР гр.***, В.Г. е узнал за това, че е наказан от „началника на полицията за това нещо”.

 Очевидно е, че обвиняемият в определени ситуации, водещи до санкционни последици, които са неблагоприятни за него /каквато е и настоящата/ се опитва да се представи за неграмотен и неспособен да положи дори саморъчен подпис, поставяйки отпечатък от палеца си, но в други, от които се извличат позитиви - например при посещение при нотариус си е писал собственоръчно и трите имена, „защото са ми го показали” /л.19 от НОХД/. Това процесуално поведение на обвиняемия съдът цени като упражняване правото му на защита.

Настоящият състав не приема възраженията, че  правото на защита на въззивника е било нарушено и е налице съществено процесуално нарушение, доколкото в хода на разследването не са били спазени разпоредбите на чл.385 и чл.387 от НПК.

Според изискванията на първата разпоредба, по дела за престъпления извършени от непълнолетни, досъдебното производство следва да се проведе от разследващ орган със специална подготовка, което в конкретния случай не е налице, но по никакъв начин това не е нарушило правото на защита на непълнолетния обвиняем. Извършените срещу Г. процесуално - следствени действия по време на досъдебното производство, а и в съдебната фаза са били в присъствието на упълномощения му защитник.

На следващо място, според настоящия състав неоснователно се явява и оплакването за неспазване на чл.387 от НПК, тъй като по делото са събрани доказателства за всички обстоятелства, посочени в нормата. В тази връзка фактите, свързани с личността на обвиняемия, начина на живот на семейството му и възпиталните мерки, предприемани спрямо него, се установяват от писмените доказателства - характеристична справка изготвена от инспектор ДПС при РУ МВР *** /л.43 от ДП/ и справката  от МКБППМН – гр.*** /л.39 от ДП/.

Настоящият състав счита, че така определеното от първостепенния съд наказание се явява справедливо и не са налице основания за неговата редукция. В съответствие с разпоредбата на чл.78 а, ал.6, вр. ал.1 НК първоинстанционният съд е освободил дееца от наказателна отговорност, като му е наложил следните възпитателни мерки : 1./ на основание чл.13, ал.1, т.3 ЗБППМН - го задължава да участва в консултации и програми за преодоляване на отклоненията в поведението до навършване на пълнолетие, три пъти седмично; 2./ на основание чл.13, ал.1, т.5 ЗБППМН - го поставя под възпитателен надзор на обществен възпитател до навършване на пълнолетие и 3./ на основание чл.13, ал.1, т.10 ЗБППМН - го задължава да извърши работа в полза на обществото, определена от кмета на гр.***, за срок от 30 часа.

 

 

Възпитателните мерки, приложими спрямо непълнолетните, са уредени в чл.13 от ЗБППМН, като в ал.2 на същия текст е предвидено, че съдът може да наложи и повече от една възпитателна мярка с оглед поведението на непълнолетния, което е налице и в конкретния случай.

Първостепенния съд е изложил много подробни съображения досежно наложените на дееца възпитателни мерки, които въззивната инстанция изцяло споделя и няма нужда да ги преповтаря. Съгласно разпоредбата на чл.60 от НК, наказанията на непълнолетните се налагат с цел преди всичко те да бъдат превъзпитани и подготвени за обществено полезен труд. Според настоящата инстанция така определените от РС - *** възпитателни мерки изцяло ще изпълнят целта на закона по отношение на обвиняемия В.Г..

Предвид изложените съображения, въззивната инстанция приема, че следва да бъде потвърдено като правилно Решение № 114/08.10.2018 г. постановено по НАХД № 255/2018 г. от ***ския районен съд.

Водим от гореизложеното и на основание чл.338 от НПК, съдът

 

Р  Е Ш И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 114/08.10.2018 г., постановено по НАХД № 255/2018 г. от ***ския районен съд.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

                                                          1. 

ЧЛЕНОВЕ :   

                                                                                       2.