Решение по дело №3014/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1876
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 5 ноември 2019 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20195330203014
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                              Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е     № 1876

        

                                      гр. Пловдив,16.10.2019 г.

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

         Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на единадесети септември  две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

 

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 3014/2019 г. по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

           Обжалвано е Наказателно постановление № 19-1030-002120 от 01.04.2019г. на Н Г към ОД МВР Пловдив Сектор ПП, упълномощен със заповед № 8121з – 515/ 14.08.2018г., с което на жалбоподателя  Г.В.Х., ЕГН **********, са наложени следните административни наказания: ГЛОБА в размер на 50 лв. за нарушение разпоредбите на чл. 104 а от ЗДвП и на осн. чл.183, ал.4, т.6 от ЗДвП;  ГЛОБА в размер на 50 лв. за нарушение разпоредбите на чл.137а, ал. 1 от ЗДвП и на осн. чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП; като наред с  това на основание Наредба N I з- 2539 на МВР са отнети общо 12 точки.                  Жалбоподателят, по съображения, изложени в жалбата, моли съда да отмени процесното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно. Редовно призован, не се явява в съдебно заседание и не изпраща процесуален представител. 

        Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

         Съдът, въз основа на събраните и приложени по делото доказателства, приема за установено следното от фактическа и правна страна :

 

         Жалбата е неоснователна.

 

          С акт за установяване на административно нарушение от 04.03.2019г. е било констатирано, че жалбоподателят Г. В.  Х.,  ЕГН **********, на 04.03.2019г. около 11:20 ч. в гр. Пловдив, на кръстовището на бул. „България” и ул. „В.  Левски”, като водач на  лек автомобил „Ауди А 8”,  с Рег. № ********, лична собственост, докато управлявал описаното МПС използал мобилен телефон без устройство, позволяващо използването на телефона, без участието на ръцете му, като същевременно с това, в движение на МПС-то не използвал и обезопасителен колан, с който е оборудан автомобилът.

         Извършените нарушения били забелязани от патрулиращия свид. Р.С., на длъжност „****” при сектор Пътна полиция, който след няколко опита, спрял автомобила, управляван от жалбоподателя и съставил на последния АУАН  с бл. № ******/04.03.2019г. за нарушения по чл. 104 а и чл.137 а, ал.1 от ЗДвП.  Актът бил подписан от жалбоподателя с възражение.

         Наказващият орган счел възраженията за неоснователни и въз основа на АУАН, издал обжалваното наказателно постановление.

         Така установената фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото писмени доказателства и от гласните такива - показанията на свид. Р.С., който потвърждава авторството на АУАН и направените в него констатации. В допълнение свид сочи, че  още в движение, докато е патрулирал, е забелязал жалбоподателят в нарушение. Свид. заявява, че едва след няколко опита да го спре и да преустанови нарушенията му, жалбоподателят се  подчинил.

         Съдът кредитира показанията на свид. С. като достоверни, логични, последователни и съответстващи на писмените доказателства по делото.

         При така възприетата и изложена фактическа обстановка съдът прие, че жалбоподателят Х. е осъществил от обективна и субективна страна съставите на административните нарушения по чл.104 а от ЗДвП и по чл.137 а, ал.1 от ЗДвП, тъй като на  04.03.2019г. около 11:20 ч. в                     гр. Пловдив, на кръстовището на бул. „България” и ул. „В.  Левски”, управлявал лек автомобил „Ауди А 8”,  с Рег. № ******** без да е поставил предпазния колан, с какъвто е било оборудвано това моторно превозно средство, въпреки задължението за това, и е използвал по време на движение мобилен телефон без устройство, позволяващо ползването без участието на ръцете, въпреки забраната за това. Тези обстоятелства се потвърждават изцяло от показанията на актосъставителя С.. Отделно това, извършването на посочените административни нарушения се установява по несъмнен начин и от приложения по преписката АУАН, чиято презумптивна доказателствена сила не беше оборена от жалбоподателя, който не ангажира доказателства, с които да обоснове твърденията си.

         Като основателно, но несъществено се оценя възражението, касаещо липса на ЕГН на свидетеля, отразен в АУАН, тъй като според съда то по никакъв начин не е повлияло върху упражняване правото на защита на жалбоподателят. В съставения акт действително не е посочено ЕГН-то на свидетелЯ, но са указани трите му имена, както и адрес, и подпис. Следователно същият е индивидуализиран до степен, че да може да бъде установен, какъвто е и смисълът на изискването в чл.42, т.7 ЗАНН.

         Нарушенията са правилно подведени от актосъставителя в АУАН, и от административнонаказващия орган в НП, а описанието на нарушенията е отразено пълно, точно, недвусмислено, така че жалбоподателят да разбере за какво негово поведение е ангажирана отговорността му. Актът и постановлението са издадени от компетентни лица, в изпълнение на възложените им правомощия, и в законоустановените срокове за това.

         Правилно наказващият орган е приложил съответните на нарушенията санкционни разпоредби – съответно на чл.183, ал.4 т.6 от ЗДвП, предвиждаща за нарушението по чл.104 а от ЗДвП административно наказание глоба в размер на 50 лева, и на чл.183 ал.4 т.7 пр.1 от ЗДвП за нарушението по чл.137а, ал.1 от ЗДвП, предвиждаща налагане на административно наказание глоба в размер на 50 лева. Наложените наказания  са във фиксиран от закона размер, който не подлежи на ревезиране от страна на съда.

         В съответствие с изискванията на Наредба № Із – 2539 на МВР, с наказателното постановление са били отнети общо 12 контролни точки, от които 6 контролни точки за нарушението по чл.104 а от ЗДвП и 6 контролни точки за нарушението по чл.137 а, ал.1 от ЗДвП.

         Не са налице основания случаят да бъде определен като маловажен по смисъла на чл.28  от ЗАНН, защото не касае деяния с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други подобни случаи. 

 

          Мотивиран от изложеното по- горе , Съдът

 

 

                                               Р    Е    Ш    И    :

 

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1030-002120 от 01.04.2019г. на Началник Група към ОД МВР Пловдив Сектор ПП, упълномощен със заповед № 8121з – 515/ 14.08.2018г., с което на жалбоподателя  Г.В.Х., ЕГН **********, са наложени следните административни наказания: ГЛОБА в размер на 50 лв. за нарушение разпоредбите на чл. 104 а от ЗДвП и на осн. чл.183, ал.4, т.6 от ЗДвП;  ГЛОБА в размер на 50 лв. за нарушение разпоредбите на чл.137а, ал. 1 от ЗДвП и на осн. чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП; като наред с  това на основание Наредба N I з- 2539 на МВР са отнети общо 12 точки.

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Пловдив по реда на Глава ХІІ от АПК в 14 - дневен срок  от получаване на съобщението, че същото е изготвено.

 

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                  /п/

Вярно с оригинала!

ВК