Решение по дело №3193/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 854
Дата: 8 юни 2020 г. (в сила от 10 юни 2020 г.)
Съдия: Димитър Василев Кацарев
Дело: 20205330203193
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 854                                     08.06.2020 г.                    град Пловдив

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                      

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                        ІІ наказателен състав

На осми юни                                              две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР КАЦАРЕВ

     

Секретар: Величка Илиева

Като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

АНД номер 3193 по описа за 2020 година

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА З.А.А. - роден на ***г***, б., български гражданин, с начално образование, безработен, неженен, неосъждан, с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 07.06.2020 г. около 18:30 часа в с.Труд, обл.Пловдив, в съучастие с лицето И. А. М. с ЕГН **********, е извършил непристойна проява, изразяваща се в оскърбително отношение и проява на неуважение към Г.В.Т.с ЕГН ********** от с.Т., както и отправяне на заплахи и обиди към същото лице и други, близко намиращи се жители на село Труд, с което е нарушил обществения ред и спокойствие, но поради своята по-ниска степен на обществена опасност не представлява престъпление по смисъла на чл.325 от НК, поради което и на основание чл.6, ал.1 буква „А” вр. чл.1, ал.1, т.1 и ал.2 от УБДХ му НАЛАГА административно наказание ЗАДЪРЖАНЕ В СТРУКТУРНО ЗВЕНО НА МВР ЗА ТРИ ДЕНОНОЩИЯ.

 

Решението не е окончателно, подлежи на обжалване в 24-часов срок от днес пред Окръжен съд гр.Пловдив.

 

 

                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала!

В.И.

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

към Решение по АНД № 3193 по описа за 2020 година

на ПРС, II н.с.

 

           Производство по реда на чл.4 и следващи от Указа за борба с дребното хулиганство.

            Делото е образувано въз основа на акт за констатиране на проява на дребно хулиганство от 07.06.2020г. на РУ-Труд при ОД на МВР Пловдив против З.А.А. *** ЕГН **********  за това, че на 07.06.2020г. около 18:30 часа в с.Труд, в съучастие с лицето И.А. М. с ЕГН ********** е извършил непристойна проява, изразяваща се в оскърбително отношение и проява на неуважение към Г.В.Т.с ЕГН ********** от с.Т., както и отправяне на заплахи и обиди към същото лице и други, близко намиращи се жители на село Труд, с които действия е нарушил обществения ред и спокойствие.

            Нарушителят З.А.А. се явява в съдебно заседание. Не желае участие на защитник. Дава обяснения за употреба на алкохол и прояви под негово въздействие. Признава вината си.

 

            Съдът като съобрази доказателствата по делото по отделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

 Нарушителят З.А.А. е роден на *** ***, адресно регистриран и живущ ***, български гражданин, с начално образование, безработен, неосъждан, с ЕГН **********.

 На 07.06.2020г. нарушителят З.А. и лицето И.А. М. след като употребили алкохол, около 18:30 часа, в с.Труд,  на улица „Александър Димитров“ срещнали свидетел Г.В.Т.от същото село, който се прибирал към дома си на улица „Д.П.“. Свидетел Т. поздравил двете лица, които започнали да го обиждат и да се държат агресивно към него. По отношение на свидетел Т. бил направен опит да бъде ударен с камък, който ги избутал. На свидетелят била скъсана тениската. Поведението на двете лица накарало свидетел Т. да избяга от мястото и да отиде в дома си. Двете лица започнали да гонят свидетел Т., като същевременно го обиждали казвайки му „****“. След влизане в двора на къщата, свидетел Т. заключил пътната врата и казал на майка си да се обади на полицията. Пристигайки пред дома на свидетел Т. нарушителят А. и другото лице И.М.  започнали да тропат по пътната врата, да псуват и да отправят заплахи за запалване на къщата и плюели през оградата и мрежата на пътната врата. От двете лица били хвърлени камъни към къщата. Бил направен опит да се прескочи оградата и да се влезе в двора, който бил спрян от свидетел Т.. Свидетели на случилото се станали В. А. Т., И.П.Й., С.Р.Г., към които двете лица също така отправили закани и обиди, както и хвърляли камъни. На място пристигнали полицейски служители, които отвели нарушителя А. и И.М. в полицейското управление. В управлението на И.М. била направена проба за употреба на алкохол с техническо средство Дрегер Алкотест. Пробата на М. отчела 2,61 промила алкохол в издишания въздух.  По отношение на двете лица бил съставен акт за констатирана проява на дребно хулиганство.

Всички разпитани свидетели са категорични в показанията си, че нарушителят А. се е държал агресивно спрямо свидетел Т., обиждал го е както него, така и другите присъстващи лица, хвърлял е камъни към дома на свидетел Т. и другите лица и с тези си действия си е нарушил обществения ред и спокойствие.

Гореизложената фактическа обстановка се установи от обясненията на нарушителя З.А., от обясненията на свидетелите Г.В. Т., В. А. Т., И.П.Й., С.Р.Г., както и от приетите и приобщени към делото писмени доказателства: докладни записки.

При съпоставка и анализ на приетите по делото доказателства  несъмнено се доказва, че е била извършена непристойна проява от страна на лицето З.А.А. такава, каквато е отразена  в акта за констатиране на дребно хулиганство. Установи се по делото, че нарушителят З.А.А. е осъществил от обективна страна състава на нарушението по чл.1, ал.2 от УБДХ – събраха се безспорни данни за извършена от сочения за нарушител непристойна проява, изразена в прояви на неуважение и оскърбително отношение към свидетел Георги Т., отправяне на заплахи и обиди към другите присъстващи на случилото се жители на село Труд,  на публично място пред повече хора, с което нарушил обществения ред и спокойствието на гражданите – административно нарушение по чл.1, ал.2 от УБДХ.

Съгласно чл.1, ал.2 от УБДХ, дребно хулиганство по смисъла на този указ е непристойна проява, изразена в употреба на ругатни, псувни или други неприлични изрази на публично място пред повече хора, в оскърбително отношение и държане към гражданите, към органите на властта или на обществеността или в скарване, сбиване или други подобни действия, с които се нарушава общественият ред и спокойствие, но поради своята по-ниска степен на обществена опасност не представлява престъпление по чл.325 от Наказателния кодекс.

 Предвид по - ниската си обществена опасност от хулиганството по НК, дребното хулиганство е административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН. Според цитираната разпоредба на УБДХ проявите на дребно хулиганство са конкретизирани в три групи: употреба на ругатни, псувни или други неприлични изрази на публично място пред повече хора; оскърбително отношение към гражданите или органите на властта или на обществеността; скарване, сбиване или други подобни действия, с които се нарушава общественият ред и спокойствие. За да е осъществен състав на дребно хулиганство, следва да е извършено деяние, което с оглед своите обективни и субективни признаци, да попада към една от посочените групи.

В конкретния случай по делото това  бе установено. В този смисъл  след като е налице деяние, което осъществява обективните и субективните признаци на състава на дребното хулиганство, очертани в разпоредбата на чл.1, ал.2 от УБДХ, е налице и визираното административно нарушение, за което следва да бъде наложено едно от наказанията по чл.1, ал.1 от същия указ. Съдът, като взе предвид конкретната обществена опасност на деянието и нарушителя, дадените от него обяснения в съдебно заседание, събраните по делото гласни доказателства, както и писмените доказателства по преписката, намира, че за поправянето и превъзпитанието на дееца е необходимо да му се наложи предвиденото в чл.1, ал.1, т.1 от УБДХ  административно наказание “задържане в структурно поделение на МВР“, която според съда следва да е за срок от 3 денонощия. При определяне на наказанието съдът отчете обществената опасност на деянието и дееца, взе предвид факта, че деянието е осъществено на обществено място и очевидци на инцидента са били както посочените по делото свидетели, така и други жители на с.Труд, съседи на свидетел Т.,  както и  обстоятелството, че нарушителят е засегнал неприкосновеността на личността, с което демонстрира неуважение към обществения ред и спокойствието на гражданите.

  Съдът счита, че с така наложеното наказание ще се изпълни личната и генералната превенция по отношение на нарушителя и гражданите на обществото, както и целите на наказанието, визирани в чл.36 от НК.

           По тези съображения съдът се произнесе с решението си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

вярно с оригинала!

В.И.