Решение по дело №126/2021 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260148
Дата: 27 април 2021 г. (в сила от 16 февруари 2022 г.)
Съдия: Стела Петрова Колчева
Дело: 20211420200126
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                        

гр.ВРАЦА,27.04.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                        

Врачанският  районен съд, V-ти нак.състав в публичното заседание на втори март през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                      

                        Председател:СТЕЛА КОЛЧЕВА                                                   

                 Съдебни заседатели:                     

                                                                                                     

при секретаря Б.Стефанова и в присъствието на прокурора ...                      като разгледа докладваното от СЪДИЯТА НАХ дело 126 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.Образувано е по жалба на “Вани”ЕООД- гр.Враца, чрез представляващия го управител Ц.И.Ц. против НП № 549258-F577738/26.11.20 г. на Началник отдел „ОД“-Велико Търново в ЦУ на НАП, с което за извършено нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба №Н-18/13.12.06 г. на МФ и на основание чл.185, ал.2, изр.2 ЗДДС на едноличния търговец е наложена имуществена санкция в размер на 500.00 лв. В жалбата и в съдебно заседание се релевират оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост на атакуваното постановление поради допуснати нарушения на материалния закон, с искане за отмяната му на това основание.

         Ответната страна чрез процесуалния си представител изразява становище за неоснователност на жалбата и законосъобразност на постановлението, с молба за потвърждаването му.

         След преценка и анализ на събраните по делото доказателства, във връзка с доводите и възраженията на страните, съдът намира за установено от фактическа и правна страна следното:

         Жалбата е процесуално допустима като подадена при условията на чл.59 и сл. от ЗАНН. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна, при следните съображения:

         На 23.10.20 г., служители на НАП- св.А.Н. и св.Т.П. извършили проверка в търговски обект-магазин за козметика, находящ се в гр.Враца, ул*******, стопанисван от дружеството - жалбоподател. При проверката е установено, че в обекта има налично, работещо и регистрирано фискално устройство, разполагащо с технически възможности за служебно отразяване на извършените промени на касовата наличност, но въпреки това в него не се отбелязвала всяка промяна на касовата наличност-начална сума, въвеждане и изваждане на пари във и извън касата. Горното е установено от контролните органи чрез засичане на касовата наличност, като е намерена фактическа такава наличност в размер на 121.40 лв. Наличността за деня до момента на проверката в брой по изваденият междинен финансов отчет е в размер на 33.00 лв. или е установена положителна разлика в размер на +88.40 лв., но това не било отразено във фискалното устройство.

Горепосочените констатации са отразени в съставен протокол за проверка №0005576/23.10.20 г.

На 30.10.20207 г., в присъствие на представляващия дружеството е съставен и връчен АУАН№ F57738 за извършено нарушение на чл.33, ал.1 от Наредба №Н-18/13.12.06 г. на МФ. АУАН е подписан с възражение /поддържано и в хода на съдебното производство/, че сумата от 88.40 лв. е описана в касовата книга и невъвеждането и във ФУ се дължи на технически пропуск.

Последвало е издаването на обжалваното НП, с което възраженията са счетени за неоснователни и за констатираното с АУАН нарушение, на основание чл.185, ал.2, изр.2 ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500.00 лв.

         Възприетите фактически положения се установяват от всички приобщени по делото доказателства -показанията на св.А.Н. и Т.П., цитирания ПИП с приложени декларация за лице, работещо по трудово правоотношение, дневен финансов отчет от ФУ, страница от касова книга, опис на парични средства и др. Данните изводими от горепосочените доказателствени източници са еднопосочни и безпротиворечиви, поради което и не се налага по-подробното им обсъждане.

         При горната фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

От процесуална страна съдът не констатира допуснати в административно-наказателното производство нарушения на процесуалните правила, ограничаващи правото на защита на жалбоподателя и съответно представляващи основание за отмяна на НП. Видно от акта и НП същите съдържат всички необходими реквизити, в т.ч. дата и място на извършване на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено и констатирано, конкретно нарушената правна норма.Налице е и пълно съответствие между текстовото описание на нарушението и дадената му правна квалификация.

От материално-правна страна, обжалваното НП е и напълно обосновано.По делото безспорно се установи, че на инкриминираните време и място, в търговския обект, стопанисван от „Вани“ЕООД, във ФУ не се отбелязва всяка промяна на касовата наличност като начална сума и въвеждане и изваждане на пари във и извън касата. За така извършеното нарушение на чл.33, ал.1 от Наредба№Н-18/06 г.,  търговецът следва да понесе отговорност съгласно чл.185, ал.2 ЗДДС.

Конкретно установеното нарушение е типичен, обикновен случай на нарушение от този вид. По дефиниция е формално и макар законът да не изисква настъпване на вредни последици като негов съставомерен резултат, такива фактически са налице-засягане реда за регистрация и отчитане на извършените в даден търговски обект продажби и съответните данъчни цели на ЗЗДС. В случая задължително следва да се отчете и че се касае до субект, осъществяващ търговска дейност по занятие, което изисква не само стриктно изпълнение на задълженията по установения държавен ред от търговеца, но и полагане на дължимата грижа по отношение изискванията на фиска.При тези съображения, не може да се приеме, че нарушението е “малозначително” или “маловажно” по смисъла на чл.28 ЗАНН.От друга страна отговорността на юридическото лице е обективна, безвиновна, поради което и причините за допускане на нарушението /в това число и чисто технически пропуск/, нямат отношение към съставомерността на деянието и следва да се отчитат само при индивидуализация на санкцията, в аспекта на смекчаващи обстоятелства. Същото важи и за установените по делото факти, че процесната сума от 88.40 лв., макар и невъведена във ФУ, е била описана в касовата книга, доколкото воденето на такава отчетност понастоящем е отменена изцяло, съгл.чл.39, ал.5 от Наредбата. Затова и всички направени в тази насока възражения от жалбоподателя са също неоснователни.

При индивидуализация на санкцията спрямо лимитативно предвидените в чл.185, ал.2,изр.2,вр.ал.1 ЗДДС размери на същата от 500.00 лв. до 2000.00 лв., в случая наказващият орган коректно е отчел всички горепосочени смекчаващи отговорността обстоятелства и е наложил такава в минимален размер от 500.00 лв., При това положение не е налице нарушение на чл.27, вр.чл.12 ЗАНН и обжалваното наказателно постановление подлежи на потвърждаване и на това основание.

При този изход на делото следва да бъде уважено искането на ответната страна за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение, като в тежест на жалбоподателя се възложи заплащане на такива в размер на 100.00 лв. 

         Водим от всичко гореизложено и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

                                                          Р  Е  Ш  И  :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 549258-F577738/26.11.20 г. на Началник отдел „ОД“-Велико Търново в ЦУ на НАП, с което за извършено нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба №Н-18/13.12.06 г. на МФ и на основание чл.185, ал.2, изр.2 ЗДДС на ”Вани”ЕООД- гр.Враца, с ЕИК:********* е наложена имуществена санкция в размер на 500.00 лв.

         ОСЪЖДА ”Вани”ЕООД- гр.Враца, с ЕИК:********* ДА ЗАПЛАТИ на НАП разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100.00 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Враца в 14-дневен срок от уведомяването на страните за изготвянето му.

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: