Решение по дело №107/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 171
Дата: 9 май 2020 г. (в сила от 26 октомври 2020 г.)
Съдия: Васил Петров Ганов
Дело: 20191420200107
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

гр.В., 09.05.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският районен съд, ІІ наказателен състав в публично заседание на трети юни, две хиляди и деветнадесета година в състав :

 

                                                              Председател : Васил Ганов

 

При секретаря Милена Софронова и в присъствието на прокурора

като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 107 по описа за 2019г. за да се произнесе взе предвид следното :

 

 Производството е по реда на чл. 59 – 63 от ЗАНН и е образувано по жалба от  Г.С.В. с ЕГН **********, чрез адв. Е.Г.   срещу Наказателно постановление №1109 от 18.12.2018 г. на директор на РДГ-Б., с което за  нарушение на осн. чл.104, ал.1, т.1 от Закона за горите /ЗГ/  на осн. чл.266, ал.1 от ЗГ му е наложена глоба в размер на 100.00лв.

Жалбоподателят оспорва наказателното постановление като незаконосъобразно и постановено при неизяснени обстоятелства и при нарушение на административно производствените правила.

Ответната страна по жалбата не взема становище.

След като се запозна с депозираната жалба съдът установи, че същата е подадена от активно легитимирано лице и в законоустановения срок по чл. 59, ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество същата е ОСНОВАТЕЛНА.

 Въз основа на събраните по делото доказателства съдът приема са установена следната фактическа обстановка:

 18.12.2018 г., свидетелите С.С. и И.Н. /гл. специалисти към Агенция по горите гр.София/ получили сигнал, че в района на в землището на с.Голямо Пещена, общ. В. се извършва незаконен добив на дървесина. При отиването си на мястото, с помощта на бинокъл от около 200м. - 300м. в гората забелязали две каруци, като едната била натоварена с дърва и тръгнала в посока съм селото. В гората служителите забелязали жалбоподателя да реже дърва с моторен трион, като в този момент телефонът на жалбоподателя позвънил и той тръгнал с каруцата без дървата. Добитото количество дървесина било 1 куб. м. Служителите го последвали и му съставили констативен протокол и АУАН, в който било обективирано, че на 18.12.2018 г. жалбоподателят добива с моторен трион „Щил 023“ с №********* 1.00пр. куб. м. дърва за огрев от дървесен вид ясен, немаркирани с контролна горска марка /КГМ/ в основата на пъна. Констатирано е, че  нарушението е извършено на открито на 31.10.2018 г. в землището на село Голямо Пещене, общ.В., обл.В., отдел 387, подотдел „е1“-горска територия-частна собственост, с което е нарушен чл.104, ал.1, т.5 от Закона за горите.  

Впоследствие било издадено и обжалваното в настоящото производство наказателно постановление с идентична фактическа обстановка, с което на жалбоподателя за  нарушение на чл.104, ал.1, т.1 от Закона за горите на осн. чл.266, ал.1 във вр. с чл.104, ал.1, т.5 от ЗГ му е наложена глоба в размер на 100.00лв.

По делото е приложено и Наказателно постановление №1108 от 18.12.2018 г. на директор на РДГ-Б., с което е ангажирана административно наказателната отговорност на жалбоподателя за нарушение на чл.108, ал.1, т.4 от ЗГ за това, че   добива с моторен трион „Щил 023“ с №********* 1.00пр. куб.м. дърва за огрев от дървесен вид ясен, без писмено позволително за сеч като  нарушението е извършено на открито на 31.10.2018 г. в землището на село Голямо Пещене, общ.В., обл.В., отдел 387, подотдел „е1“ - горска територия - частна собственост, за което му е наложена глоба в размер на 100.00лв. и са отнети в полза на държавата вещите послужили на извършване на нарушението, а именно: 1бр. моторен трион „Щил 023“ с №*********.

            Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото доказателства: АУАН №051450 от 31.10.2018 г., , Наказателно постановление №1109 от 18.12.2018 г., Наказателно постановление №1108 от 18.12.2018 г., констативен протокол от 31.10.2018 г., съставен от С.С.–гл. специалист при Агенция по горите, Заповед №РД49-199/16.05.2011 г. на министъра на земеделието и храните, свидетелските показания на С.С. и И.Н. /гл. специалисти към Агенция по горите гр.София/.

           Тълкувайки събраните по делото доказателства съдът приема следното:

 Наказателното постановление е издадено от компетентен орган и в предвидената от закона форма, тъй като по делото е представена оправомощителна заповед в тази насока. Нарушителят е ясно индивидуализиран и няма съмнение относно неговата самоличност.

В АУАН и в НП нарушението правилно е описано като „добива”. Според т. 21 от Допълнителните разпоредби на ЗГ „Добив на дървесина” е сеч и извоз на дървесина до временен склад”. Установи си, че жалбоподателят, след като е секьл дървесина с моторен трион, е осъществил „добив“ на същата по см. на чл.21 от ДП на ЗГ.

В случая в АУАН като нарушена е  цитирана разпоредбата на чл. 104, ал. 1, т. 5 от ЗГ, която съдържа забрана за сеч на немаркирани дървета. В НП обаче след като е прието, че са добити немаркирани дървета е посочено, че е извършено нарушение на разпоредбата на чл.104, ал.1, т.1 ЗГ, забраняваща провеждането на гола сеч във всички гори с изключение на тополовите, върбовите и нискостеблените гори.

Съгласно чл. 47, ал. 1, т. 1 от Наредба № 8/05.08.2011 г. за сечите в горите,  задължение за лицата, извършващи добив на дървесина, при провеждане на сечите е да секат само определените и отбелязани за сеч дървета, а при гола сеч – всички дървета върху площта на сечището без забранените за сеч дървета, указани в позволителното за сеч.

Видно от допълнителните разпоредби на Закона за горите в т.9 е определено, че "гола сеч" е възобновителна сеч, при която за период, не по-дълъг от една година, се отсичат всички дървета на зрялото насаждение на определена територия.

 В атакуваното НП е посочено, че жалбоподателят добива немаркирани с контролна горска марка дърва, което предвид словесното описание е нарушение по чл.104, ал.1, т.5 ЗГ, както е посочено в АУАН, но в същото време административно-наказващият орган е приел, че е извършено нарушение на чл.104, ал.1, т.1 ЗГ, забраняваща провеждането на гола сеч във всички гори с изключение на тополовите, върбовите и нискостеблените гори. В санкционната част на НП е наложена глоба на основание чл.266, ал.1 във вр. с чл.104, ал.1, т.5 ЗГ, което влиза във вътрешно противоречие с приетата за нарушена материална норма на чл.104, ал.1, т.1 ЗГ.

 Така констатираното противоречие между извършеното от жалбоподателя нарушение между АУАН и НП от една страна и обективното противоречие между обстоятелствена част на НП, в която е прието, че  е извършено нарушение изразяващо се в добив на немаркирана дървесина, което обаче е подведено под нормата на чл.104, ал.1, т.1 ЗГ указваща добив на гола сеч, на практика обосновава съществено нарушение. Административно наказващият орган е констатирал добив на немаркирани дървета, но в същото време е приел, че жалбоподателят е извършил нарушение, изразяващо се "гола сеч", съгласно чл.104, ал.1, т.1 ЗГ, която съгласно разпоредбите на ЗГ е възобновителна сеч, при която за период, не по-дълъг от една година, се отсичат всички дървета на зрялото насаждение на определена територия.

             При анализираното съдържание на НП следва изводът, че е налице  вътрешно противоречие между обстоятелствената част, словесното формулиране на нарушението, правната му квалификация  и санкционната норма. Констатираните противоречия са обосновали неяснота на административноказателното обвинение и накърняване правото на защита на наказаното лице.   

         От друга страна въпреки констатираното съществено процесуално нарушение при съставянето на НП, обстоятелствата по допускане на нарушението и тежестта му е следвало да обективира наказващия орган да приложи чл. 277 от ЗГ, вр. с чл. 28 от ЗАНН. Съдът, анализирайки всички събрани по делото доказателства – писмени и гласни, личността на жалбоподателя и количеството на добитата дървесина, намира, че незаконосъобразно наказващия орган не е приложил чл. 28 от ЗАНН по отношение на процесното нарушение.

При оценката на характера на деянието, настоящият състав на съда счита, че фактическите рамки, при които е осъществено конкретното нарушение го определят като маловажен случай по смисъла на дадената в чл. 93, т. 9 НК дефиниция. Действително обществените отношения, които регулира ЗГ са от особена обществена важност, но това не може да игнорира задължението за индивидуална преценка на всеки отделен случай, с оглед обществената опасност на конкретното деяние и на конкретния нарушител.  Съгласно чл. 93, т. 9 от НК, един от критериите за определяне на едно деяние като „маловажен случай“ е липсата или незначителността на вредоносните последици. По делото се установи, че добитото количество от 1 куб.м.дървесина касае незначителни вредоносни последици. Наказващият орган е следвало имайки предвид ТР № 1/12.12.2007 г. по т. н. д. №1/2005 г. на НК на ВКС в контекста на данните за тежестта на нарушението да установи, че се касае за маловажно нарушение по чл. 104, ал. 1, т. 4 от ЗГ, което не е имало основание да се наказва с необосновано и несправедливо по размер административно наказание. Съдът изхождайки от тежестта на процесното нарушение, обстоятелствата при които е извършено и количеството отсечена дърва, намира, че делото е попълнено с необходимите доказателства в т. ч. и за приложение на чл. 28 от ЗАНН.

              С оглед възприетото се обосновава извод за отмяна на атакуваното НП като незаконосъобразно.

  Така мотивиран съдът

 

                                   Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №1109 от 18.12.2018 г. на директор на РДГ - Б., с което на Г.С.В., с ЕГН:********** за  нарушение на осн. чл.104, ал.1, т.1 от Закона за горите,  на осн. чл.266, ал.1 от ЗГ му е наложена глоба в размер на 100.00лв.

          РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Административен съд-гр.В. в 14 дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

                                                                                   

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: