Решение по дело №279/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 269
Дата: 5 август 2021 г. (в сила от 5 август 2021 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20217100700279
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                          № 269

05.08.2021 г., град Добрич

В   И  М  Е  Т  О    Н А    Н  А  Р  О  Д  А

 

        Административен съд - Добрич, в открито съдебно заседание на тринадесети юли две хиляди двадесет и първа година, Първи касационен състав:

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:   КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                     ЧЛЕНОВЕ:          ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                   СИЛВИЯ САНДЕВА

при секретаря СТОЙКА КОЛЕВА и с участието на прокурора ПЛАМЕН НИКОЛОВ изслуша докладваното от председателя КАНД № 279/ 2021 г.

          Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно процесуалния кодекс, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

          Образувано е по касационна жалба на М.Е.А. от гр. Добрич, подадена чрез адв. Ю.Х., ДАК, срещу Решение № 260081/ 23.04.2021 г. по НАХД № 602/ 2020 г. по описа на Районен съд – Добрич. 

          Според касатора решението на ДРС е нищожно, недопустимо и неправилно поради допуснати нарушения на материалния закон и съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Касаторът прави оплакване, че ДРС не е изследвал всички правнорелевантни факти, съдържащи се в административнонаказателната преписка. Настоява, че съдът неправилно е приел, че АУАН и НП са издадени при липса на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Добавя, че съдът е коментирал Протокола за ПТП, без да обсъди, че при съставянето му са допуснати нарушения, тъй като съставителят му не е посочил свидетели при съставянето му. Иска то да бъде отменено, като бъде отменен и ЕФ и му бъдат присъдени съдебно – деловодните разноски за двете инстанции. Като нарушение изтъква, че съдът е приел за несъществено нарушение факта, че в АУАН регистрационният номер на увреденото МПС е добавен ръчно, без към добавката да има подпис на свидетеля по акта и на жалбоподателката. Твърди, че между описаното в НП и приетото от съда като фактическа обстановка на увреждането има противоречие относно мястото на увреждането. Добавя, че на жалбоподателката не е станало ясно за какво нарушение е наказана, тъй като описанието на същото не било пълно, нито в АУАН, нито в НП. Иска да бъде отменено първоинстанционното решение и да бъде отменено НП изцяло.   

          В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява. Представлява се от адв. Х., който поддържа жалбата и претендира разноски за касационната инстанция, за което представя доказателства.

          Ответникът, редовно призован, не се представлява.

          Прокурорът от Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

          Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, а разгледана по същество, е неоснователна.

          М.А. е санкционирана за това, че на 13.03.2020 г. около 16:00 часа, в гр. ххххх, по ул. „хххххх“, до Банка „ОББ“, управлявайки лек автомобил с рег. № ххххх, извършва маневра ляв завой да излезе от реда на паркираните автомобили, като удря с лявата си част задната дясна част на паркирания лек автомобил „хххх“ с рег. ххххххх и допуска пътнотранспортно произшествие с материални щети по двата автомобила, като не остава на място да установи последиците от произтеклото ПТП.

          Нарушенията са квалифицирани по чл. 25, ал. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) и по чл. 123, ал. 1, т. 1 от с.з. За тях е съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) на 13.03.2021 г., в който А. е отбелязала, че няма възражения.

Впоследствие, на 17.03.2020 г., подава възражение, с което оспорва авторството на деянията и твърди, че нищо не е извършила. Представя екземпляр от АУАН, в който не е отразен рег. номер на втория автомобил.

Възражението е разгледано, прието е за неоснователно, като в резултат на 02.04.2020 г. е издадено обжалваното пред ДРС Наказателно постановление (НП) № 20 – 0851 – 000552, издадено от Началника на Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Добрич.

          Съставът на ДРС е приел, че в хода на съдебното производство не е установена различна от описаната в АУАН и НП фактическа обстановка от описаната, а разпитаните като свидетели в съдебно заседание актосъставител и свидетел по АУАН са потвърдили тази фактическа обстановка. Съдът е кредитирал показанията и на останалите, разпитани по делото свидетели – очевидци и собственик на лек автомобил Ауди 3, като се е мотивирал, че са еднопосочни, логично подредени и безпротиворечиви.

          Кредитирал е и заключението на вещото лице по назначената СТЕ за механизма на произшествието, като е счел, че според заключението на вещото лице установеният механизъм на настъпване на пътнотранспортното произшествие съответства на описания с гласните доказателства, което е възприел за допълнително основание за тяхното кредитиране.

При тези изводи е приел нарушенията за доказани по безспорен начин, отчел е, че наложените наказания са съответни на закона, обсъдил е липсата на предпоставки за приложението на чл. 28 от ЗАНН и в резултат е потвърдил НП изцяло.

Настоящият състав изцяло споделя изводите на първоинстанционния съд.

Събраните по делото гласни доказателства напълно отговарят на описаната в АУАН и НП фактическа обстановка, както правилно съдът е приел. Изписването на ръка на номера на втория пострадал автомобил не представлява съществено процесуално нарушение. В съдебно заседание е изяснен въпросът, че именно този автомобил е бил пострадал от неправомерните действия на водача – касатор. Правата на наказаното лице не са нарушени, а последното не е опровергало с надлежни доказателствени средства доказателствената сила на АУАН. Доводите в касационната жалба са голословни и необосновани. Механизмът на ПТП е потвърден и от заключението на вещото лице, което заключение не е оспорено от наказаното лице. Процесуалният представител на последното е заявил да се приеме заключението.

За пълнота, с оглед твърденията в касационната жалба, следва да се отбележи, че касационната жалба се разглежда по реда на АПК, но на основанията в чл. 348 НПК – когато е нарушен законът, когато е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и когато наложеното наказание е явно несправедливо. В случая материалният закон е приложен правилно, а в съдебното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Съдът е изпълнил задължението си да изясни фактите и обстоятелствата с допустимите способи. Въззивникът е бил надлежно представляван и е упражнил правото си на защита.

Все пак съдът е длъжен да посочи, че и наведените доводи за недопустимост и нищожност на съдебното решение (основания по чл. 209 от АПК за касиране на първоинстанционното решение) са неоснователни.  

В случая не е налице липса или ненадлежно упражняване на правото на съдебно производство, което би обусловило наличието на приложното поле на чл. 221, ал. 3 от АПК, и съответно би довело до обезсилване на съдебното решение. Съдът се е произнесъл в пределите на сезирането, по процесуално допустима жалба, отговаряща на изискванията за форма и съдържание. Не е налице недопустимост на проверявания съдебен акт.

Неоснователно е и възражението на касатора за нищожност на първоинстанционното съдебно решение. То би било нищожно, ако не е постановено от съд или е постановено от съд, но извън пределите на правораздавателната му власт, постановено е от незаконен състав, противоречи на основите на правовия ред, съставен от свръхповелителни норми (например разпорежда престъпление), изпълнението му е правно или фактически невъзможно при никакви обстоятелства или пък е непълно неразбираемо, така че волята на съда не може да се изведе дори и чрез тълкуване. Нито една обаче от гореописаните хипотези не е налице касателно проверяваното решение, а доводите на жалбоподателя не обуславят извод за противното, следователно няма основание за произнасяне по реда на чл. 221, ал. 5 от АПК.

Предвид горното, касационната жалба като неоснователна и необоснована следва да бъде оставена без уважение.

Независимо от изхода на спора поради липса на претенция за разноски от ответника, такива не се присъждат.

С оглед изхода на спора на касатора не се дължат разноски.

Така мотивиран, Административен съд – Добрич, Първи касационен състав,

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260081/ 23.04.2021 г. по НАХД № 602/ 2020 г. по описа на Районен съд – Добрич.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ: