Решение по дело №1759/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 26
Дата: 27 януари 2020 г. (в сила от 27 януари 2020 г.)
Съдия: Сона Вахе Гарабедян
Дело: 20193130101759
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……….. / 27.01.2020 г., гр. ******

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

          ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, III състав, гражданско отделение, в открито  съдебно заседание, проведено на двадесет и трети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: СОНА ГАРАБЕДЯН 

 

          при участието на секретаря И.В., като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 1759/2019 г. по описа на РС - ******, за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на Глава четиридесет и девета от ГПК.

          Делото е образувано въз основа на молба, уточнена с молба вх. № 7448/09.12.2019 г., подадена от З.И.К., ЕГН **********, с постоянен адрес:***, с правна квалификация чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/.

         В молбата се твърди, че молителят К. е сключила на 05.09.2017 г. граждански брак с Г.Я.Я, но при сключването му не приела фамилното име на съпруга си, а запазила предбрачното си фамилно име – К.. Към момента на сключването на гражданския брак, а и понастоящем, семейството ѝ живеело във Федерална Република ****. На 17.11.2018 г. в **** се родил синът им – Я.Г.Я. Така тя била единственият член на семейството, който не носи фамилията „Я.“. Твърди, че това обстоятелство било предпоставка за усложнения и неприятности в ежедневието – при пътуване, когато имала нужда от административни услуги, в здравни и детски заведения и др. Налагало се в ****, където живеят, непрекъснато да представя пълен набор от документи – удостоверения за раждане, за сключен граждански брак, заедно с техните преводи, което било сложно и ангажиращо. Моли съда да постанови решение, с което фамилното ѝ име да бъде променено от „К.“ на „Я.“.

         Заинтересованата страна Община ****** не е изразила становище по същество.

Районна прокуратура – ****, ТО - ****** не е изразила становище по молбата.

В проведеното по делото открито съдебно заседание, молителят, редовно призован – не се явява, а се представлява от адвокат А. А., която поддържа молбата и излага аргументи в подкрепа на твърдението за наличието на важни обстоятелства, които налагат исканата промяна. За заинтересованата страна, редовно призована, не се явява процесуален представител. Районна прокуратура – ****, ТО - ****** се представлява от прокурор Пресиян Георгиев, който изразява становище за основателност на молбата.

Съдът, след съвкупна преценка на доказателствата по делото, приема за установено от  фактическа страна следното:

От приобщените по делото писмени доказателства, представени от молителя, заверени копия на: удостоверение за раждане на З.И.К., издадено въз основа на акт за раждане № 241/25.07.1996 г. от община ******, удостоверение за раждане на Я.Г.Я, издадено въз основа на акт за раждане № 0021/10.06.2019 г. от община ******; удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за скючен граждански брак № 0082/05.09.2017 г. от община ******; лична карта № ********* на З.К., издадена на 22.12.2014 г. от МВР ****; СУМПС № ********* на З.К., издадено на 04.05.2015 г. от МВР ****; удостоверение за адресна регистрация от 07.10.2019 г. на З.К., Г.Я.и Я.Г.Я, издадено от ***********, ****, с превод на български език, се установява, че молителят З.К. е родена на *** г. в гр. ****** и нейни родители са Ш.Р.О. - майка и И.К.О – баща, че в българските документи за самоличност, в свидетелството са управление на МПС, в удостоверението за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за сключен граждански брак № 0082/05.09.2017 г. от Община ******, в удостоверението за раждане на детето ѝ Я.Г.Я молителят К. е записана с имената З.И.К., че същата и членовете на нейното семейство имат адресна регистрация в ******, ****.

  От служебно направената справка в НБД „Население” се установява, че молителят е записана с имената З.И.К., а родителите ѝ са записани с имената И.К.О – баща и Ш.Р.О. – майка, че съпругът ѝ и синът ѝ са записани с имената Г.Я.Я и Я.Г.Я и че молителят има регистрирани постоянен и настоящ адрес ***.

        От служебно изисканите от съда: справка за съдимост с рег. № 881/11.12.2019 г., издадена от Бюро „съдимост” при РС – ******, писмо с вх. № 7733/18.12.2019 г. от Община ******, ведно с удостоверение от 16.12.2019 г. за наличие или липса на задължение на лицето З.К.,***, отдел „Местни данъци и такси“; писмо от ТД на НАП **** с вх. № 7843/27.12.2019 г.; писмо с вх. 62/07.01.2020г. от ОД на МВР ****, се установява, че молителят К. не е осъждана и спрямо нея няма данни за образувани досъдебни производства, че към настоящия момент не са ѝ налагани принудителни административни мерки, но са ѝ налагани административни наказания по чл. 81, ал. 1, т. 5 и т. 6 от Закона за българските лични документи с НП № 1147/23.12.2014 г. и НП № 933/20.10.2016 г. на РУМВР ******, че същата има неплатени задължения за местни данъци и такси към Община ****** на обща стойност от 193.14 лева, представляващи задължения за данък върху недвижимите имоти и такса битови отпадъци за имот с административен адрес: гр. ******, ******, като за част от тях е издаден акт за установяване на задължение по реда на чл. 107, ал. 3 от ДОПК с № 3346/22.06.2016 г. и че няма публични задължения към ТД на НАП – ****.

   От събраните по делото гласни доказателства - показания на свидетеля М.Г.Я. – свекърва на молителя, се установява, че снаха ѝ и синът ѝ живеели от 4 години заедно и са сключили граждански брак. Тогава снаха ѝ не си променила фамилното име по причина, че пътуват и че промяната може да доведе до пречки и затруднения. На 17.11.2018 г. се родило детето им и поради необходимостта да го запише на детска градина възникнали проблеми с администрацията в ****, тъй като майката и детето били с различни фамилни имена. Отделно от това, личното желание на снаха ѝ било да приеме фамилното име на съпруга си. Съдът отчита заинтересоваността на свидетеля, произтичаща от факта, че той е роднина по сватовство на молителя, но кредитира и възприема показанията на свидетеля, доколкото същите кореспондират с останалите доказателства по делото. 

   Така установените обстоятелства по делото обосновават следните правни изводи: 

         Името е съществен белег – постоянно словесно обозначение  на всяко физическо лице, който трайно го индивидуализира и отличава от всички други лица. Юридически то е уредено с императивни правни норми. Законодателят определя името като съставно, състоящо се от три части - собствено, бащино и фамилно, като всяка от тези части се използва при различни условия на социално общуване. То не може да бъде променяно извън рамките на посочените от закона начини, освен само по съдебен ред и при наличие на определени в закона предпоставки, предвидени в разпоредбата чл. 19, ал. 1 от ЗГР, а именно: когато името или отделен негов елемент е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. В закона липсва обозначение кои обстоятелства са важни по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР, но съгласно разрешенията, дадени в трайната съдебна практика, това са такива обстоятелства, които правят носенето на името лично или обществено неудобно или неподходящо. Обстоятелствата следва да са с обективен характер, а доколко те са важни законодателят е предоставил преценката на съда с оглед особеностите на всеки конкретен случай. Според застъпеното становище в решение № 507 от 22.10.2010 г. по г. д. № 227/2010 г. на ВКС, ІІІ г.о. важни обстоятелства по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР са тези, които са лично и обществено значими. С решение № 138 от 19.03.2009 г. по г. д. № 611/2007 г. на ВКС, II г.о. е прието, че законът следва да се тълкува в по-широк смисъл, като съдът следва да се съобрази с наличието на факти от субективно естество, ако исканата промяна не е свързана с намерение да се въведат в заблуждение органите на реда или определени институции.

         В допълнение към гореизложеното е необходимо да се отбележи, че за да се промени определено име /собствено, бащино или фамилно/ поради наличието на важни обстоятелства, които налагат това, необходимо и достатъчно е да е налице едно важно обстоятелство по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР, макар и в цитирания нормативен текст това понятие да е употребено в множествено число. Тези важни обстоятелства не трябва обаче да са в нарушение на изискванията на чл. 9, чл. 14 от ЗГР и на други императивни разпоредби на посочения закон. 

         Съобразно чл. 14, ал. 1 от ЗГР фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на неговия баща. При сключване на граждански брак, както е в настоящия случай, съпругът може да запази своето фамилно име, да приеме фамилното име на своя съпруг или да добави същото към своето фамилно име /чл. 14, ал. 2 от ЗГР, във вр. с чл. 12 СК/.

Исканата промяна в случая не е в противоречие с императивните разпоредби на закона.  Молителят К. желае да приеме фамилното име на съпруга си, както и  да избегне неудобствата в държавата, в която тя и семейството ѝ живеят, произтичащи от факта, че нейната фамилия е различна от тази на съпруга и детето ѝ. Тази промяна е изцяло законово допустима  и в последните години много често е използвана, с оглед развитието на обществото и основните му ценности. Като важни обстоятелства, налагащи допускане на исканата промяна съдът приема желанието на молителя да се идентифицира в обществото като човек, имащ биологична, социална и духовна връзка със семейството си след сключване на брака, както и да избегне неудобствата в чужбина, предвид разликата между нейното фамилно име и това на останалите членове на семейството ѝ. 

Същевременно не са налице данни, че молителят цели да въведе в заблуждение органите на реда или определени институции. Установените по делото неизпълнения от К. на задълженията ѝ за заплащане на местни данъци и такси в общ размер от 193.14 лева, както и нарушения на ЗБЛД за подаване на заявление в срок до 30 дни за подмяна на личната карта след изтичане на нейната валидност и за връщане на паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му, за което са ѝ наложени административни наказания чл. 81, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗБЛД, не са от естество или размер, които да дават основание да се приеме, че с исканата промяна молителят цели да въведе в заблуждение органите на реда или общинската администрация, за да избегне заплащането на наложени глоби и законоустановени задължения.

  Освен това разликата във фамилните имена на членовете на семейството ѝ създава неизбежно затруднения както в социален план, така и при обозначаването на семейната им принадлежност /в този смисъл решение № 205 от 17.07.2012 г. на ВКС по гр. д. № 654/2011 г., IV г. о., ГК/. Настоящият случай е именно такъв, доколкото са налице данни, че молителят и семейството ѝ живеят в  ****, което поражда нуждата от интеграция на семейството в тази държава. Последната безспорно би се реализирала по –лесно, ако членовете на семейството имат еднакви фамилни имена според традициите в тази държава.

  Според съда изложените обстоятелства са важни по смисъла на закона, защото създават преди всичко затруднения при общуването в обществото, включително и с държавните институции.

         Въз основа на тези изводи съдът намира, че важността на така установените обстоятелства води до заключението за законосъобразност на искането относно фамилното име на молителя, поради което молбата за неговата промяна е основателна и следва да бъде уважена.

         На основание  чл. 75 от ЗГР, длъжностните лица по гражданското състояние в Община ****** следва да бъдат задължени да отбележат допуснатата промяна в данните за гражданско състояние на лицето З.И.К., ЕГН **********,*** актове за гражданско състояние – акт за сключен граждански брак № 0082/05.09.2017 г. и акт за раждане № 0021/10.06.2019 г. на сина ѝ Я.Г.Я, ЕГН **********, роден на *** г. в ****, както и в регистъра на населението на Община ******.

         Мотивиран от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

         ДОПУСКА на основание чл. 19, ал. 1 от ЗГР промяна във фамилното име на молителя З.И.К., ЕГН **********, с постоянен адрес:***, от „К. на „Я.”.

   ЗАДЪЛЖАВА длъжностните лица по гражданското състояние в Община ****** да отбележат допусната промяна в акт № 0082/05.09.2017 г. за сключен граждански брак между Г.Я.Я и З.И.К. и акт за раждане № 0021/10.06.2019 г. на сина ѝ Я.Г.Я, ЕГН **********, роден на *** г. в ****, както и в регистъра на населението на Община ******, като вместо отразеното фамилно име на З.И.К., ЕГН **********, с постоянен адрес:*** - „К.”, впишат фамилното име „Я.“.

   УКАЗВА препис от настоящото решение да се изпрати на длъжностните лица по гражданското състояние в Община ******,  за отбелязване на допусната от съда промяна в данните за гражданско състояние на лицето З.И.К., ЕГН **********, в съставените актове за гражданско състояние – акт № 0082/05.09.2017 г. за сключен граждански брак между Г.Я.Я и З.И.К. и акт за раждане № 0021/10.06.2019 г. на Я.Г.Я на Община ******, както и в регистъра на населението на Община ******.

   УКАЗВА препис от решението да се изпрати до Бюро „Съдимост” при РС – ****** за отбелязване на допуснатата промяна.

        Препис от решението да се връчи на молителя и РП – ****, ТО - ******.

        Решението не подлежи на обжалване на основание чл. 537 ал.1 от ГПК.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: