Решение по дело №203/2019 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 261
Дата: 16 октомври 2019 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20197270700203
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 16.10.2019г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди и деветнадесета година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Кремена Борисова

                                                                          Членове:  Христинка Д.а

                                                                                              Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря Св. Атанасова и с участие на прокурор Д. Арнаудов от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия М. Стергиовска КАНД № 203 по описа за 2019г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на Т.Д.Й. ***, депозирана чрез адвокат Д.Д.от Шуменска адвокатска колегия, срещу Решение № 325/28.05.2019г. на Районен съд – гр. Шумен, постановено по ВНАХД № 787/2019г. по описа на съда. Жалбоподателят оспорва решението на районния съд в частта му, с която е потвърдено Наказателно постановление № 19-0869-000204/22.02.2019г. на ВПД началник сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР-гр. Шумен, в частта, с която на Т.Д.Й. на основание чл. 178в, ал. 5 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 /петстотин/ лева.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Претендираната отмяна на наложеното административно наказание се аргументира с доводи за недоказаност на вмененото му неизпълнение. Застъпва се и становището, че привлеченото към отговорност лице не е осъществило виновно нарушение по смисъла на чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП, доколкото той не е от кръга лица, оправомощени да определят датата на валидност на издаденото му удостоверение. Обективира се и твърдението, че касационният жалбоподател не е бил уведомен от съответното лице, натоварено с издаването на удостоверенията за психологическо изследване, че издаденият му документ съдържа неточни данни. В съдебно заседание Т.Й. се представлява от адвокат Д., който поддържа сочените отменителни основания.  

Ответната страна, ОД на МВР – Шумен, в съдебно заседание се представлява от главен юрисконсулт С., която оспорва предявената жалба.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 16.01.2019г. Т.Й. управлявал специален товарен автомобил марка „ДАФ ЦФ 75” с рег.№ Н **** ВТ по път I-7 в посока с.Панайот Волов. В 08,35ч. на км. 107+636 същият бил спрян за проверка от служители на сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР - гр. Шумен, които забелязали, че задната табела с регистрационния номер на автомобила е силно замърсена и поради това нечетлива. Проверяващите поискали да им бъде представено удостоверение за психологическа годност, но представеното от жалбоподателя такова било с изтекъл срок на валидност.

Въз основа тези констатации на същата дата бил съставен акт за установяване на административно нарушение на водача за това, че управлява товарен автомобил със зацапана и нечетлива задна регистрационна табела, както и за това, че извършва обществен превоз на товари с удостоверение за психологическа годност, което е с изтекъл срок на валидност. Актът бил съставен в присъствието на нарушителя, бил предявен и подписан без възражения. Писмени такива не били депозирани и в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

Въз основа на така съставения акт било издадено и процесното наказателно постановление, което било оспорено пред районния съд единствено в частта му, с която на водача било наложено административно наказание на основание чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП.

При така установената фактическа обстановка районният съд приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, спазена е процедурата по съставянето на акта и изготвянето на НП и правото на защита на привлеченото към отговорност лице не е било нарушено. Въззивният съд достигнал и до решаващия правен извод относно безспорната установеност на приписаното на водача нарушение на чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП, като изводите си съдът формирал след обстоен прочит на релевантната правна уредба и след като отчел събрания доказателствен материал. Воден от това свое разбиране съдебният състав на Районен съд – Шумен потвърдил правораздавателния акт в оспорената му част.

Настоящият съдебен състав изцяло споделя правните изводи, до които е достигнал въззивният съд. В мотивите си въззивната инстанция е дала изчерпателен и надлежно аргументиран отговор на спорните въпроси в конкретния спор, с които касационната инстанция се солидаризира. Нарушението, за което е ангажирана отговорността на касатора се изразява в несъблюдаване на правилото на чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП, което еднозначно сочи, че на санкциониране подлежи всеки водач, който осъществява изброените видове превози без валидно удостоверение за психологическа годност. Цитираното правило освен санкционно е и материалноправно, предписващо дължимото поведение на санкционираното лице. В случая водачът, осъществяващ обществен превоз на товари, не е притежавал валидно удостоверение за психологическа годност към момента на проверката от органите на МВР, от което е видно, че е осъществил напълно приложения от АНО състав. Обстоятелството, че в представеното невалидно удостоверение не е бил отразен срокът му на действие не отнема противоправния характер на стореното – както закономерно е посочил и районният съд, срокът на валидност на удостоверението е нормативно установен в Наредба № 36 от 15.05.2006г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания, и не зависи от волята на неговия издател, поради което не би могло да бъде споделена тезата, която касаторът прокарва в представената пред настоящата инстанция жалба, а именно, че е действал добросъвестно и не е формирал субективно отношение към стореното. Напротив, водачът е бил длъжен да познава закона и да съобрази поведението с цитирания по-горе подзаконов нормативен акт и липсата на посочен краен момент на валидност на документа в случая е неотносимо към съставомерността на поведението му. Деятелността му не разкрива белезите на „маловажен случай“ на административно нарушение, поради което законосъобразно районният съд е потвърдил постановлението в тази му част.

Водим от горното, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 325/28.05.2019г. на Районен съд – гр. Шумен, постановено по ВНАХД № 787/2019г. по описа на съда в оспорената му част.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................         ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                              

                                                                                               2..........................

ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 16.10.2019 г.