Решение по дело №3279/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1917
Дата: 21 ноември 2018 г. (в сила от 15 февруари 2019 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20183110203279
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№1917/21.11.2018г.

Година 2018                             Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                     двадесет и трети състав

На   двадесет и втори октомври                         Година две хиляди и осемнадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                                         Съдия  :Даниела Михайлова

Секретар   : П. Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 3279  по описа на съда за 2018г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  „О.Г.” ЕООД, представлявано от С.И.А.,   против Наказателно постановление № 03-007697/ 16.08.2017г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда" - Варна, с което на „О.Г.” ЕООД  е наложено административно наказание "Имуществена санкция" в размер на  1 800  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 413  ал.2 от КТ. 

            В жалбата са наведени множество доводи за това, че неправилно е била ангажирана отговорността на дружеството за допуснатото нарушение, че самото недокументиране на проведен инструктаж не представлява нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН, тъй като за него не е предвидена санкция, че дружеството няма качеството на „ работодател“ по отношение на работника, че при определяне на размера на санкцията не е била взета предвид разпоредбата на чл.27 ал.2 от ЗАНН и др.  Поради тези и други съображения се иска цялостна отмяна на постановлението. 

          В съдебно заседание въззивната страна, редовно призована,   представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата на посочените в нея основания.По същество адв.  К. отново излага съображения, че неправилно е било прието, че към датата на нарушението наказаното дружество е имало качеството на „ работодател“ спрямо работника.Той навежда и доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, свързани с приетата правна квалификация на нарушението.В заключение адв. К. пледира постановлението да бъде отменено изцяло, а в условията на алтернативност- за намаляване на размера на наложеното наказание. 

            Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание  се явява упълномощен представител, който оспорва жалбата и моли съда, да потвърди атакуваното наказателно постановление.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа   страна следното:                  

          На 04.08.2017г. , след 22.00ч., служители на РУ-Аксаково, на ТД на НАП-Варна и  на Д”ИТ”, един от които св.П.Б.,  извършили проверка по спазване на трудовото законодателство от страна на „  О.Г.” ЕООД в обект  игрална зала, намираща се в гр.Аксаково,  ул.”Марциана” № 2 „а“.При влизане в обекта св. Б. видял, че в залата има двама- трима клиенти, а зад преграда, оформена като бар, се намират момче и момиче.След като проверката била обявена, се установило че момчето зад бара е св.М.М.. На него, както и на момичето,   били дадени за попълване декларации на осн. чл.402 ал.1 т.3 от КТ.В нея св.М. посочил, че е в процес на обучение за длъжност „ крупие“ от 27.07.2017г., с работно време от 21.00ч. до 23.00ч., че няма трудов или граждански договор,  че няма почивни дни, че има уговорка с управителя на дружеството за дневно възнаграждение, което не е уточнено и че зарежда пари в игралните автомати на клиентите.Св.Б.   проверил и книгата за инструктаж, като я заверил.В нея не били направени отбелязвания  св.М. да е бил инструктиран. За установеното в хода на проверката бил съставен протокол № ПР 1729021/08.08.2017г., с който били дадени и съответните предписания.

           На 08.08.2017г. св.Б. съставил против „О.Г.” ЕООД   акт за установяване на нарушение за това, че в качеството на работодател е допуснал до работа   М.М. на длъжност „ крупие“ преди да е документирано провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве при работа.  Било прието , че нарушението е извършено на 04.08.2017г. и квалифицирано като такова по чл.11 ал.5   вр. чл.12 ал.1 от Наредба № РД-07-02 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж.Актът бил предявен на представляващият дружеството,  който посочил като възражения, че не М. не е бил назначен на трудов договор. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН били депозирани писмени възражения , в които отново било оспорено качеството на „ работодател“ по отношение на М., както и били направени възражения за обективната съставомерност на нарушението.Било направено искане случаят да бъде приет за маловажен. 

          Въз основа на издадения акт било издадено и атакуваното наказателно постановление № 03-007697 / 16.08.2017г.С него административно-наказващият орган изцяло  възприел констатациите , описани в акта , както и правната квалификация на нарушението- по   чл.11 ал.5  от Наредба № РД-07-02  за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж.  За него, на  основание чл.416 ал.5 вр. чл.413  ал.2 от КТ, на „ О.Г.” ЕООД била   наложена „Имуществена санкция” в размер на  1 800лв.Депозираните възражения не били разгледани. 

           В хода на съдебното следствие като свидетел бе разпитан св. П.Б.-актосъставител, чиито показания съдът кредитира изцяло.Свидетелят посочи, че при влизането на проверяващите в обекта св. М. се е намирал зад бара, че е извършвал действия по пускане на игри на клиенти, както и че той и другото момиче не са били с работно облекло.  По искане на процесуалният представител на въззивната страна съдът допусна до разпит св. М.М., чиито показания кредитира отчасти с оглед тяхната съпоставимост с останалите доказателства по делото.Свидетелят категорично отрече да е бил зад бара и да е осъществявал трудови функции като  крупие, като посочи, че се е намирал в средата на залата и е гледал какво правят играчите.Св.М. заяви и че не е давал жетони срещу пари и не е пускал машинките за игра, както и че в последствие с него е бил сключен трудов договор . 

           Съдът приобщи към доказателствата по делото представените от адв.К. Заповед № 0011/10.07.2017г. за видовете инструктажи и обучения на работещите в „О.Г.“ ЕООД и програма за провеждане на съответните видове инструктаж, които кредитира изцяло.

              Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото  писмени и гласни доказателства и тези по административно-наказателната преписка, както и приложените допълнителни писмени доказателства, които преценени в тяхната съвкупност са взаимно и логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

            Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи:

           Жалбата е процесуално допустима , депозирана в срок   и от надлежна страна,   поради което и е приета за разглеждане.

Наказателното постановление 03- 007697 / 16.08.2017г. е издадено от компетентен орган- от Директора на Дирекция " Инспекция по труда" гр.Варна на основание чл.416 ал.5 от КТ .То е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, както и в едномесечния срок по чл.52 ал.1 от ЗАНН , считано от датата на съставяне и връчване на акта.Посочени са нарушените материално правни норми, като наказанието за нарушението е индивидуализирано.Правото на защита е било реализирано в пълнота с подаване на жалбата, поради която пък е образувано и настоящото съдебно производство.  

           Съдът намира обаче, че неправилно административно-наказващия орган е приложил материалния закон, като е съотнесъл установените фактически констатации към хипотезата на правната норма.От показанията на св. Б. и на св.Върбанов, както и от писмените доказателства по делотодекларация от работника и  копие от страница от книга за начален инструктаж ,   по безспорен и категоричен начин се установява, че на 04.08.2017г. по отношение на св.М. не е било документирано провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве.Това обстоятелство не се и оспорва.Спорният елемент в настоящият казус е дали св. М. е бил допуснат до работа на 04.08.2017г., респективно дали същият е следвало да бъде инструктиран. В тази връзка по делото са налице противоречиви гласни доказателства.От една страна св. Б. е категоричен, че св.М. е осъществявал трудови функции като  крупие , като се е намирал зад бара и е  пускал игри на клиенти.От друга страна св. М. твърди, че е бил  в средата на игралната зала и не е правел нищо , а само е наблюдавал играещите.При съпоставка на тези гласни доказателства и при обсъждането им в съвкупност с писмените такива по делото, съдът намира, че показанията на св. М. в тази им част не следва да бъдат кредитирани.Той  в декларацията си изрично е посочил, че е в обучителен период в залата .Ако обаче не е извършвал действия, които да бъдат съотнесени към трудовите задължения на крупие в залата, то проверяващите не биха му били предоставили декларация за попълване, тъй като с бездействието си в средата на обекта,  той не би се различавал по нищо от клиент в  нея.Поради това съдът намира, че показанията на св.Б., които са логични, последователни и непротиворечиви, следва да бъдат кредитирани и въз основа на тях да се направи извод, че на 04.08.2017г. св. М. е осъществявал трудови функции като крупие.Обстоятелството, че същият не е имал уговорено трудово възнаграждение , почивки и други, е ирелевантно към предмета на настоящото дело.Безспорно е обаче, че на 04.08.2017г. не е било документирано провеждането на начален инструктаж на свидетеля. Нормата на чл.281 ал.1 от КТ сочи, че всички работници и служители се инструктират и обучават по безопасните методи на работа.Разпоредбата на чл.3 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж, задължава работодателят да не допуска до работа работник и служител, който не притежава необходимите знания и умения и/или не е инструктиран по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.Нормата на чл.11 ал.1 т.4 от същата наредба пък предвижда, че работодателят осигурява провеждането на съответните инструктажи на всеки работещ, независимо от срока на договора и продължителността на работното време, включително и на лица, приети за обучение или за повишаване на квалификацията.В този смисъл , след като и в хода на съдебното следствие се потвърждава, че св. М. на 04.08.2017г. е бил в „процес на обучение”, то той е попадал сред лицата , визирани в чл.11 ал.1 т.4 от наредбата и  е следвало да бъде инструктиран, което не е било сторено.

При така установеното от фактическа страна, в  акта и в постановлението е било  посочено , че    работодателят „О.Г.“ ЕООД  не е документирал провеждането на начален инструктаж на св.М.. Приетите за нарушени правни норми на чл.11 ал.5 вр. чл.12 ал.1 и ал.2 от Наредба № РД-07-02, предвиждат, че инструктажите, проведени по реда на наредбата се документират в Книги за инструктажи, че начален инструктаж се провежда на лицата, които постъпват на работа, както и на лицата по чл.11 ал.1 т.1-т.5, а именно на работещите, предоставени от предприятие, което осигурява временна заетост, командировани работници и служители, работещи от други предприятия, които ще работят на територията на предприятието, лица , приети за обучение или повишаване на квалификацията и лица , с които се провежда производствена практика, за да бъдат запознати с определени обстоятелства, както и че инструктажът се провежда в деня на постъпване на работа по утвърдена от работодателя програма, която включва изчерпателно изброени въпроси. В този смисъл  задължението на работодателя е да осигури провеждането на инструктажите по безопасност и здраве.Съгласно чл.11 ал.2  от Наредбата обаче  те се провеждат от длъжностни лица с подходящо образование  по ред и условия, определени от работодателя, като именно длъжностното лице което провежда инструктажа издава и служебната бележка по смисъла на чл.12 ал.3 от Наредбата, а съобразно образецът на книгата в която се документират инструктажите, същите се  документират не от работодателя, а от длъжностното лице, което ги е провело.  В този смисъл, от анализа на приетите от наказващият орган за нарушени правни норми, може да се направи извод, че задължението на работодателя е да осигури провеждането на инструктаж чрез определянето на длъжностно лице, което да го извършва и документира.Т.е. документирането на инструктажа е вменено в задължение не на работодателя, а на съответното длъжностно лице. В тази насока е и константната съдебна практика -  решение по КНАД № 3652/2015год.; решение по КНАХД № 951/2016год. Решение по к.н.а.д. № 3303/2016г. , к.а.н.д. № 3134/2016г. , всички на Административен съд –Варна, решение по н.а.х.д. № 2510/2016г., на ВРС, по н.а.х.д. № 3581/2016г. на ВРС , Решение по к.а.н.д № 3076/2017г. на Административен съд-Варна, решение по н.а.х.д. № 2743/2018г. на ВРС, Решение по к.а.н.д № 2971/2018г. на Административен съд-Варна и др. Въззивното дружество като работодател би могло да носи отговорност по наредбата  в случай,  че изобщо не е определило лице да провежда инструктажа , което би представлявало нарушение на чл.11, ал.1 и което в случая не е налице, тъй като има определено такова,  или ако допусне до работа лице, което не е инструктирано , което пък е нарушение на нарушение на чл.3 от Наредбата, каквото обаче не е посочено нито в акта, нито в постановлението.

Поради изложеното до тук, съдът намира, че атакуваното постановление е неправилно и незаконосъобразно   и като такова следва да бъде отменено.

 Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                           Р Е Ш И:

 

            ОТМЕНЯ   Наказателно постановление 03-007697/ 16.08.2017г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда" - Варна, с което на „О.Г.” ЕООД  е наложено административно наказание "Имуществена санкция" в размер на  1 800  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 413  ал.2 от КТ. 

            Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред  Административен съд-Варна по реда на АПК.

            След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: