Решение по дело №1416/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 818
Дата: 5 февруари 2019 г.
Съдия: Марина Евгениева Гюрова
Дело: 20181100501416
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 

 

 

№....................

 

 

 

 

 

гр. София, 05.02.2019 г.

 

 

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II-В въззивен състав, в публичното заседание на четиринадесети ноември две хиляди и осемнадесета година, в състав:          

                                                             

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛИН МИХАЙЛОВ

                                                                   

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: ПЕПА ТОНЕВА

        мл. съдия МАРИНА ГЮРОВА 

 

при секретаря Антоанета Луканова, като разгледа докладваното от съдия Гюрова в. гр. д. № 1416 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

С Решение № 124807 от 19.05.2017 г. по гр. д. № 14193/2015 г. по описа на Софийски районен съд, ІІ ГО, 65 състав, е отхвърлен предявеният от „Р.С.“ ООД (с предишно наименование „К.Б.“ ООД), ЕИК *******, срещу „К.“ ЕООД, ЕИК *********, и „К.Г.“ Инк. иск, с правно основание чл. 33, ал. 1 ЗЗД, за прогласяване за унищожаемо, като сключено поради крайна нужда и при явно неизгодни условия, споразумение от 28.03.2014 г. между „Р.С.“ ООД, „К.“ ЕООД и „К.Г.“ Инк. С решението „Р.С.“ ООД е осъдено да заплати на „К.“ ЕООД, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, сумата от 720 лв., представляваща разноски по делото.

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от „Р.С.“ ООД, в която са развити съображения за неправилност и незаконосъобразност. Отправено е искане решението да бъде отменено, а исковата претенция да бъде уважена. Въззивникът твърди, че първоинстанционният съд неправилно е приел, че процесното споразумение представлява търговска сделка, поради което е недопустимо унищожаването му поради крайна нужда. Сочи, че споразумението не е свързано с упражняваното от търговеца занятие, както и че е оборена презумпцията по чл. 286, ал. 3 ТЗ. Претендира разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор от „К.“ ЕООД, в който моли за оставяне без уважение на подадената въззивна жалба и потвърждаване на решението. Излага доводи, че тристранното споразумение представлява търговска сделка, сключена между търговци, с предмет прекратяване на отношенията между „К.Г.“ Инк. и „Р.С.“ ООД, както и уреждане на имуществените последици от това. Сочи, че за ищеца липсва правен интерес от предявяване на иска, тъй като липсва престация от негова страна. Претендира разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК не е постъпил отговор на въззивната жалба от „К.Г.“ Инк.

Софийски градски съд, след като обсъди събраните по делото доказателства, становищата на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира следното от фактическа и правна страна:

Производството е образувано по въззивна жалба, подадена от процесуално легитимирана страна, в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което същата е процесуално допустима.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното решение е валидно. По допустимостта въззивният съд намира следното:

Родовата подсъдност е абсолютна положителна процесуална предпоставка, за наличието на която съдът следи служебно до приключване на производството във втора инстанция, арг. чл.  119, ал. 1 ГПК. Последиците от нарушаването на правилата за родовата подсъдност са различни в зависимост от това, кой съд е допуснал нарушението. Ако районният съд е разгледал по същество спор, който е родово подсъден на окръжен съд, то решението му е недопустимо и нарушението не може да бъде санирано - постановеният акт подлежи на обезсилване, арг. чл. 270, ал. 3 ГПК.

Съгласно разпоредбата на чл. 104, т. 4 ГПК на окръжния съд като първа инстанция са подсъдни исковете по граждански и търговски дела с цена на иска над 25 000 лв., с изключение на исковете за издръжка, за трудови спорове и за вземания по актове за начет.

СРС, ІІ ГО, 65 състав е бил сезиран с конститутивен иск, с правно основание чл. 33, ал. 1 ЗЗД. Съгласно разпоредбата на чл. 69, ал.1, т. 4 ГПК, размерът на цената на иска по искове за унищожаване на договор е стойността на договора.

За да разгледа предявения иск и за да постанови съдебен акт, първоинстанционният съд е приел, че искът е неоценяем. Настоящият състав не споделя извода на районния съд и намира, че цената на иска следва да се определи съгласно правилото на чл. 69, ал.1, т. 4 ГПК, а именно стойността на договора.

В конкретния случай между „Р.С.“ ООД, (с предишно наименование „К.Б.“ ООД), „К.“ ЕООД и „К.Г.“ Инк. е сключено споразумение от 28.03.2014 г. С него страните са уговорили, че „К.Г.“ Инк. прекратява търговските си отношения с „Р.С.“ ООД, което от своя страна прехвърля дейността си към дружеството „К.“ ЕООД. Предвидено е, че изрично изброените трудово - правни и договорни отношения на „Р.С.“ ООД са възникнали по възлагане от „К.Г.“ Инк. Уговорено е, че „Р.С.“ ООД има задължения за заплащане на трудови възнаграждения, осигуровки и данъци към изрично посочените служители в размер на 72 986,89 лв. за м.02.2014 г., която сума ще бъде изплатена с посредничеството и гаранциите на „К.“ ЕООД, както и че „К.Г.“ Инк. дължи на „Р.С.“ ООД по разходни отчети сумата от 24 035 щатски долара. Страните са се съгласили „Р.С.“ ООД да прекрати по взаимно съгласие трудовите договори с изрично посочените служители, както и да съдейства за възникване на трудови правоотношения между тях и „К.“ ЕООД. Уговорили са, че „Р.С.“ ООД прекратява договорните си отношения с изрично посочените юридически лица като сумите дължими за услуги към тях ще бъдат заплатени от „К.Г.“ Инк. Предвидили са задължение на „К.Г.“ Инк. към изрично посочени дружества и лица в размер на 15 293,23 лв. и 7 240 евро. Съгласили са се „Р.С.“ ООД да предаде на „К.“  ЕООД компютрите закупени със средства отпуснати от „К.Г.“ Инк.

Определяйки стойността на договора, въззивният съд взе предвид предвиденото в чл. VI от споразумението задължение на „Р.С.“ ООД за заплащане на трудови възнаграждения, осигуровки и данъци към изрично посочени служители в размер на 72 986,89 лв. за м.02.2014 г., както и предвидената в чл. VIII сума от 24 035 щатски долара, която се дължи по разходни отчети от „К.Г.“ Инк. на „Р.С.“ ООД. Съдът взе предвид и предвидените в чл. 10 задължения „К.Г.“ Инк. в размер на 15 293,23 лв. и 7 240 евро. В тази връзка съдът намира, че цената на иска, определена въз основа на стойността на процесното споразумение надвишава 25 000 лв., поради което искът е родово подсъден на окръжен съд като първа инстанция.

С оглед изложеното, предявеният иск следва да бъде разгледан от окръжен съд като първа инстанция. Разглеждайки спор, който не му е родово компетентен Софийски районен съд е постановил недопустим акт, който следва да се обезсили, а производството по делото на основание чл. 104, т. 4 ГПК да се изпрати на родово и местно компетентния първоинстанционен съд - Софийски градски съд.

Предвид изложените съображения, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И:

 

            ОБЕЗСИЛВА Решение № 124807 от 19.05.2017 г. по гр. д. № 14193/2015 г. по описа на Софийски районен съд, ІІ ГО, 65 състав.

    ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Софийски градски съд за разглеждане на спора.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния касационен съд в 1-месечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 2.